ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
СТИХІЙНІ ЛИХА І СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО
30.05.2019 / Газета: Чорноморські новини / № 41(22060) / Тираж: 8525

У Києві відбувся перший із трьох семінарів у Східній Європі та на Кавказі щодо вивчення нової методики Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) оцінки збитків унаслідок катастроф

Сільське господарство найбільше страждає від наслідків екстремальних погодних явищ і стихійних лих. Відповідно до одного з недавніх досліджень ФАО, в країнах, що розвиваються, на частку сільськогосподарського сектору припадає 26% всіх економічних збитків і втрат внаслідок природних катастроф. Серед найуразливіших — дрібні фермери, що забезпечують понад 70% світових потреб у продовольстві, невеликі і середні сільськогосподарські підприємства.

Однак не завжди легко зрозуміти масштаб впливу стихійних лих на сільське господарство і на джерела коштів для існування у сільських районах. ФАО прагне виправити це за допомогою нової стандартизованої методики для оцінки збитків і втрат.

Метою цієї методики є виявлення прогалин в інформації, що стосується впливу стихійних лих на сільське господарство. Ця методика, з одного боку, досить узагальнена, щоб її можна було застосовувати для оцінки наслідків стихійних лих у різних країнах і регіонах, а з іншого — точна та адаптована для розгляду всіх підсекторів сільського господарства (рослинництва, тваринництва, аквакультури, рибного та лісового господарств).

ФАО розробила цю методику на прохання країн у контексті Сендайської рамкової програми зі зниження ризиків лих та механізму моніторингу Цілей сталого розвитку. Для забезпечення ефективного, надійного і стандартизованого моніторингу втрат у сільському господарстві ФАО співпрацює з урядами всього світу — від Латинської Америки та Карибського басейну до Східної Африки і Південно-Східної Азії — для прийняття, впровадження і реалізації нової методики.

З цього приводу у Києві і проводився перший із трьох семінарів у Східній Європі та на Кавказі. На заході зібралися понад 30 експертів і представників директивних органів з Азербайджану, Вірменії, Білорусі, Грузії, Республіки Молдови та України, які обговорили національні системи збору та оцінки даних про збитки і втрати для сільського господарства внаслідок стихійних лих.

«Сільське господарство України демонструє феноменальні успіхи. Тим часом, частина територій України перебуває у зоні ризикованого землеробства, насамперед через зміну клімату, — зазначив під час відкриття заходу заступник міністра аграрної політики та продовольства Володимир Топчій. — Є й інші проблеми: затоплення територій, що, до прикладу, відбувається зараз на Закарпатті, а також зафіксовані випадки виникнення торнадо. У зв’язку з цим для Міністерства аграрної політики і продовольства важливо напрацювати не лише підходи адаптації до змін клімату, а й розуміти методологію оцінки ризиків та збитків від природних катастроф, аби можна було зменшити ризики виникнення стихійних лих».

Під час семінару представники державних статистичних служб, організацій, що займаються зниженням ризику лих, і міністерств сільського, рибного та лісового господарств розробляли дорожню карту для інституціоналізації національних інформаційних систем з метою надання даних про вплив стихійних лих, для підвищення інформованості щодо зниження ризику лих та планування в сільському господарстві.

«Крім знань про основні поняття і застосування нової методики, семінар надасть експертам і представникам директивних органів з країн-учасниць можливість поділитися інформацією про основні небезпеки і загрози сільськогосподарському сектору в їхніх країнах, таких як повені, посухи, екстремальні температури або транскордонні шкідники і хвороби тварин, а також досвідом зі збору даних про збитки і втрати, викликані стихійними лихами різної природи і масштабів», — зауважила Даніела Манджоне, яка координує семінар і курує у ФАО діяльність щодо зниження небезпек внаслідок ризику лих у регіоні.

«Цей семінар також допоможе зрозуміти специфіку стихійних лих — глобальних та в регіонах, їх вплив на розвиток сільського господарства, — додала Галіміра Маркова, фахівець ФАО зі статистики щодо наслідків катастроф. — Упродовж трьох днів учасники вчилися практично застосовувати методологію ФАО з оцінки наслідків стихійних лих та застосовувати отримані дані для подальшого використання у попередженні виникнення катастроф».

«Цей семінар є першим кроком у ширшому процесі розвитку потенціалу, — наголосила Даніела Манджоне. — ФАО зобов’язується надавати підтримку статистичними департаментам відповідних державних установ задля вдосконалення існуючих інформаційних систем у сільському господарстві і включення збору та аналізу даних про збитки і втрати для ефективнішого інформування процесу прийняття політичних рішень і розподілу ресурсів».

Робота ФАО щодо оцінки збитку і втрат в сільському господарстві — частина більш широких зусиль Організації щодо зміцнення стійкості заснованих на сільському господарстві джерел засобів до існування перед загрозами і кризами. Підхід ФАО до вирішення цих питань охоплює спектр технічних знань про різні види потрясінь і враховує особливості кожного підсектору. Основна увага в ньому приділяється прогнозуванню, запобіганню, скороченню, адаптації та зменшенню ризиків у сільськогосподарській системі.

м. Київ.

Автор: Вікторія МИХАЛЬЧУК, спеціаліст з комунікацій регіонального відділення ФАО для Європи та Центральної Азії.


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту