Першого жовтня Китайська Народна Республiка вiдзначила своє 70-рiччя. Вiдносини з КНР мають виняткове значення для будь-якоï краïни свiту. Краïна, яка має найбiльшу чисельнiсть населення серед усiх держав, вже сама по собi є свiтовим гiгантом. До того ж китайська економiка зараз поступається лише Сполученим Штатам, а щодо експорту, то КНР взагалi немає рiвних.
Iсторiя украïнсько-китайських вiдносин сягає ще часiв Киïвськоï Русi завдяки Великому шовковому шляху, що своєю пiвнiчною гiлкою заходив на територiю сучасноï Украïни. Достовiрно вiдомо, що про «пiднебесну iмперiю» знали у Києвi, Галичi та Володимирi-Волинському у 13-му вiцi. I потiм украïнцi час вiд часу вiдвiдували Китай.
Новий виток украïнсько-китайських вiдносин почався пiсля проголошення Китайськоï Народноï Республiки. Як складова частина СРСР, Украïна вiдiграла значну роль у форсуваннi китайськоï економiки. Одеса не стояла осторонь цього процесу. Сотнi китайських студентiв пiсля закiнчення Другоï свiтовоï вiйни навчалися в одеських вузах, захищали тут дипломи та дисертацiï. Цi зв’язки поглибилися пiсля здобуття Украïною незалежностi. Китай визнав незалежнiсть Украïни 27 грудня 1991 року. Дипломатичнi вiдносини було встановлено 4 сiчня 1992 року. Цього ж року у Києвi вiдкрилося Посольство КНР в Украïнi. А у 2006 роцi почало працювати Генеральне консульство КНР в Одесi.
Наше мiсто має китайського побратима. Це мiсто Циндао, побратимськi вiдносини з яким було встановлено 29 квiтня 1993 року.
Циндао — курорт, який розташовано на березi Цзяодунськоï затоки. Цiкаво, що мiсто побудовано на схилi гори. Його населення складає 3,5 млн осiб.
Циндао — вiдоме у краïнi i за кордоном туристичне, курортне, портове мiсто. Воно також є курортно-iсторичним мiстом, вiдкритим для iноземцiв. У Циндао багато будiвель, виконаних у європейському стилi, точнiше — це точна копiя сучасного баварського села, тiльки розташовано ïï в Бохайськiй затоцi. Мiсто нерозривно пов'язане iз розташуванням тут нiмецькоï вiйськовоï бази. До 1897 року, коли в Циндао було вбито двох мiсiонерiв i вiдбулася дислокацiя сюди нiмецьких вiйськових, мiсто мало статус простого рибацького села. Внаслiдок цих сумних подiй в 1898 роцi Китай передав Нiмеччинi Циндао в орендне користування на 99 рокiв. Нiмцi почали тут активне будiвництво Шаньдунськоï залiзницi, яке завершилося в 1904 роцi. Далi в iсторiï мiста стали вiдбуватися подiï, якi здобули йому славу «тенiсного м’ячика». В 1914 роцi, у зв'язку з японською iнтервенцiєю, владу в мiстi захопили японцi. В 1922 роцi Китай повернув його назад. В 1938 роцi Японiя знову окупувала мiсто i захопила владу. В 1939 роцi вона перейшла до уряду Гомiндану. Через це до 1949 року iндустрiальний розвиток Циндао знаходився на низькому рiвнi.
Зараз Циндао — великий iндустрiальний центр провiнцiï Шаньдун. Цей район — улюблене мiсце вiдпочинку i розваг вищого ешелону влади. Свiже повiтря, пiщанi пляжi, санаторiï VIР — розважальнi заклади, якiсне нiмецьке пиво на кожному кроцi, вiлли на березi, червонi цегельнi дахи, що потопають у зеленi, i блакитне море приваблюють до Циндао величезну кiлькiсть туристiв.
Звiдси можна легко дiстатися до всiх головних мiст Китаю. До Шанхаю або Пекiна лiтаком — усього одна година. Є регулярний рейс Циндао — Гонконг, крiм того, Циндао має пряме повiтряне сполучення з Макао, Японiєю, Кореєю, Сiнгапуром.
У 2016 роцi Циндао зайняло 12-е мiсце серед мiст Китаю з ВВП. Мiсцевий порт увiйшов до першоï десятки свiтових портiв з обiгу в тоннах i контейнерах.
У Циндао є кiлька хмарочосiв. Найвищий з них 72-поверхова вежа висотою 369 метрiв. Трохи нища 74-поверхова «Qingdao Landmark Tower» — 327 метрiв. Вражають висотою готелi: 38-поверховi «Холiдей Iнн Циндао» (198 метрiв) та «Кроун Плаза» (175 метрiв)
Мiж нашими мiстами iснує ще одна спорiдненiсть — кiновиробництво. Хоча масштаби незрiвнянi. Кiлька рокiв тому у Циндао вiдкрилася найбiльша в свiтi кiностудiя Movie Metropolis. Ïï було задумано як «китайську вiдповiдь Голiвуду». Будiвництво цього грандiозного комплексу тривало бiльше чотирьох з половиною рокiв. Iнвестори вклали в нього близько восьми мiльярдiв доларiв.
Заплановано, що цей комплекс площею 166 гектарiв буде включати в себе 52 сучаснi студiï, обладнанi за останнiм словом технiки. Тут — за прикладом Голлiвуду — побудовано цiлi квартали декорацiй для зйомок — вiд континентальноï Європи рiзних епох до старого Шанхаю. Також є торговий центр з тематичним парком, яхт-клуб, лiкарня, мiжнародна школа. Комплекс включає в себе найбiльший в Китаï багатозальний кiнотеатр на 5000 мiсць з 30 екранами. Китайцi сподiваються, що Movie Metropolis представлятиме Циндао на мiжнароднiй кiнематографiчнiй аренi i перетвориться у глобальний центр кiновиробництва, де протягом року будуть знiмати близько 100 фiльмiв i телесерiалiв.
Цi сподiвання видаються реалiстичними. Тим бiльше, що саме в Циндао розпочалася iсторiя китайського кiнематографу. Тут ще у 1898 роцi бiло вiдзнято перший в Китаï документальний фiльм. А у 1931 роцi — так само перший китайський звуковий фiльм.
Студiï Циндао пiд час зйомок деяких сцен зi спецефектами використовували знiмальнi таких блокбастерiв, як «Велика стiна» та «Тихоокеанський рубiж: повстання». Нещодавно ЮНЕСКО присвоïло Циндао почесне звання «столиця кiно».
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |