ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ЗАМІСТЬ 26 — ВІСІМ?
02.02.2019 / Газета: Чорноморські новини / № 9(22028) / Тираж: 8525

ЗА ФОРМУЛОЮ «ГРОМАДА — РАЙОН — РЕГІОН»

Україна п’ятий рік поспіль реалізує реформу децентралізації. Наступний період перетворень має дати новий поштовх до розвитку регіональної економіки й покращання життя людей, зазначив прем’єр-міністр Володимир Гройсман на третьому Форумі об’єднаних громад, який зібрав представників органів місцевого самоврядування з усієї України.

Ключовим лейтмотивом зібрання стала позиція щодо продовження реформи децентралізації, яка дозволила посилити можливості регіонів в адміні-стративному та фінансовому сенсах. Саме тому, на думку глави уряду, потрібно працювати над незворотністю перетворень, не забуваючи про посилення відповідальності влади на місцях, як і про контроль за процесами, що відбуваються.

Адміністративно-територіальна реформа в Україні впроваджується з квітня 2014 року. Відтоді ухвалено кілька законодавчих актів, які закріплюють адміністративні повноваження та фінансові можливості громад. На цей час у країні сформовано 874 ОТГ, у частині з яких мають пройти перші вибори. У 18 районах ОТГ сформовані на 100%. Водночас є 99 районів, де нема жодної об’єднаної громади.

«Нині реформа потребує нового етапу», — підкреслив Володимир Гройсман і нагадав, що в листопаді минулого року було створено робочу групу, яка напрацьовує формат необхідних рішень. Серед таких рішень, пояснив, — закріплення фінансової стійкості громад, принципів народовладдя в частині виборів та місцевих референдумів, координації органів влади на рівні «центр — регіони», в тому числі в сегменті повноважень, а також формування нового територіального устрою за формулою «громада — район — регіон».

«І тут питання не в кількості районів, а в якості. Краще сформувати 100 спроможних районів, ніж мати їх удвічі більше, пустих, без коштів і можливостей вирішувати проблеми людей», — сказав Володимир Гройсман. При цьому наголосив, що не потрібно проводити реформу заради реформи, а потрібно забезпечити якісний розвиток територій. І це — частина урядової політики середньострокового планування. «Ідея — вирішувати конкретні проблеми регіонів, а не витрачати гроші. Важливо, приміром, не просто побудувати дитячий садок, а створити цілу систему дошкільної освіти на місці», — сказав прем’єр-міністр.

Кількість областей, відповідно до запланованої урядом адміністративно-територіальної реформи, яка, ймовірно, буде закріплена Конституцією, не зміниться. Укрупнення відбуватимуться у межах областей.

Це не перша адміністративно-територіальна реформа, яка на пам’яті людей старшого віку. Якби ж, нарешті, все спрацювало на позитив, а не обійшлося лише простим перекроюванням територій у столичних кабінетах. Не зайве було б пояснити людям на місцях, яка конкретно з того буде вигода саме для них, а також для держави.

Отож, згідно з планами, із 26 районів Одеської області буде сформовано вісім.

Так, Білгород-Дністровський район планується укрупнити частинами Саратського і Татарбунарського, а інші частини цих районів приєднати до Тарутинського, Арцизького та Кілійського.

Одну територіально-адміністративну одиницю планують створити на базі Ізмаїльського, Ренійського та Болградського районів.

На півночі області Кодимський, Савранський і Балтський райони пропонується об’єднати в один з Любашівським, а Поді-льський — з Ананьївським, Окнянським, Захарівським і частиною Ширяївського. Одним цілим, ймовірно, стане Великомихайлівський, Роздільнянський та Іванівський райони.

На північному сході передбачається об’єднати Миколаївський, Березівський та Лиманський райони. Одним районом стануть і Біляївський та Овідіопольський, які розташовані впритул до Одеси.

Прем’єр-міністр Володимир Гройсман виступає за закріплення в Конституції України незворотності реформи децентралізації. На його думку, процес конституційних змін можна почати вже цього року, а в 2020-у провести вибори на нових принципах роботи місцевого самоврядування. Таким чином, 2020—2025 роки, на його переконання, стануть одними з найуспішніших періодів розвитку держави — часом формування нової якості життя українців.

Автор: Підготувала Яна СТАСІНА.


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.004
Перейти на повну версію сайту