Нікуди не дітися від такої сезонної небезпеки, як укуси кліщів. Період найвищої активності цих паразитів припадає якраз на травень-червень. Це час, коли ми найчастіше вибираємося на природу на пікніки, а відтак і найбільше ризикуємо підчепити кровососа.
Слід зазначити, що захворюваність на кліщовий вірусний енцефаліт для Одещини не характерна: останній випадок був зареєстрований понад 30 років тому. Найпоширеніша недуга, яка може передаватися кліщами на нашій території, — це кліщовий бореліоз, або хвороба Лайма.
Найчастіше кліщі ховаються на листі та чагарниках на висоті 0,5 — 1 м від поверхні землі біля стежок, прокладених тваринам або людиною, у сухостої.
Укус підступний тим, що людина його практично не відчуває, оскільки проколюючи своїм хоботком шкіру, кліщ вводить разом зі слиною знеболювальну речовину. Лише на другий-третій день місце укусу стає злегка болючим. На тілі людини кліщі обирають місця переважно з найтоншою шкірою і близько прилеглими судинами — волосиста частина голови, біля вух, пахова ділянка, ліктьові та колінні згини, руки і ноги.
Для профілактики кліщових інфекцій слід дотримуватися простих рекомендацій:
Під час походу-поїздки до лісу, на пікнік одяг має бути світлим, з довгими, щільно прилеглими до зап’ястя рукавами і довгими штанинами. Брюки краще заправити у взуття. Обов’язково надіньте головний убір.
Обробіть одяг репелентом, який відлякує кліщів.
Пересуваючись лісом, намагайтеся триматися середини стежки, остерігайтеся високої трави і чагарників. Для відпочинку краще вибирати сухі соснові ліси з піщаним ґрунтом, ділянки без трави.
Кожні дві години та відразу після виходу з лісу оглядайте одяг, особливо на дітях.
Повернувшись додому, роздягайтеся в коридорі, ретельно витрусіть одяг і ще раз огляньте тіла всіх учасників походу на природу.
Якщо виявили кліща, що вже п’явся у ваше тіло, зверніться до хірургічного кабінету най-ближчої поліклініки. Якщо ж перебуваєте далеко від медичного закладу, видалити кліща можна за допомогою бавовняної нитки, стерильної голки від одноразового шприца. Обережно потягуйте тіло кровопивці вправо і вліво, намагаючись при цьому звільнити хоботок. Якщо хоботок усе ж залишився в ранці, видаліть його, як скалку. Ранку змажте йодом або спиртом і постарайтеся якомога швидше потрапити до лікаря.
У жодному разі не розчавлюйте кліщів, бо можете заразитися, особливо якщо на руках є ранки. Якщо ж усе-таки випадково роздавили, негайно вимийте руки з милом.
Тіло кліща або його фрагменти покладіть у щільно закриту посудину, попередньо помістивши туди трохи змочену водою серветку, й передайте у вірусологічну лабораторію — там визначать, чи був він заразним.
В Одесі вірусологічна лабораторія обласного лабораторного центру розташована за адресою: Старосінна площа, 33. Графік роботи: понеділок — п’ятниця — 8.00 — 13.00, субота — 9.00 — 12.00. Телефон 727-69-00.
Для призначення профілактики хвороби Лайма після укусу кліща слід звертатися до міської інфекційної лікарні: вул. Пастера, 5/7.
За матеріалами Одеського міського центру здоров’я.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |