ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Субсидія: дати не можна відмовити
22.12.2018 / Газета: Одесские известия / № 98(5122) / Тираж: 18937

За інформацією Головного управління статистики в Одеській області, за останній рік в регіоні майже вдвічі зменшилась кількість отримувачів субсидій.

Водночас сума фінансової допомоги для тих, кому субсидія все ж таки була призначена, скоротилася втричі. Так, за вісім місяців 2018 року субсидії були призначені 190 тисячам домогосподарств області. Якщо порівняти з аналогічним періодом 2017 року, то цей показник впав більше, ніж вдвічі.

На виплату субсидій було виділено 35 мільйонів гривень, тоді як торік ця сума перевищила 100 мільйонів. Тільки подивившись на сухі цифри можна зрозуміти, що заощадити на комуналці жителям нашої області стало складніше. Невже за останній рік мешканці Одещини навчилися так гарно заробляти, що навіть стрімке зростання тарифів не б’є їм по кишені? Чи, може, отриманню субсидій заважають інші причини?

За даними Одеської облдержадміністрації, з 1 травня по субсидії на оплату ЖКП звернулися представники більше 144 тисяч домогосподарств нашого регіону. З них відмову отримали тільки 30 тисяч, всі інші з початком опалювального сезону отримали різноманітні послаблення, що допомагають заощадити на комуналці. Зокрема, в місті Одеса, станом на 1 вересня, нараховувалось понад 27 тисяч отримувачів субсидій. Для міста-мільйонника це не так вже й багато, і можна оптимістично припустити, що в них просто немає потреби. Мовляв, більшість одеситів досить забезпечена, не відчувають проблем зі сплатою тарифів та не потребують субсидій. Але чи так просто отримати необхідну допомогу? Чому люди бояться звертатися по субсидії?

Справа за документами

Людям, які потребують субсидій, необхідно спочатку довести, що вони їм справді необхідні. Згідно чинного законодавства, право на субсидію має будь-яка родина, доходів якої не вистачає на сплату житлово-комунальних послуг. Така сім’я може звернутися до Управління соціального захисту населення за своїм місцем проживання. Там можна дізнатися, чи мають вони право платити за тарифи трохи менше й претендувати на субсидію. Нею називають різницю між оплатою ЖКП в межах встановлених нормативів та обов’язковим платежем родини.

Скільки саме має сплатити те чи інше домогосподарство визначається індивідуально. Проводяться розрахунки, де перевіряються всі доходи працездатних членів сім’ї, згідно яких їм затверджують (або не затверджують) субсидію. Якщо дані заповнені коректно, людина має невеликий офіційний дохід, то строком на рік їй надається необхідна грошова підтримка. Вона може покривати від п’яти до тридцяти відсотків витрат на комунальні послуги. Чим більший дохід у родини, тим вищий її обов’язковий платіж, який вона повинна сплачувати самостійно.

- Для призначення субсидії необхідно подати тільки два документи: заява та декларація встановленого зразку, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики, — пояснює директор Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради Олена Китайська. – Людині слід знати, що вона в обов’язковому порядку має зазначити всі дані, які потребують заява і декларація. В першу чергу мова йде про кожного, хто проживає на даній житловій площі, також потрібно вказати інших членів сім’ї. Навіть якщо вони мешкають в іншому місці й там же зареєстровані.

Підставою для відмови у субсидії може бути недостовірність даних, вказаних при заповненні заяви та декларації. Це може бути пов’язано з помилками в паспорті чи ідентифікаційному коді. Субсидію також не нададуть, якщо людина не вказала у заявці всіх членів своєї сім’ї (тут враховуються як зареєстровані, так і незареєстровані родичі). Так потенційні субсидіанти повинні вказувати дані своїх чоловіка та дружину, незалежно від того, де «друга половина» проживає чи зареєстрована. Теж саме йдеться про неповнолітніх дітей. Так, якщо на житловій площі бабусі-пенсіонерки зареєстровані її онуки, та в обов’язковому порядку повинна внести до заявки дані на їхніх батьків, бо їх доходи теж враховуватимуться при наданні субсидії, навіть якщо вони там не мешкають і не зареєстровані.

Хто заплатить за пенсіонера?

Перед високими тарифами одна з найбільш незахищених верств населення – пенсіонери. Багато хто з них має маленький дохід, проживаючи одинаком на великій житлоплощі. Чоловік чи дружина померли, діти мають власні родини та живуть окремо. Тому при подачі документів може виявитися, що людина не має права на субсидію, бо на житлоплощі зареєстрована людина, яка має фінансову спроможність оплачувати комунальні тарифи в повному обсязі. Хоча фактично вони можуть мешкати в іншому місті (подекуди винаймати там житло) та сплачувати комуналку за місцем проживання. Це одна з тих причин, через які потенційні субсидіанти отримують відмову. Вони вписали в декларацію тільки свій фактичний офіційний дохід, забувши про родичів, що прописані та мешкають в іншому місці.

Проте цю проблему можна вирішити. Треба лише зібрати документи, що зареєстрована особа проживає в іншому місці, щоб її дохід не враховували для призначення грошової підтримки. Скликається спеціальна комісія, яка аналізує наявні дані й вже й вирішує «бути чи не бути» субсидії конкретного пенсіонера. З одного боку, державний контроль в цих питаннях виглядає обґрунтованим. Нікому не хочеться платити за людей, які мають всі фінансові можливості, але хочуть заощадити за рахунок інших. З іншого, це змушує людей справді небагатих проходити додаткові кола бюрократичного пекла. Можна впирати на те, що діти мають допомагати батьками, забезпечувати їх. Однак заробітку більшості наших співвітчизників просто не вистачить на одночасне повноцінне утримання як маленьких дітей, так і літніх родичів.

- Я з сумом спостерігаю, як бабусі скуповуються в магазинах, перелічуючи копійка до копійки, – обурюється одеситка Олена Гончарук. – Це просто жах, якщо не сказати, що ганьба! Тому вважаю своїм обов’язком привезти мамі їжу, якщо їй не вистачило грошей, і одяг. На пенсію в 1800 гривень особливо не розженешся. Комуналка вдесятеро піднялася, а зарплати і пенсії? Порівняйте, будь ласка, порахуйте співвідношення зростання того й іншого. Чи не здається вам це абсурдним? Я вже мовчу про наш прожитковий мінімум, який не переглядався купу років.

Незважаючи на різноманітні он-лайн калькулятори, документи у відкритому доступі, лишиться певний відсоток людей, що субсидії не отримають. І часто мова тут йде не про громадян, що свідомо сфальсифікували дані про свої доходи та були викриті. Існуючі законодавчі акти в деяких питаннях не містять чітких формулювань, що створює простір для маніпуляцій. Хоча цілком можливо, що це просто чергова непродуманість, на яку просто ніхто не звернув уваги.

Неоднозначні закони

При оформленні субсидій виникає багато моментів, які не дають передбачити, чи буде виділена допомога взагалі. Як ми вже вище зазначали, в декларації потрібно перерахувати членів сім’ї, які зареєстровані або фактично проживають за іншою адресою. Відповідальність за достовірність даних несе заявник, який заповнює декларацію. У випадку якихось непорозумінь, саме йому доведеться доводити, що він не намагався обдурити державу. Адже нема чітких директив, кого вважати «особою зі складу домогосподарства». Таким чином, людина має або заповнювати документи на власний розсуд, або з усних пояснень співробітників соцзабезу, які цілком можуть виявитися хибними.

Коли з пунктом «зареєстровані або проживають в іншому місці» все ще більш-менш зрозуміло, то звідки пересічним громадянам знати, кого вони мають на увазі під членами сім’ї, які не проживають та прописані в іншому місці. Якщо мова йде про чоловіка і дружину, які перебувають у зареєстрованому шлюбі, знову ж таки, тут теж питань не має бути. А чи вважаються членами родини літні батьки та дорослі діти, дохід яких впливає на одержання субсидії? Можна припустити, що повнолітні діти і батьки, що живуть окремо — це різні сім’ї та різні домогосподарства. Але чи є гарантія, що і соцзабез так само вважатиме, а не якось по-своєму? Принаймні, законодавчі документи ніяк не регулюють ці моменти.

- Мені здається, що це все затівалося для того, щоб менше платити людям грошей, — говорить отримувачка субсидії Валерія Іваницька, яка при оформленні необхідних документів теж зіштовхнулася з непорозуміннями. — Щоб мамі, яка зареєстрована з дітьми в одній квартирі, приплюсовували доходи тата, зареєстрованого в іншій. І в цьому випадку у матері дохід вийде більшим і, як наслідок, соціальна допомога буде меншою. А тато, якщо він зареєстрований у власній квартирі, може таким чином взагалі субсидію не отримати. Нещодавно я читала, що з 2000 року кількість матерів-одиначок збільшилася в майже в двадцять разів. Це пов’язували з тим, що зросли виплати на дитину. А зараз, здається, робиться крок на збільшення числа розлучень.

Така заплутаність формулювань сприяє тому, що люди можуть побоюватися претендувати на державну допомогу взагалі. Також масла у вогонь підливають міфи на кшталт того, що квартира, на яку надається субсидія, відійде державі після смерті власника, житло з нею неможливо буде продати і т. ін. Але завдяки активній роз’яснювальній роботі, кількість цих міфів зменшується. І люди, які мають коректну інформацію та скрутне матеріальне становище, продовжують користуватися законними пільгами. Поки їм їх надають.

Автор: Марія Шевчук


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.043
Перейти на повну версію сайту