ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Як аграрiю протистояти рейдерам
21.05.2019 / Газета: Вечерняя Одесса / № 56(10756) / Тираж: 10407

За статистикою Генеральної прокуратури, з 2014 року в Українi вiдбулося понад 1,7 тис. випадкiв незаконного захоплення врожаїв та майна. Серед причин такої ситуацiї: недосконалiсть законодавства, корупцiя в органах влади. Чи можливо дрiбному фермеру або землевласнику убезпечити себе вiд рейдерських атак, коментує адвокат, директор Центру земельного права, член Громадської ради при Мiнюстi України Вiктор Кобилянський.

— Рейдер нападає на слабких учасникiв бiзнесу. Вiдповiдно, основний захист вiд рейдерства — перестати бути слабким, зробити декiлька практичних крокiв.

Безумовно, аграрiй цiлком може не розумiтися в нюансах законодавства. Але неприпустимо нехтувати цим, не звертаючись до фахiвцiв i сподiваючись на «щасливий випадок», юридична слабкiсть посилює загрозу рейдерства. Аби запобiгти йому, варто вжити наступнi заходи:

— земельний аудит — проведiть тотальну перевiрку документацiї на землю, запросiть фахiвцiв, якi пiдкажуть «слабкi мiсця» i як їх закрити;

— якiсний бухгалтерський облiк — правильний бухоблiк може стати вам у нагодi на випадок судового спору;

— контролювати свої активи — пам’ятаєте народне прислiв’я: якщо не хочеш, щоб крали збiжжя, — зачини комору? Звернiть увагу, проконтролюйте, як охороняються вашi дiлянки та майбутнiй чи наявний врожай. Охороннi послуги теж можуть стати у нагодi, якщо аграрiй може собi їх дозволити фiнансово;

— адвокатська пiдтримка — адвокат має бiльше повноважень, нiж просто юрист, має можливiсть доступу до клiєнта в будь-який час. Це не означає, що фермер повинен мати контракт з адвокатом i платити йому кожен мiсяць, для дрiбного фермера це — задорого. Проте мати номер адвоката, з яким є попередня домовленiсть про фахову пораду у разi виникнення проблеми,— варто.

Додамо, що вiдсутнiсть налагоджених стосункiв з органами влади/мiсцевого самоврядування не дає можливостi у разi потреби використовувати цей iнструмент. Маю на увазi не корупцiйну складову, а партнерство, взаєморозумiння i допомогу.

Для налагодження таких стосункiв варто активно цiкавитись життям мiсцевої територiальної громади, сприяти її розвитку, брати посильну участь у вирiшеннi проблем i в жодному разi не нехтувати мiсцевими виборами.

За вiдсутностi контактiв з представниками активної громадськостi та представниками ЗМI ви ризикуєте залишитись «один на один» iз рейдерами, натомiсть привернення широкої уваги та надання розголосу конфлiкту зменшують шанси рейдерiв «вирiшити питання по-тихому».

Висновок: допоки не будуть врегульованi питання ринку сiльськогосподарських земель (зокрема, прийнятий закон про обiг земель с/г призначення), власникам й орендарям треба залишатися готовими до можливих зазiхань на землю чи майно. I скасування мораторiю, i його поновлення на черговий перiод, i його посилення дають поштовх для рейдерiв. Тому варто зробити все, аби попередити будь-якi спроби захоплення. Профiлактика завжди краща за лiкування.

Автор: -


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.004
Перейти на повну версію сайту