ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ВІД «ПРОСИТИ» ДО «ВПЛИВАТИ»
30.01.2020 / Газета: Чорноморські новини / № 7(22125) / Тираж: 8525

Представлення інтересів ромської групи у владі, зростання професійного рівня та об’єднання активістів у політичну силу, яка буде спроможна презентувати ромську спільноту на політичному просторі й захищати її права, — такою є засаднича мета Ромського центру політичної участі, створеного на Одещині правозахисним Ромським центром спільно з обласною організацією Всеукраїнської ГО «Комітет виборців України».

Про діяльність центру й участь ромських активісті у житті громад та реалізації реформ розповіли на нещодавньому брифінгу президент правозахисного Ромського центру Володимир Кондур, заступник голови обласної організації «КВУ», координатор громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини в Одесі Ігор Бринош, директор ромської програми МФ «Відродження» Сергій Пономарьов, керівник Громадського центру правосуддя Леонід Семененко та учасниця навчальної програми Ромського центру політичної участі Віра Дрангой.

Як повідомили учасники брифінгу, в Одесі створено перший в Україні Ромський центр політичної участі, який минулого року розпочав просвітницьку роботу на тему «Вибори» для ромської етнічної громади (близько тисячі осіб) та навчання 15 ромських активістів та активісток. Навчання, яке складалося з чотирьох одноденних модулів, проводилося на базі офісу правозахисного Ромського центру. Теми модулів: «Політична участь та вибори», «Розуміння громади», «Права людини і доступ до правосуддя», «Комунікація, партнерство та вплив».

До місцевих виборів 2020 року передбачається підготувати 60 активних представників ромської спільноти, які зможуть взяти участь у них як кандидати в депутати. Загалом у планах — охопити просвітницькою допомогою близько 7000 представників ромської національної меншини на Одещині. Основні райони, де ромські активісти проводять просвітницьку роботу та звідки залучаються, — Лиманський, Березівський, Татарбунарський, Ширяївський, Біляївський, Кілійський, Ізмаїльський, Арцизький, Саратський, Подільський і Балтський.

Учасники навчань провели анкетування серед фокус-груп у цих районах, опитавши 117 осіб різних вікових категорій. Результати такі: 95,6% опитаних ромів не перебувають у політичних партіях, 93,6% не знають про існування партії, яка відстоювала б права й інтереси ромів. Підвищити свою політичну грамотність хотіли б 57,6% ромів. Участь у голосуванні як виборці беруть 12,2% ромів, 47% — іноді, 20% — ніколи. Основна причина неучасті — відсутність віри в те, що їх голос щось змінить — так відповіли 64,5%.

«Якщо ромська спільнота не братиме повноцінної участі в політичному житті на місцевому та національному рівнях, то всі зусилля щодо соціалізації ромів та їх захисту, скоріш за все, залишатимуться безуспішними. Адже без розвитку ромських лідерів та їх ефективної участі в політичних процесах ми будемо лише «наздоганяти» проблеми дискримінації та порушення прав людини і боротися з наслідками соціально-економічних негараздів», — зауважив Володимир Кондур.

«Роми в Україні залишаються найбільш дискримінованою національною меншиною за етнічною та соціальною ознаками, і найбільше проблем саме у сфері їх участі в громадському та політичному житті. Роми практично не представлені на всіх рівнях державного управління, для них є недоступними виборні та призначувані посади в державних органах та органах місцевого самоврядування. Така ситуація спричинена, в тому числі, й відсутністю ефективних підготовлених ромських лідерів та слабкістю ромських організацій. Водночас, в умовах посилення «мови ворожнечі» до ромів та ромських погромів, на фоні частої бездіяльності владних органів, питання громадської і політичної самоорганізації та участі ромів набувають в Україні максимальної актуальності й значення. Плануючи проведення школи, ми виходили з назрілої необхідності активного залучення ромів до політичного і громадського життя своїх громад та країни в цілому. Це може стати ефективним інструментом вирішення їхніх проблем. Утім, для цього ромським активістам та активісткам необхідно перейти на інший рівень взаємовідносин з владою — від «просити» та «звертати увагу» до «впливати», — розповів Ігор Бринош, юрист, заступник голови Одеської обласної організації Комітету виборців України.

Про необхідність політичної активізації ромської спільноти розповіла слухачка школи Віра Дрангой — одеська студентка, яка планує відстоювати права людини, зокрема ромів, у своїй громадській діяльності: «Кожен народ має право на власну ідентичність і на лідерів, які відстоюють її. У центрі політичної участі ми вивчали виборче право, політичний устрій, основи законодавства і правила комунікації з виборцями. У нас є активісти різного віку, статі, освіти, але всі ми вже зараз працюємо над покращенням життя ромських громад і плануємо посилити цю роботу, щоб, нарешті, брати безпосередню участь у розвитку місцевого самоврядування».

Автор: -


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту