За оцінками Агентства ООН у справах біженців, торік, намагаючись дістатися до Європи через Середземне море, загинули або пропали безвісти 2275 людей, тобто щодня жертвами небезпечної мандрівки ставали шестеро осіб.
У щойно оприлюдненому звіті, який так і називається — «Відчайдушна подорож», зазначається, що всього у 2018-у до Європи прибули 139300 біженців та мігрантів — і це найменший показник за останні п’ять років. Основна ж причина «тривожно високої кількості загиблих» — скорочення пошуково-рятувальних операцій, що зробило морські переходи ще ризикованішими для життя.
«Порятунок життів на морі — це не вибір, не питання політики, а одвічне зобов’язання», переконаний Верховний комісар ООН у справах біженців Філіппо Гранді. — Ми можемо покласти край цим трагедіям, маючи мужність і бачення не обмежуватися порятунком наступного човна, а прийняти довгострокову стратегію, яка ґрунтується на регіональному співробітництві, ставлячи життя й гідність людини на перше місце».
У доповіді описується, як зміни в політиці деяких європейських держав призводили до численних інцидентів, коли велика кількість людей залишалася у відкритому морі впродовж кількох днів, чекаючи дозволу пристати до берега.
Для більшості біженців дістатися Європи було кінцем жахливої подорожі, сповненої тортур, насильства, загроз викрадення й утримання за викуп. Держави мають вжити термінових заходів для ліквідації мереж контрабандистів і притягнути до відповідальності злочинців.
І все ж, як зазначається у звіті, з’являються й зерна надії. Незважаючи на політичну безвихідь у просуванні регіонального підходу до морського порятунку та приймання біженців, як цього вимагали ООН та МОМ у червні минулого року кілька держав взяли на себе зобов’язання переселити людей, врятованих у Середземному морі, що є потенційною основою для передбачуваного й тривалого вирішення проблеми, а також пообіцяли тисячі місць для розселення біженців з Лівії.
Звіт також демонструє значні зміни в маршрутах, які використовуються біженцями та мігрантами. Вперше за останні роки Іспанія стала головними воротами до Європи: близько 8000 осіб прибули туди сушею (через анклави в Сеуті та Меліл’ї), а 54800 перейшли через небезпечне Західне Середземномор’я. Як наслідок, кількість загиблих там зросла майже вчетверо — із 202 у 2017-у до 777 торік. Близько 23400 біженців та мігрантів у 2018-у прибули до Італії, що в п’ять разів менше, ніж у попередньому році. До Греції через море дісталися приблизно 32500 осіб (у 2017-у — 30000), а от кількість тих, хто прибув через сухопутний кордон з Туреччиною, зросла втричі. Щодо інших європейських країн, то, як зазначається у «Відчайдушній подорожі», Боснія і Герцеговина зафіксувала близько 24000 біженців та мігрантів, які дісталися туди транзитом через Західні Балкани, до Кіпру пристали кілька човнів із сирійськими біженцями з Лівану, а до Великобританії під кінець року прибула зовсім маленька кількість людей з Франції.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |