На великій сцені Літнього театру триває перший Міжнародний фестиваль національних культур «Одеса-Фолк-Фест» («OdesaFolkFest»). Його своєрідним мотто є твердження «В Одесі — всі свої!».
Захід підтримали департаменти Одеської міськради — культури і туризму та внутрішньої політики, департамент культури, національностей та релігій і охорони об’єктів культурної спадщини, а також департамент туризму Одеської облдержадміністрації, КП з обслуговування іноземних представництв, національно-культурні товариства, посольства і консульства, акредитовані в регіоні. Художній керівник фестивалю — Олександр Кульчій, акордеоніст і лідер групи «Jam Band».
Вперше проєкт такого фестивалю був представлений оркгомітетом на зустрічі з представниками дипломатичного корпусу у Всесвітньому клубі одеситів у лютому 2021 року. За задумом, він має стати щорічним міжнародним проєктом, долучитися до якого прагнутимуть численні колективи з України та Європи. Вписавшись у карту європейських фестів, він об’єднуватиме жителів Одещини, України та Європи на підґрунті спільних культурних цінностей. Планується, що він відкриватиме туристичний сезон у нашому регіоні, запроваджуючи традицію поїздок туристів до Одеси на довгі травневі свята.
Нинішнього року серед його учасників — фольклорні колективи з Одеси та області, інших куточків України, а також з Польщі та Норвегії.
22 червня OdesaFolkFest відкрив улюбленець публіки — академічний ансамбль української музики, пісні і танцю «Чайка» Одеської обласної філармонії. Художній керівник і головний балетмейстер — заслужений діяч мистецтв України Юрій Саакянц, головний диригент — заслужений артист України Дмитро Притула, балетмейстер — заслужений артист України Артур Малиновський.
Під час виступу ще одного учасника першого фестивального дня — оркестру болгарських народних інструментів «Фа-дієз BAND» (лідер — Олексій Маковський) гості мали змогу почути, як звучать болгарські народні інструменти кавал і гайда, а любителі потанцювати — закружляти в традиційному болгарському танці — хоро.
Програму першого дня завершили засновники та ідейні натхненники мультикультурного проєкту — Jam Band Odessa. У їх репертуарі — пісні на ідиш, івриті, українською, російською, румунською, болгарською, сербською, грузинською, гагаузькою, ромською, італійською, французькою, іспанською, грецькою мовами. Хлопці постійно експериментують з різними жанрами та напрямками, змішуючи фолк із сучасними ритмами й бітами. Ця суміш, щедро присмачена балканським і бессарабським мелосом, щоразу створює атмосферу багатонаціональної одеської гулянки, де всі почуваються частиною однієї великої і дружної сім’ї.
Учора всі охочі могли долучитися до майстер-класу з албанського народного танцю «Тропоя» від балетмейстера народної хореографії, викладачки, лауреатки багатьох конкурсів і фестивалів Неллі Сюпюр.
Концертну програму другого фестивального дня відкрив лауреат багатьох фестивалів — ансамбль «Калиновий гай» з Києва (керівниця — Ліна Царук). Звучали улюблені українські народні пісні, що створили святкову атмосферу на весь вечір.
Своїми запальними танцями порадував глядачів лауреат багатьох всеукраїнських та міжнародних фестивалів, народний художній колектив України — ансамбль грузинської пісні і танцю «Сакартвело» (художній керівник — Заслужений працівник культури України Акакій Якобішвілі), який нещодавно відсвяткував 20-ліття.
Щедрими оплескам глядачі обдаровували виступи ансамблів традиційних грецьких танців — Грецького фонду культури (керівник і хореограф — Григоріс Хнаракіс) та «Ельпіда» — обласної громади греків (керівниця — Раїса Теріпора); лауреата багатьох фольклорних фестивалів в Україні, Румунії, Молдові, Болгарії та Сербії — румунського фольклорного ансамблю «Dor Basarabean» (керівник і диригент — Віорел Попеску, хореограф — Сергій Андрієш); Вагіфа Нагієва та ансамблю азербайджанського танцю «Кавказ»; майстра класичного індійського танцю Poojitha СH та гостя з Норвегії Kjell Braaten.
Сьогодні, 24 червня, глядачів порадують народний театр німецького танцю «Deutsche Quelle» та фолк-гурт «Sonnen Sturm». Продовжить програму яскравий самобутній ансамбль народних інструментів «Мозаїка» (художній керівник — Олег Васянович), своєрідність виконавського стилю якого заснована на традиціях народного музикування. Невтомне творче зростанню колективу, постійне збагачення репертуару, що вже містить понад 100 творів, зробили його справжнім улюбленцем публіки.
Безсумнівно, інтерес публіки викличе і виступ Karolina Cicha — польської співачки, композиторки, мульти-інструменталістки, яка грає на кількох інструментах одночасно. Захоплена традиційною музикою етнічних меншин північного сходу Польщі, разом зі своєю компанією «Spуіka» вона виграла гран-прі та приз глядацьких симпатій на найбільшому польському фольклорному конкурсі «Нова традиція», організованому Польським радіо.
А завершуватиме фестивальну програму Національний академічний оркестр народних інструментів України (НАОНІ) під керівництвом лауреата Національної премії ім. Т.Г. Шевченка, народного артиста України, професора Віктора Гуцала. Створений ще у далекому 1969 році, колектив вирізняється оригінальним звуковим колоритом, неповторним тембром майже 40 національних інструментів — бандури, цимбалів, кобзи, скрипки, басоля, ліри, телинки, зозульки, свирілі, козобаса, сурми, козацької труби, бугая, флояра, полтавського ріжка, дуди, дримби, рубеля і качалки, бубона, берести та ін. Чистота інтонування, яскравість відтінків, віртуозність та ансамблева злагодженість дозволили піднести виконавську майстерність оркестру до світового професійного рівня та перетворили його на провідний мистецький колектив України.
А ще в рамках фестивалю були представлені виставка живопису і графіки українських художників, що відображає культурну спадщину Причорноморського регіону та його основні історичні пам’ятки, а також танцювальний флешмоб — виконання сальси під фольклорні мотиви з максимальною кількістю учасників.
Отож, хоча й не всі культури, що розквічують наш регіон, представлені цьогоріч на фестивалі, все ж упродовж кількох днів у самому серці Одеси панували справжній етнічний калейдоскоп, розмаїття народних мелосів і національної традиційної хореографії.
Я певна, що кожен, хто долучився до цього культурного багатства, зрозумів: спільного між різними народами набагато більше, ніж ми можемо навіть уявити, а Одещина — місце, де твориться діалог культур.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |