Західний квітковий трипс (ЗКТ) — найнебезпечніший шкідник овочевих, декоративних і квіткових культур закритого ґрунту. При комерційному вирощуванні рослин його присутність призводить до значних економічних втрат.
Високий рівень шкодочинності ЗКТ обумовлений його багатоїдністю, здатністю переносити на рослини вірусні хвороби, а також складністю боротьби з ним. Це — широкий поліфаг: харчується на 244 видах рослин із 62 сімейств.
У відкритому ґрунті пошкоджує, в основному, квіти таких культур, як абрикоси, персики, нектарини, сливи, виноград, троянди, гарбузові, томати, а також моркву, бавовну, квасолю, цибулю.
У Європі, як правило, зустрічається тільки на тепличних культурах, найчастіше — на хризантемах, герберах і трояндах. Дещо з вирощеного, як-от зрізані квіти, полуниця, перець, огірки, при ураженні трипсами практично повністю втрачають ринкову цінність. На інших культурах ушкодження більше проявляється через зараження тосповірусами, в тому числі вірусами плямистого в’янення томатів та смугастості тютюну. Хімічна боротьба із ЗКТ ускладнена через прихований спосіб його життя — оселяється у квіткових бруньках, пуп’янках, квітах, пазухах листків.
У тепличних умовах трипс розмножується впродовж усього року, відтворюючи за цей час 12—15 поколінь. Кожна самка відкладає в клітини паренхіми листя, квітів та плодів від 20 до 40 яєць, які дозрівають за 4 дні при температурі 270С, і 13 днів — 150С. Яйця можуть бути відкладені і на відкриту поверхню листка — у цьому разі вони дуже сприйнятливі до висихання й гинуть. З незапліднених яєць з’являються лише самці, із запліднених — самки. Із яйця виходить личинка і починає живлення, проколюючи епідерміс і висмоктуючи сік з клітин паренхіми.
Яйця непрозорі, бобоподібні, розміром 200 мкм. Личинки: перша стадія — прозорі, друга — золотисто-жовтого кольору. Імаго: крихітна, менше 2 мм, комаха з вузькими бахромчатими крилами. Самці менші, ніж самки. Самець блідо-жовтого, самка — від жовтого до бурого забарвлення.
Основний симптом зараження ЗКТ — зміна кольору поверхні листя та місць пошкодження. На листках декоративних рослин спостерігається також сріблястість, деформація, слабкий ріст та коричневі шишки. Живлячись, трипси спричиняють знебарвлення і рубцювання квітів та пелюстків, деформацію бутонів. Ще один симптом пошкодження — «плямистість з ореолом», яка складається з дрібних темних рубців, оточених білуватою паволокою.
Дорослі комахи здатні літати і стрибати, таким чином поширюючись у середині теплиці і від заражених теплиць до сусідніх. Вони легко розсіюються вітром, переносяться на одязі, волоссі, з інвентарем. На великі відстані шкідник дістається з посадковим матеріалом, свіжими овочами.
З карантинних заходів головним є фітосанітарний контроль імпортних рослинних вантажів: зрізаних квітів, горщикових культур, овочів, свіжої зелені тощо. Щодо теплиць, то тут ідеться про видалення пошкоджених рослин, стерилізацію ґрунту, знезараження інвентарю, знищення бур’янів, застосування інсектицидів згідно з «Переліком пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». Можливі й біологічні методи боротьби, зокрема з допомогою ентомофагів.
Ольга БУБЛИК, головний спеціаліст відділу карантину рослин управління фітосанітарної безпеки, контролю в сфері насінництва і розсадництва ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |