ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ТРІЙЦЯ, ЗЕЛЕНІ СВЯТА
06.06.2020 / Газета: Чорноморські новини / № 44(22162) / Тираж: 8525

За Євангелієм, у день, коли з небес на Ісусових апостолів зійшли вогненні язики Духу, вони заговорили різними мовами, щоб іти до народів і проповідувати вчення Христове. Сходження Святого Духу обіцяв Христос у день Свого Вознесіння. Обіцянка сповнилася через десять днів, на 50-й день після Воскресіння. Тому свято Трійці ще зветься П’ятидесятницею.

Українці називають ці дні також Зеленими святами, бо зеленими гілками і квітами на Трійцю прикрашають подвір’я, оселі і всі прибудови, а священики освячують зілля, які люди приносять до храмів.

Ще у дохристиянські часи наші предки вшановували культ зеленої природи, зеленого дерева, яке з’єднувало три світи: небо, землю і підземний світ. Вважалося, що Дід-Ладо — добрий дух предків — разом з гіллям-клечанням приходив до господи й оберігав людину та її житло від недобрих сил.

Цікаво, що образ Трійці в українській символіці присутній і в різдвяному трисвічнику, що зветься «трійця», у колядках про створення світу, гаївках-веснянках та троїстому знаку на писанках.

В Україні ще у ХYIII столітті у середину трав на свято Трійці ставили потрійну свічку, що теж називалася «трійцею» і повинна була горіти протягом усієї обідні. Потім трави, освячені у церкві, використовували як оберіг від різних хвороб, а троїцьку свічку давали в руки вмираючому.

Число 3 і сьогодні вважається числом Бога, числом досконалості. Воно досить часто зустрічається в природі. Це три світи: тваринний, рослинний і світ мінералів; три стани води: твердий, рідкий і газоподібний; три часи: минулий, теперішній і майбутній. Людська родина складається з батька, матері і дитини. Пропустивши сонячний промінь через призму, отримаємо три кольори: синій, жовтий і червоний. Під час хрещення Ісуса Христа явилися усі три особи: Бог-Отець через голос з неба, Бог-Син через хрещення і Бог-Дух Святий у вигляді голуба. А найпоширенішим знаком трійці у нас є, звичайно, тризуб — головний елемент Малого державного герба України і знак княжої влади і держави Володимира Великого.

Особливою перед П’ятидесятницею є і субота. Її називають Троїцькою або Великою батьківською, бо саме цього дня поминають усіх померлих. Цьогорічна Троїцька субота набула ще й додаткового значення, оскільки через коронавірус були скасовані всі поминальні ритуали Провідної неділі, а відтак саме сьогодні там, де дозволяє епідситуація, проводитимуться відспівування, поминання.

А ще, якщо хтось не знає, саме на Зелені свята в українців є звичай упорядковувати могили героїв, які полягли, захищаючи рідну землю від загарбників.

Автор: -


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту