Сонце, якщо поводитися під ним зухвало, може завдати чимало прикрощів здоров’ю. Особливо влітку, в пору відпусток-відпочинку, в розпал дачного сезону, коли люди дориваються до роботи на городі або ж годинами лежать на пляжі практично під прямим сонячним промінням.
Надмірне сонце — це загроза розвитку меланоми, застерігають медики. Цій темі були присвячені тиждень ранньої діагностики і профілактики меланоми, організований департаментом охорони здоров’я Одеської міської ради та Одеським міським центром здоров’я, і брифінг в інформагенції «Одесит.ua».
«Завдяки посиленій організаційній роботі медиків, зокрема сімейних лікарів, скерованій на проведення профілактичних оглядів, в Одесі за останні роки помітно зменшилася кількість запущених випадків меланоми і збільшилося виявлення тяжкого захворювання на ранніх стадіях, що сприятливо впливає на прогноз лікування», — зазначив на брифінгу головний позаштатний онколог департаменту охорони здоров’я міськради Владислав Севергін.
Із 24 по 28 травня сімейні лікарі всіх одеських центрів первинної медико-санітарної допомоги та студентської поліклініки пропонували пацієнтам пройти огляд родимок і розповідали про профі-лактику злоякісних новоутворень шкіри.
Меланома, пояснив Владислав Севергін, — одна з найбільш злоякісних пухлин, виникає з клітин шкіри, які продукують пігмент меланін. Вона ви-кликає швидке — від декількох місяців до року — метастазування. Водночас, при виявленні на ранніх стадіях меланома успішно піддається лікуванню.
Серед факторів ризику її розвитку — ультрафіолетове ви-промінювання (зловживання сонячною засмагою і солярієм); сонячні опіки, особливо перенесені в дитинстві; фенотип (люди зі світлою шкірою, блакитними очима, світлим волоссям більше схильні до захворювання); спадкова схильність (якщо в родині були родичі з меланомою та іншими онкоза-хворюваннями); велика кількість родимок на тілі (більше 50); прийом гормональних препаратів, у тому числі гормональних протизаплідних жінками; надмірна вага; цукровий діабет; вік старше 50 років.
У рамках міської програми «Здоров’я» всі амбулаторії сімейної медицини Одеси оснащені дерматоскопами, а сімейні лікарі пройшли навчання з діагностики меланоми. Це поліпшило доступність виявлення захворювань шкіри — для обстеження родимок не обов’язково відвідувати спеціалізований за-клад, а можна оглянутися у свого сімейного лікаря.
Владислав Севергін нагадав, що на базі всіх консультативно-діагностичних центрів (поліклінік) Одеси працюють лікарі-дерматологи, до яких можна звернутися за скеруванням сімейного лікаря. На базі КДЦ №20 (у Київському районі) є цифровий дерматоскоп з фотофіксацією — отримане на ньому зображення можна передати для спеціалізованої консультації лікарем-онкологом.
Послугами одеських медиків можуть скористатися не лише жителі міста чи області, а й усі туристи та відпочивальники.
Багато пацієнтів вважають родимки косметичним дефектом і звертаються за їх видаленням до косметолога. Однак, наголосив Владислав Севергін, перед цим обов’язково потрібно звернутися до сімейного лікаря або дерматолога для проведення дерматоскопії.
До лікаря слід звернутися і при появі нових родимок, і при будь-яких змінах зовнішнього вигляду наявних родимок. А зміни ці легко ідентифікувати за допомогою правила АКОРД:
А — асиметрія: здорова родимка повинна бути симетрична (виняток — плями, несиметричні від народження);
К — край: родимка має нерівні, нечіткі краї;
О — окрас (забарвлення): родимка різнокольорова, змінила колір, з’явилися вкраплення;
Р — розмір: родимка почала збільшуватися, небезпечна й поява безлічі дрібних родимок поруч або раптова поява і швидкий ріст нової родимки;
Д — динаміка: якщо з’являються кірочки, кровоточивість чи будь-які виділення з родимки, запалений віночок навколо неї, випадає волосся, зникає шкірний малюнок.
Владислав Севергін побажав усім доброго здоров’я і відпо-відального перебування під літнім — не завжди корисним — сонцем: обмежити перебування під прямим промінням (городні клопоти перенести на ранні чи вечірні години), засмагати не довше трьох годин на день з двома перервами, а дітям до трьох років взагалі нічого робити на пляжах. І, зрозуміло, за найменших проблем звертатися до професіоналів.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |