Після захоплення Росією трьох військових суден ВМС України у Чорному морі на території анексованого Криму утримують більше двох десятків українських моряків.
У вівторок суд має обрати запобіжний захід для них.
Захоплені Росією українські кораблі: де вони зараз?
Військовий флот України: скільки кораблів і в якому стані
Війна, мобілізація чи вибори — що тепер очікує на Україну?
24 моряки
Від початку конфлікту українська сторона заявляла, що на захоплених росіянами кораблях було 23 особи, тоді як російські медіа з посиланням на «главу Криму» Аксьонова писали про 24 затриманих.
Відео інциденту неподалік Керченської протоки опублікував Арсен Аваков.
У вівторок прес-служба української Генпрокуратури підтвердила цифру 24.
«Малі броньовані артилерійські катери (МБАКи) «Бердянськ», «Нікополь», рейдовий буксир «Яни Капу», а також 24 військовослужбовці України захоплені військовою окупаційною владою РФ», — написав речник прокуратури Андрій Лисенко.
Артилерійський катер «Бердянськ» разом з екіпажем, а також двома іншими українсткими кораблями росіяни затримали біля Криму в неділю
Ще раніше у медіа почали з'являтися імена затриманих українців. Журналісти ТСН опублікували список з 18 військових, а група InfoResist розширила його до 22 імен.
Водночас російські ЗМІ оприлюднили імена трьох українських моряків, які отримали поранення.
У прес-службі українського флоту повідомили BBC News Україна, що поки що офіційно не розкривають імен затриманих моряків, оскільки йде узгодження всіх процедур.
Тим не менше, рідні та знайомі кількох з них підтвердили інформацію, що їхні близькі входили до складу корабельної групи, захопленої в Чорному морі.
BBC News Україна поспілкувалася з батьком матроса Андрія Ейдера, одного з поранених моряків з катера «Бердянськ».
Дмитро Ейдер розповів, що Андрій нібито подзвонив своїй дівчині посеред ночі з російського номера й розповів, що його прооперували, він — у лікарні.
Втім, батько сумнівається, чи це був справді син. Досі родині вдалося тільки з'ясувати, що в хлопця — уламкові поранення кінцівок.
«Якби він мені подзвонив, я б голос своєї дитини точно впізнав, він гаркавить. Загалом нам не відомо нічого іншого за те, що повідомляють російські медіа», — каже батько Андрія.
Він наголошує, що його син повинен мати статус військовополоненого.
«Розгляд його справи в російському цивільному суді є незаконним. Справу військовополонених може розглядати лише військовий суд. Ми на стороні військових, саме вони мають цю ситуацію вирішувати , — відзначає Дмитро Ейдер.
Андрію 18 років. Він встиг послужити на катері «Бердянськ» два місяці.
Хлопець дуже хотів стати саме військовим моряком, пішов служити у ВМС України за контрактом.
Його командири розповідали, що Андрій встиг добре себе зарекомендувати.
BBC News Україна також поспілкувалася з волонтеркою українських ВМС, яка підтримує контакти із сім'ями затриманих моряків, які перебувають в Одесі.
Ті наразі не готові контактувати з журналістами, побоюються, що це може нашкодити безпеці рідних.
Командири катерів
Стало відомо, що командир захопленого МБАКа Богдан Небилиця — один з курсантів Академії ВМС ім. Нахімова у Севастополі, які відмовилися перейти на бік Росії та пішли на службу в український флот.
За даними ЗМІ, Богдана Небилицю призначено командиром одного з двох «Айлендів», які США нещодавно передали ВМСУ — їх очікують в Україні у наступному році.
Про командира іншого захопленого росіянами МБАКа «Бердянськ» Романа Мокряка ще у 2015 році писало видання «Новое время» (тоді він служив на ракетному катері «Прилуки»).
«Моряк п'ять років прослужив на підводному човні «Запоріжжя». Коли в Криму зацвіла так звана російська весна, зі 101 особи її екіпажу переважна більшість вирішила перейти служити у ЧФ РФ, проте Мокряк і ще 29 людей не зрадили Україну», — писав журнал.
Копирайт изображенияТЕЛЕРАДІОСТУДІЯ «БРИЗ» МО УКРАЇНИ
Image caption
Роман Мокряк
Саме по МБАКу «Бердянськ» був відкритий вогонь росіянами під час захоплення (у мережі з'явилося фото пошкодження).
Пропустити Facebook допис , автор: AndrzejКінець Facebook допису , автор: Andrzej
Відео
ФСБ Росії оприлюднило відео «опитування» трьох затриманих українських моряків.
На ньому, за даними ЗМІ: «оперуповноважений 7-го управління Головного управління військової контррозвідки СБУ старший лейтенант Андрій Драч (перебував на катері «Нікополь»), комендор-сигнальник, матрос катера «Нікополь» Сергій Цибізов, командир дивізіону суден забезпечення військово-морської бази «Південь» ВМС України..., капітан 3-го рангу Володимир Лісовий».
На ньому говорять, що українська корабельна група в неділю увійшла «в територіальні води РФ» й чула попередження про це зі сторони російських прикордонників.
Копирайт изображенияТЕЛЕРАДІОСТУДІЯ «БРИЗ» МО УКРАЇНИ
Image caption
МБАКи «Нікополь» та «Бердянськ» — одні з найновіших суден, які є в українському флоті. Загалом їх шість
Україна і міжнародна спільнота не визнають води біля Криму, зокрема й біля Керченської протоки, територіальними водами Росії через анексію півострова.
Володимир Лісовий зізнається у тому, що «свідомо ігнорував» радіозапити росіян та «усвідомлював, що дії українського угрупування носять провокаційний характер».
При цьому видно, що чоловік під час промови читає текст, ймовірно, з телесуфлера.
У ВМС України у відповідь заявили, що «з розумінням ставляться до так званих свідчень наших військовослужбовців..., адже методи роботи спецслужб РФ ні для кого не є секретом».
«У 2014 році в Криму частина наших людей побувала в застінках ФСБ РФ і чудово розуміє тиск та заходи впливу», — відзначили в українському флоті.
«На відео — наші військові. Ми добре знаємо цих хлопців. Зараз вони зовсім інші, і кожен може побачити наслідки шаленого тиску на них», — додали там.
В СБУ підтвердили, що на кораблях були представники спецслужби, які займалися «контррозвідувальним забезпеченням».
У вівторок Сімферопольський суд Криму обиратиме запобіжний захід для моряків.
З перших рішень можна зробити висновок, що кримські прокурори проситимуть для них два місяці під вартою.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |