Житловий сектор України, зазначають фахівці Програми розвитку ООН (ПРООН), у три-чотири рази менш енергоефективний, ніж у сусідніх країнах ЄС з подібним кліматом, і на нього припадає близько 40% енергоресурсів, які споживає держава загалом. Більше того: аж 70% помешкань у наших багатоквартирних будинках, де проживають приблизно 34 мільйони українців, за оцінками експертів, є вкрай енергетично неефективними.
Вочевидь, враховуючи ризики, як для України, так і для світу загалом (бо йдеться і про енергетичну незалежність, і про збереження невідновлюваних ресурсів планети), Європейський Союз та Програма розвитку ООН запустили дворічний проект «Об’єднання співвласників будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень».
«Житловий сектор України є енергетично неефективним через застарілі обладнання та житловий фонд, що створює серйозні виклики для багатьох домогосподарств, які продовжують жити в зношених, небезпечних або незручних будинках,— зазначив Янтомас Хімстра, директор ПРООН в Україні. — Щоб підтримати сталий розвиток міст та громад, а також задовольнити потребу людей у якісному житлі, ПРООН розпочинає впровадження нового проекту, завдання якого — мобілізувати співвласників багатоквартирних будинків в Україні та допомогти їм значно покращити енергоефективність їхніх будівель через зменшення споживання та вартості енергії».
«ЄС підтримує створення Фонду енергоефективності України. Ми віримо, що програми фонду будуть переконувати та підтримувати українців брати на себе більшу відповідальність за енергозбереження своїх будинків і допомагати їм зменшувати рахунки за енерговитрати. Необхідно мобілізувати та підтримати людей у цьому прагненні. Зважаючи на це, в усіх регіонах України заплановано проведення масштабної інформаційної кампанії, яка має на меті підтримку ОСББ», — наголосив Штефан Шльойнінг, керівник програм співробітництва Представництва ЄС в Україні.
Упродовж двох років (з 1 жовтня 2018-го до 30 вересня 2020-го) у рамках проекту проходитиме кампанія інформування широкої громадськості (від загальнонаціонального до місцевого рівнів) про новинки законодавства у сфері енергоефективності, програми Фонду енергоефективності та механізми фінансування, які він пропонує.
Передбачається, що за цей період буде створено дві тисячі нових ОСББ, представники чотирьох тисяч об’єднань співвласників багатоповерхівок пройдуть навчання з управління енергоефективними проектами, а в підсумку пряму вигоду отримують 480 тисяч осіб і не менше мільйона українців підвищать свою обізнаність у цій сфері.
Загалом на втілення цього проекту ЄС виділив 4 мільйони євро.
Довідково. Європейська Комісія ухвалила Програму підтримки енергоефективності для України (EE4U), яка має сприяти підвищенню енергоефективності нашого житлового сектора та скороченню викидів парникових газів. У цьому контексті ЄС спільно з урядом Німеччини підтримуватимуть діяльність Фонду енергоефективності у наданні грантів на термомодернізацію багатоквартирних будинків на всій території України. Впродовж двох фаз цієї програми Євросоюз надасть загалом 80 мільйонів євро на гранти для ОСББ і понад 22 мільйони євро технічної допомоги (які переважно будуть використані Міжнародною фінансовою корпорацією та ПРООН).
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |