Волонтерство через мистецтво — ознака нашого часу. Одне з яскравих підтверджень цього — арт-проект «Оскар і Рожева Пані» у постановці Івано-Франківського академіч-ного обласного українського музично-драматичного театру імені Івана Франка.
В основу сценарію покладено роман відомого сучасного французького і бельгійського письменника Еріка-Еммануеля Шмідтта Oscar et la dame rose, який свого часу (видання 2002, 2005, 2013 років) викликав великий резонанс не лише в Європі, а й Канаді та США. Постановка івано-франківців за участі артистів з різних міст України, а також відомої актриси театру й кіно Ірми Вітовської (Ружа) зацікавила і вразила одеських глядачів, які схвильовано спостерігали за розвитком трагічного сюжету, сповненого емоцій, філософського змісту про сенс буття.
На кону — життя онкохворого десятирічного Оскара (Владислав Балюк, Марко Кирильчук). Рожева Пані — колишня циркова актриса, яка мріяла стати знаменитою шоу-актрисою, тепер виступає у ролі сестри милосердя. Різними засобами вона прагне полегшити стан хлопчика, який перебуває в глибокій депресії, дедалі більше замикаючись у собі. Завдяки планшету, подарованого Ружею, він має змогу знайомитися з виступами зірок шоу-бізнесу, а також легендарної Едіт Піаф, яка виконувала пісню — гімн життю «Ні, я не шкодую ні про що». (У виставі використані фрагменти телешоу «ШоумаStroyn»).
Добра фея пропонує приреченому на повільну смерть Оскару гру, яка полегшила б його стан, — кожен день сприймати за десятиліття. Так за дванадцять днів хлопчик досяг стодесятиріччя, пізнавши кохання, удочеривши Ружу, примирившись з батьками. Він пережив юність, кризу середнього віку, старість і підготувався до смерті, пізнавши Бога, якому написав тринадцять щемливих листів...
У музичному оформленні, в якому брав участь славнозвісний гурт «Океан Ельзи», хореографії (Ольга Семьошкіна) є гротеск, зумовлений контрастом трагічного сюжету і номерами у жанрі мюзиклу. Інсценізація, режисура, рішення сценічного простору належить директорові театру, народному артисту України Ростиславу Держипільському. Запам’яталися декорації, стилізовані під дитячі малюнки з анімацією (художник Андрій Єрмоленко). Окремо відзначу прекрасну гру заслуженого артиста України Олексія Гнатковського (лікар Дюссельдорф, він же — асистент режисера).
По завершенню вистави зал Одеського академічного українського музично-драматичного театру ім. В. Василька вітав артистів стоячи, витираючи сльози...
У своєму конферансі Ірма Вітовська повідомила, що зібрані від вистави кошти будуть передані на лікування онкохворого Романа, який перебуває в одеській лікарні. Актриса також зазначила, що під час показу у Львові було зібрано 81 тисячу гривень та певну суму в іноземній валюті.
Організатори висловили подяку посольствам Франції і Королівства Бельгії в Україні, Анетті Антоненко та Івану Рябчію за допомогу у створенні проекту. Окрема подяка UTeam.
Нагадаємо, роман Еріка Еммануеля-Шмідтта Oscar et la dame rose побачив світ українською мовою 2009 року у видавництві «Кальварія». Прем’єра вистави «Оскар і Рожева Пані» відбулася 7 жовтня 2015-го в Івано-Франківську, а вже 11 жовтня того ж року в Києві. Лялькову версію поставив 2011 року Одеський обласний театр ляльок за участі режисера Михайла Урицького.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |