ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ДЛЯ ПРОТИДІЇ ФАЛЬСИФІКАЦІЯМ
16.02.2019 / Газета: Чорноморські новини / № 13(22032) / Тираж: 8525

КАНДИДАТИ У ПРЕЗИДЕНТИ УКРАЇНИ ПІДПИСАЛИ МЕМОРАНДУМ ПРО ЧЕСНІ ВИБОРИ

На жаль, після Революції Гідності, коли більшість полі-тиків обіцяла відійти від потворних практик маніпуляцій на виборах, усе залишилося на своїх місцях. Підкуп виборців, тиск на кандидатів, незаконна агітація, технічні кандидати-однофамільці — це не вичерпний перелік того, що застосовується вже сьогодні й застосовуватиметься надалі, якщо з цим змиритися, не боротися.

У цьому зв’язку важливо, що не всі кандидати використовують такі засоби: частина їх розуміє, що від взаємного бруду та звинувачень зрештою програють усі. В ефірі програми «Право на владу» демократичні політики об’єдналися заради протидії нечесній грі у виборчій кампанії. Юлія Тимошенко, Андрій Садовий, Анатолій Гриценко, Віктор Бондар й Олександр Шевченко підписали меморандум про чесні вибори.

Практика таких домовленостей походить з демократичного світу, де кандидати демонструють добру волю до прозорості процесу в інтересах усього суспільства. У меморандумі міститься також звернення до наших міжнародних партнерів з проханням допомоги у захисті вибору українців. Тим більше, що новітня політична історія України засвідчує, спроби фальсифікувати вибори завершувалися трагічно.

Очевидно, що ці політики піднялися над вузько корпоративними інтересами й консолідовано продемонстрували: демократія є найбільшою цінністю для кожного. Тепер очікуємо, що штаби координуватимуть свої дії між собою, а також з правоохоронними органами задля зменшення зловживань. У фокус уваги МВС уже потрапили три типи ризиків, актуальних для нинішньої кампанії. Це — купівля голосів, маніпуляції з виборчим реєстром та втручання у систему «Вибори». З-поміж інших ризиків — незаконна плата агітаторам і додаткова оплата членам дільничних виборчих комісій. Не меншим викликом є і кіберзагрози, що йдуть з боку нашого агресивного сусіда.

Юлія Тимошенко в ефірі «Право на владу» наголосила, що виборча кампанія і зустрічі з людьми проходять в умовах безпрецедентної бідності та зневіри у політиках. Вона проілюструвала, як влада сьогодні використовує елементи підкупу. Одним з елементів такого підкупу є так зване «Особисте зобов’язання» — розписка, що використовується під час агітації та спонукає виборця голосувати за одного з провладних кандидатів. Ще одна складова фальсифікацій — застосування проти лідерки «Батьківщини» технічного кандидата-однофамільця.

Отже, діалог щодо протидії фальсифікаціям розпочато. Але чесність та прозорість виборчого процесу залежить не лише від політиків, а й від усього суспільства. Зрештою, це особиста відповідальність кожного — відстоювати своє право на вибір.

Автор: Андрій БАГІНСЬКИЙ, політолог.


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту