ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Найважливіші новації, які чекають українців у 2020 році
14.01.2020 / Газета: Вперед / № 2(11556) / Тираж: 2380

У 2020 році Україна продовжуватиме медичну та освітню реформи, а також розширюватиме спектр державних цифрових послуг.

Скасування недоторканності народних депутатів

З 1 січня 2020 року набув чинності один з перших законів, прийнятих новообраною Радою дев’ятого скликання — про зняття депутатської недоторканності. Він був ухвалений депутатами та підписаний.

Закон вніс зміни до статті 80 Конституції України. Відтепер у ній немає положення, яке гарантувало народним обранцям депутатську недоторканність. Для затримання, арешту депутата чи притягнення його до кримінальної відповідальності з 1 січня не потрібен буде спеціальний дозвіл (рішення) Верховної Ради, як це було досі.

Водночас, депутати не нестимуть юридичної відповідальності за свої висловлювання у парламенті або за результати голосування. Виняток становитиме відповідальність за зневагу або наклеп.

Подорожі в Росію за закордонними паспортами

З 1 березня 2020 року виїзд з України до Росії буде здійснюватися лише на підставі закордонного паспорта.

Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук пояснив, що таким чином зменшиться час проходження прикордонного контролю кожного громадянина.

Однак в’їзд на батьківщину громадян України з території РФ буде можливий і без закордонного паспорта. Державна прикордонна служба України пропускатиме українців також за внутрішніми паспортами і свідоцтвами про народження.

За словами міністра закордонних справ України Вадима Пристайка, закордонні біометричні паспорти — це швидкий і дієвий інструмент допомоги від українських консулів для громадян України в РФ.

Мінімальна зарплата та прожитковий мінімум

Закон про державний бюджет встановлює на 2020 рік мінімальну зарплату у розмірі 4723 грн (з 1 січня). Це на 550 грн вище, аніж роком раніше.

Її підвищення протягом року не заплановано.

А ось рівень прожиткового мінімуму, від якого залежить чимало інших соціальних виплат, зміниться кілька разів: на 1 січня 2020 року становитиме 2027 грн; з 1 липня — 2118 грн; з 1 грудня — 2189 грн:

Відповідно, прожитковий мінімум змінюватиметься і для різних соціальних і демографічних груп населення: для дітей віком до 6 років: на 1 січня 2020 року становитиме 1779 грн; з 1 липня — 1859 грн; з 1 грудня — 1921 грн; для дітей віком від 6 до 18 років: на 1 січня 2020 року становитиме 2218 грн, з 1 липня — 2318 грн; з 1 грудня — 2395 грн.; для працездатних осіб: на 1 січня 2020 року становитиме 2102 грн; з 1 липня — 2270 грн; для осіб, які втратили працездатність: на 1 січня 2020 року становитиме 1638 грн; з 1 липня — 1712 грн; з 1 грудня — 1769 грн.

Розмір пенсії

Відповідно до збільшення прожиткового мінімуму в Україні збільшуватиметься і розмір мінімальної пенсії.

Після останнього підвищення в грудні на 1 січня він становитиме 1638 грн. 1 липня 2020 року цей показник зросте до 1712 грн, а з 1 грудня — до 1769 грн. Таким чином, за рік мінімальна пенсія зросте на 131 грн.

Пенсійний вік та стаж

Пенсії в Україні призначають відповідно до ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» і з урахуванням таких умов: досягнення пенсійного віку, наявність достатнього страхового стажу.

Відповідно до пенсійної реформи, з 1 січня 2018 року відбувається поступове збільшення необхідного пенсійного стажу. Тому з 1 січня 2020 року на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років можуть претендувати лише ті, хто має стаж не менше 27 років (у 2019-му було 26 років). 2020-й також стане останнім «пільговим» роком пенсійного віку для жінок. До 60 років — у 59,5 — на пенсію зможуть вийти лише жінки, які народилися з 1 жовтня 1960 року до 31 березня 1961-го. А народжені після цього можуть розраховувати на пенсію лише в 2021 році, тобто одночасно з чоловіками свого року народження.

Оновлені правила оформлення субсидій

З 1 січня 2020 року українці зможуть у будь-який момент переводити субсидії з готівкової форми в безготівкову і навпаки. Відповідні зміни запропонувало Міністерство соціальної політики.

Визначати, в якій формі отримувати субсидію, споживачі могли і до цього. Однак таке право мали лише ті, хто подав заяву на оформлення соціальної допомоги до 15 жовтня, а також вказав контакти свого банківського рахунку. Після початку опалювального сезону вносити зміни було неможливо.

Новий етап медреформи

Наприкінці листопада Кабмін ухвалив Програму медичних гарантій, яка запрацює з 1 квітня 2020 року

- вона дає старт наступній хвилі трансформацій у системі охорони здоров’я. Мова йде про можливість безкоштовно, за направленням лікаря, отримати спеціалізовані послуги лікарів.

Відтепер Національна служба здоров’я України оплачуватиме всі види медичної допомоги: первинну, спеціалізовану, високоспеціалізовану, екстрену, паліативну, а також медичну реабілітацію.

Таким чином, якщо направлення пацієнту видав лікар з первинної ланки медичної системи (сімейний лікар), то держава оплачуватиме такі послуги:

• екстрена допомога;

• консультації у спеціалістів (від алерголога до ортопеда) для дітей і дорослих, стоматологічна допомога, медреабілітація;

• обстеження дорослих для раннього виявлення онкозахворювань (мамографія, бронхоскопія тощо);

• діагностика та хіміотерапія для дітей і дорослих;

• діагностика та радіотерапія для дітей і дорослих;

• екстракорпоральний гемодіаліз (метод очищення крові);

• хірургія у стаціонарі для дітей і дорослих;

• стаціонарна допомога дорослим і дітям з нехірургічними захворюваннями;

• допомога при гострому мозковому інсульті;

• допомога при інфаркті;

• допомога при пологах;

• допомога новонародженим у складних неонатальних випадках;

• психіатрична та наркологічна допомога для дітей і дорослих у стаціонарі;

• лікування дорослих і дітей з туберкульозом;

• діагностика, лікування та супровід людей, які живуть з ВІЛ; '

• лікування з використанням замісної підтримувальної терапії для людей з психічними та поведінковими розладами, отриманими внаслідок вживання опіоїдів;

• паліативна та мобільна паліативна допомога для дітей і дорослих;

• медична реабілітація для передчасно народжених або народжених хворими немовлят;

• медреабілітація для дітей і дорослих з ураженням рухового апарату/нервової системи.

При цьому людина, яка має направлення від свого терапевта, може вибрати будь-який медичний заклад країни для отримання спеціалізованої допомоги. Саме він отримає гроші за її лікування — так на практиці працюватиме принцип «гроші ходять за пацієнтом».

Зміни в системі освіти

Останній рік необов’язкових тестів із математики

2020-й рік стане останнім роком, коли математика буде предметом за вибором під час зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) школярів.

З 2021 року тестування з математики стане обов’язковим в Україні, тому міністр освіти Ганна Новосад радить готуватися до цього вже зараз.

«У 2020 році змін не буде, а з 2021-го ЗНО з математики стане обов’язковим. Воно буде дворівневим, але не потрібно цього лякатися. Нам потрібно усвідомити, що проблема є у математичних знаннях», -зазначила міністер.

У 2020 році ЗНО проходитиме аналогічно до тестів минулого року: школярі можуть обрати не більше чотирьох предметів, два з яких обов’язкові: українська мова та література; математика або історія України — на вибір.

ЗНО розпочнеться 21 травня 2020-го з математики, також у травні випускники складатимуть тести з української мови й літератури та фізики. ЗНО з інших предметів відбудеться з 1 червня до 15 червня. Загалом тестування проведуть з 11 предметів.

Оновлені правила вступу до документів через е-кабінети у вступників-пільговиків.

• Уперше буде держзамовлення на підготовку молодших бакалаврів — для них не діятиме обмеження щодо порогу в 125 балів для вступу на бюджет.

Молодші бакалаври в технікумах

З 2020 року українські коледжі та технікуми мають вперше розпочати підготовку фахових молодших бакалаврів та надання фахової передвищої освіти.

Ці нововведення регулює закон «Про фахову передвищу освіту», який набув чинності в серпні 2019 року і запрацював з 1 січня 2020 року.

Він передбачає декілька нововведень:

• по-перше, з 2020 року коледжі не набиратимуть студентів на здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня молодший спеціаліст — тільки на молодшого бакалавра;

• по-друге, не буде обмежень вікових та пов’язаних з раніше отриманою освітою для вступників на бюджет. Тобто, навіть дорослі люди зможуть змінити професію забюджетні кошти. Крім того, для них буде передбачена можливість вступати не за результатами ЗНО, а здавати необхідні іспити в самому закладі;

• по-третє, зміниться фінансування — держава буде покривати здобуття повної загальної середньої освіти за тими спеціальностями, які мають особливу необхідність;

• нарешті, коледжі отримають корпоративне управління — в кожному з них буде створено наглядову раду, що працює над стратегією розвитку закладу, шукає додаткові джерела фінансування та здатна вплинути на керівництво коледжу в разі виникнення проблем. Термін перебування директора коледжу на посаді буде обмежено, а вибиратимуть його голосуванням колективу.

Нові тести з української літератури

Навесні 2020 року школярі проходитимуть зовнішнє незалежне оцінювання з української літератури, враховуючи нову шкільну програму

Зокрема, у неї внесено такі зміни:

• достатньо прочитати лише першу та четверту частини роману П. Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні»;

• з програми виключили «Марусю» Г. Квітки-Основ’яненка, «Гайдамаки» Т. Шевченка та «Гімн» І. Франка, однак додали повість Франка «Захар Беркут».

• у програмі більше немає обов’язкових творів «Земля» О. Кобилянської, «Молюсь і вірю» М. Рильського, «Київ-традиція» М. Зерова, «Дитинство» Ю. Яновського, «Україна в огні» О. Довженка, «Залізний острів» О. Гончара, «Як добре те, що смерті не боюся я», «О земле втрачена, явися!» В. Стуса, «Українське альфреско» Л. Костенко;

• тепер у розділ літератури XX століття входять: «Камінний хрест» В. Стефаника, «Valse m lancolique» О. Кобилянської, «У теплі дні збирання винограду» М. Рильського, «Майстер корабля» Ю. Яновського, «Лебеді материнства» В. Симоненка, «Наша мова» В. Голобородька, «Модри Камінь» О. Гончара, «Господи, гніву пречистого» В. Стуса, «Два кольори» Д. Павличка.

Нові правила для іноземних студентів

Починаючи з 2020 року, всі іноземні студенти після закінчення першого курсу в українських вишах здаватимуть ЗНО з тієї мови, якою проходять навчання.

Як пояснили в Міносвіти, така ініціатива — результат численних скарг студентів-іноземців, а також посольств іноземних держав на якість викладання іноземними для їхніх громадян мовами — російською та англійською.

При цьому студенти, які навчаються англійською мовою і мають міжнародні сертифікати типу IELTS, TOEFL, Cambridge Certificate з рівнем знань не менше В1, складати англійську не будуть. їх сертифікат буде автоматично враховуватися як успішно складений іспит.

Кінець аналогового телебачення

З 30 червня 2020 року в Україні буде повністю відключено аналогове мовлення — країна перейде на цифрове телебачення.

Це мало б статися навіть з 1 січня, однак термін перенесли через відсутність цифрових ліцензій у багатьох регіональних аналогових каналів.

Аналогове мовлення продовжать лише ті мовники, які працюють на територіях, що межують з Росією — на півночі країни і в Херсонській області, на лінії розмежування і тимчасово окупованих територіях, а також місцеві телерадіокомпанії, які не мають ліцензії на мовлення в цифрових мультиплексах.

Нові правила оформлення електронних декларацій

З 1 січня 2020 року в Україні починають діяти оновлені правила подання та оформлення електронних декларацій (відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення ефективності інституційного механізму запобігання корупції», який набув чинності у жовтні).

Зокрема, відтепер діятимуть такі нововведення:

• скасовується обов’язок подавати декларації для громадських активістів — фізичних осіб, які займаються антикорупційною діяльністю;

• зменшується перелік випадків, у яких зобов’язані подавати декларації, для представників громадських об’єднань, наукових установ, навчальних закладів, експертів відповідної кваліфікації, інших осіб, які входять до складу конкурсних комісій, громадських рад, рад громадського контролю тощо;

• змінюється норма щодо подання виправленої декларації: відтепер протягом семи днів після подання декларації подати виправлену можна не більше трьох разів.

Нові онлайн-сервіси державних послуг

З 1 січня 2020 року в тестовому режимі має запрацювати проект «е-Малятко» — це можливість отримати 10 послуг держави, пов’язаних з народженням дитини, за однією електронною заявою одразу в пологовому будинку.

Передбачено зменшення кількості необхідних візитів в органи державної влади з 11 до нуля, а кількості документів, які вимагаються, — з 37 до одного.

З 1 січня цей проект розпочнуть в 11 українських містах — Києві, Дніпрі, Харкові, Одесі, Запоріжжі, Рівному, Кривому Розі, Львові, Луцьку, Вінниці та Маріуполі.

Серед 10 послуг, які замінить

така електронна заява:

• державна реєстрація народження дитини;

• реєстрація місця її проживання;

• призначення допомоги при народженні;

• реєстрація дитини в електронній системі охорони здоров’я;

• реєстрація її у Державному реєстрі фізичних осіб — платників податків;

• отримання посвідчень батьків багатодітної сім’ї та дитини з багатодітної сім’ї;

• визначення походження народженої дитини, батьки якої не перебувають у шлюбі між собою;

• визначення належності дитини до громадянства України;

• присвоєння дитині унікального номера запису в Єдиному державному демографічному реєстрі;

• призначення допомоги багатодітним сім’ям.

Окрім того, в 2020 році передбачено запровадження проекту ID 14 — це одночасна реєстрація фізичної особи як платника податків під час першого оформлення паспорта громадянина України.

Загалом розвиток системи електронних послуг в Україні названо одним з пріоритетів роботи Кабміну в 2020 році.

Раніше міністр цифрової політики Михайло Федоров анонсував, що на початку нового року в Україні запустять електронний паспорт громадянина, яким можна буде користуватися за допомогою смартфона.

«І досить скоро, вже в наступному релізі, будуть електронні студентські, електронні посвідчення пенсіонера. І потім почнеться ера трансформації електронних послуг у смартфон. Почнемо ми, мабуть, з прописки електронної, зміни місця реєстрації, отримання пенсії», -розповів Федоров.

За матеріалами nv.ua

Автор: -


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту