За статистикою, кожен українець продукує 76 кілограмів сміття на рік. Це в середньому по країні. Якщо ж узяти нас, одеситів, то ми тут справжні чемпіони: що старий, що малий видаємо «на-гора» за рік по 300 з лишком кілограмів. І весь той непотріб, як правило, не сортується, не переробляється, а відправляється на звалища.
Шість мільйонів кубометрів сміття по області! До 10 мільйонів тонн щороку вивозиться з Одеси на полігон «Дальницькі кар’єри», який давно вичерпав свої можливості приймати відходи.
Із 2018-го українців законодавчо зобов’язали не викидати сміття, яке можна переробляти, набули чинності директиви ЄС, що регулюють порядок поводження з відходами, класифікують сміття та передбачають зменшення обсягів вивезення його на полігони. Закон передбачає штрафи за порушення норм, однак фактично він не працює.
Утім, не все втрачено, коли за справу беруться діти!
З початку навчального року в Одесі стартував екологічний освітній проєкт, який має на меті формування нової культури поводження зі сміттям у навчальних закладах. Його координаторка Юлія Котельникова впевнена: впровадження роздільного збирання відходів у школах стане не лише важливим кроком до збереження чистоти міського простору, а й тією ланкою, яка об’єднає шкільних вчителів, батьків та учнів.
— Школи є тими інституціями, які закладають основу нашого майбутнього суспільства і водночас уже сьогодні формують суспільні цінності. Ми розробляли цей проєкт насамперед для учнів — саме для них створені наші семінари, майстер-класи, саме їхня громадянська свідомість є основою успіху проєкту «Час сортувати». Але ми розуміли також, що завдяки активності й зацікавленості дітей долучатимуться й дорослі. Наша мета — продемонструвати місту, скільки користі може принести екосвідомий спосіб життя, — зазначає пані Юлія і продовжує:
— Взяти участь у проєкті можуть лише ті школи, в яких сортування сміття ще не запроваджене. В обраних 12 закладах будуть проведені навчальні семінари, тема яких — «Життя у стилі «нуль відходів». У кожній школі будуть створені екокоманди — один вчитель і п’ять учнів, які координуватимуть цей процес. На території кожного закладу з’явиться екокомірка, де відбуватиметься сортування сміття.
Проводитимуться ігри, конкурси, виставки, щоб діти змогли показати свій стиль життя «без сміття». На заключному етапі ми зорганізуємо великий екочелендж, де підсумуємо зроблене.
Ірина Орел, тренерка, фасилітаторка молодіжних програм ГО «Центр демократичного розвитку молоді «Синергія», розповідає:
— Для нас це не перший екопросвітницький проєкт, але вперше — такий масштабний. Уже розпочався набір, який триватиме до 22 вересня. Із 23 вересня буде оголошено 12 наймотивованіших шкіл, з якими ми підпишемо меморандум. На їх базі команда проєкту створить усі необхідні умови для запровадження роздільного збирання відходів, обладнає місця для сортування та складування вторсировини. Три школи, які впораються із завданнями найкраще — зможуть зібрати найбільшу кількість сортованих відходів — отримають у подарунок садові компостери. Ще три школи, які запровадять роздільне сортування самостійно, також матимуть можливість отримати спеціальні винагороди.
Отже, за сортування сміття активно беруться діти, а це означає, що час розкидати сміття минув. Настав час його сортувати.
Шкільний екопросвітницький проєкт «Час сортувати» втілюється за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |