ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ЯКЩО ДОСТУПНЕ, ТО ВЖИВАНЕ
12.12.2020 / Газета: Чорноморські новини / № 96(22214) / Тираж: 8525

80% мешканців Одещини виступають за доступне авто. Здешевлення можливе після ліквідації акцизу на імпорт вживаних автомобілів.

Центр соціально-економічних досліджень CASE Україна у партнерстві з Інститутом досліджень авторинку презентували аналітичну працю «Доступне авто проти «вітчизняного виробника: що приніс українцям протекціонізм автомобільної галузі?». Спеціально для цього дослідження Київський міжнародний інститут соціології у травні 2020 року провів опитування, яке показало, що 80% мешканців Південного регіону, зокрема й Одеської області, підтримують здешевлення автівок. Серед можливостей, які громадяни отримають завдяки доступному авто, 77% респондентів називають наймання на роботу, якої нема поблизу дому, а це, зі свого боку, стимулює економіку. А 75% мешканців Одещини та всього Південного регіону вказали на можливість уникати використання громадського транспорту, що стало особливо актуальним через пандемією COVID-19.

За словами співавтора дослідження, старшого економіста CASE Україна Володимира Дубровського, згідно із розрахунками, ліквідація «вікового» акцизу збільшить імпорт машин удвічі — до 700 тис. на рік. «Надходження від ПДВ і мита майже подвояться. Це принесе бюджету додатково 11,4 млрд грн, тоді як скасування акцизу призведе до втрати 10,3 млрд грн.», — додає пан Дубровський. Таким чином від зменшення вартості розмитнення вживаних авто бюджет не лише не втратить, а й отримає додатково понад 1 млрд грн. Ці розрахунки нівелюють аргумент Міністерства фінансів щодо відсутності компенсаторів для наповнення бюджету.

Наявний сьогодні так званий «віковий» акциз (чим старше імпортоване авто, тим більше доводиться платити) за своєю суттю є дискримінаційним і нелогічним, оскільки з роками екс-плуатації будь-який товар має втрачати ціну, а не навпаки. У жодній із країн Європейського Союзу нема подібного акцизу.

«Сьогодні за ввезення, наприклад, 10-річного дизельного автомобіля з об’ємом двигуна 1,6 літра потрібно заплатити 1200 євро лише акцизу. А якщо тій самій машині 15 років — то вже 1800 євро. А ще ж мито і ПДВ... Отже, розмитнення авто може обійтися навіть у 300% від його вартості, — зазначає керівник Інституту досліджень авторинку Станіслав Бучацький. — Тобто громадяни своїм власним гаманцем сплачують за приватні інтереси автовиробників».

Експерти розвінчали і міф щодо негативного впливу вживаних імпортованих авто на навколишнє середовище. По-перше, порівняно з Європою у нас дуже маленький автопарк — на 1000 громадян припадає 232 автівки, тоді як у Європі цей показник на рівні 600 автомобілів. По-друге, більше 28% нашого автопарку — це радянські і пострадянські старі карбюраторні автівки, викиди від яких уп’ятеро-восьмеро перевищують найнижчі євростандарти. І саме їх передусім витіснятиме імпорт вживаних автомобілів, тож кількість викидів зменшуватиметься навіть зі зростанням кількості машин. І, по-третє, український легковий автопарк створює лише 6,5% всіх викидів у нашій країні. Основним забруднювачем повітря є енергетичний сектор, який продукує 55,2% викидів.

Автор: Микола МАЛУХА, комунікаційний директор CASE Україна.


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.004
Перейти на повну версію сайту