ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
АМЕРИКАНСЬКИЙ БІЛИЙ МЕТЕЛИК
15.06.2020 / Газета: Чорноморські новини / № 46(22164) / Тираж: 8525

Американський білий метелик (Hyphantriacunea Drury) (АБМ) — багатоїдний шкідник, що пошкоджує понад 300 видів плодових, декоративних, лісових та інших культур, особливо полюбляючи шовковицю, клен ясенелистий, волоський горіх, плодові дерева.

Гусениці АМБ об’їдають листя, утворюючи павутинні гнізда. Живлячись, вони можуть призвести до часткової або й повної втрати деревом листя (дефоліації). За спалаху розмноження гусениць посадки дерев взагалі стають голими й обплутаними білим павутинням. Утрата ж листя провокує порушення процесів обміну речовин у рослинах, їх ослаблення, позбавляє захисної, декоративної, естетичної функцій, знижує врожайність. Якщо гусениць дуже багато, ослаблені дерева гинуть.

Основна ознака пошкодження — наявність на деревах білих павутинних гнізд. Типове павутинне гніздо американського білого метелика сформоване з тоненької павутини, яка обплутує спочатку одну-дві, а потім кілька верхівкових листків на гілці. Із зростанням гусені й нестачею їжі всередині гнізда павутиною обплутуються нові й нові листки. Згодом гніздом площею один-два метри стає частина чи й ціла гілка.

Імаго АБМ білосніжного кольору із шовковистим відливом, іноді — з темними або жовто-коричневими цяточками, тіло вкрите густими білими волосками. Вусики чорні з білим нальотом, у самки — нитковидні, у самця — пір’ясті. Ноги світло-жовті. Розмах крил метелика — 40—50 мм, довжина тіла — 9—15 мм. Яйця розміром 0,6—0,7 мм, кулясті, гладенькі, блакитні, буває, жовтуваті. Гусениці молодшого віку світло-жовті, голова, грудний щиток і грудні ноги чорні. Вздовж спини два ряди чорних або світло-жовтих бородавок, по боках — чотири ряди, на кожній бородавці — чорні й білі волоски. Гусениця, яка завершила живлення, має 30—40 мм завдовжки, з боків тіла — жовті смуги з помаранчевими бородавками, на яких розміщені тонкі світлі волосинки та дві-три волосинки чорного кольору, голова і ноги чорні. Лялечка завдовжки 10—15 мм, спочатку — лимонно-жовта, згодом — темно-коричнева, ховається у сірому пухнастому коконі.

Основний спосіб поширення — самостійне переміщення метеликів на певні відстані. В пошуках статевого партнера й місця для відкладання яєць самки літають на відстань до 250 м, а за сильного вітру — на значно більші. Гусениці перед заляльковуванням розповзаються на 20—25 м від кормового дерева. На великі відстані АБМ переноситься транспортними засобами, із лісо- та пиломатеріалами, сільськогосподарськими вантажами, пакувальною тарою тощо.

Засоби боротьби з АБМ:

- зрізання та знищення всіх виявлених при огляді зелених насаджень павутинних гнізд. Обрізку з подальшим спалюванням павутинних гнізд необхідно проводити в період, коли гусениці перебувають у гнізді;

- обробка плодових садів та лісосмуг інсектицидами та біопрепаратами згідно з «Переліком пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні»;

- у зоні поширення, особливо в населених пунктах, рекомендується застосування бактеріальних препаратів;

- на присадибних ділянках — перекопування ґрунту для знищення лялечок низькими температурами.

Ольга БУБЛИК,

головний спеціаліст відділу карантину рослин управління фітосанітарної безпеки, контролю

в сфері насінництва і розсадництва

ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області.

Автор: -


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту