Що змінила децентралізація в житті об’єднаних територіальних громад нашого краю — такою була тема прес-конференції в Одеському регіональному відділенні Асоціації міст України.
В’ячеслав Демченко, виконавчий директор одеського офісу АМУ, розповів про шляхи розвитку, які обрали для себе ОТГ Одещини. Доповнювали його регіональний консультант з юридичних питань Юрій Ямковой та консультант з бюджетних питань Світлана Осадчук.
У нашій області вже створено 28 ОТГ, а цього року має додатися ще 5—7. Так, міська громада Ізмаїла обдумує можливе об’єднання з навколишніми селами. Аналогічний процес розпочався в Овідіополі.
Нагадаємо, наприкінці 2018-го через воєнний стан, запроваджений зокрема і в Одеській області, не відбулися вибори у трьох новостворених громадах: Визирській, Великобуялицькій та Великоплосківській. Ще одна — Зеленогірська Любашівського району — отримала схвалення від Одеської ОДА і чекає погодження для проведення перших місцевих виборів уже у 2019-у.
І все ж, наразі лише третину території області займають утворені ОТГ, відтак за темпами децентралізації ми на одному з останніх місць в Україні. Причина в тім, що місцеві «еліти» не хочуть втрачати владу, прагнучи й надалі сидіти на розподілі бюджетних грошей і з управлінськими віжками у руках.
Врешті-решт, а все йде до того, що економічні фактори і здоровий глузд переможуть, адже громадам надається свобода дій та суттєве фінансування.
В результаті об’єднання територіальних громад місцеві бюджети збільшуються в середньому у 5—10 разів. Це відбувається за рахунок прямих субвенцій від держави, оминаючи обласну та районну структури. У розпорядженні ОТГ залишаються і 60% податків на доходи фізичних осіб, частина коштів від зборів на нерухоме майно, плата за землю, туристичний збір та акциз.
У 2018 році об’єднані територіальні громади Одеської області повністю використали державну субвенцію на розвиток інфраструктури, обсяг якої склав 95,3 мільйона гривень.
25 ОТГ отримали кошти інфраструктурної субвенції у повному обсязі, реалізували свої проекти і провели за ними розрахунки. Таким чином, торік були втілені 134 інфраструктурні проекти. Найбільша кількість — у Куяльницькій, Знам’янській, Коноплянській і Балтській громадах.
Переважну частину коштів ОТГ спрямували на закупівлю спеціалізованого транспорту, покращення дорожньої інфраструктури, ремонти закладів освіти, вуличне освітлення, водопостачання та водовідведення. Наприклад, Мологівська та Старокозацька ОТГ у межах одного проекту придбали 12 одиниць спецтехніки для дорожніх і комунальних потреб: трактори, грейдери, навантажувачі, косарки, снігоочисні машини тощо. Великомихайлівська ОТГ всі кошти інфраструктурної субвенції (4,8 мільйона гривень) вклала у капітальний ремонт вулиць і доріг місцевого значення. Новокальчевська та Вилківська ОТГ, окрім поліпшення матеріально-технічного стану об’єктів, придбали системи відеоспостереження для встановлення їх у населених пунктах. Знам’янська ОТГ значний обсяг коштів спрямувала на капітальний ремонт мереж вуличного освітлення населених пунктів, а Куяльницька — ще й на ремонт дорожнього покриття та об’єкти соціальної інфраструктури.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |