У МОЗ виступили за обов’язкову вакцинацію населення та запровадження обмежень для тих, хто відмовився щеплюватися.
Заступник міністра охорони здоров’я — головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін під час брифінгу заявив, що підтримує запровадження обов’язкової вакцинації від основних хвороб. «На моє переконання, так. На жаль, попри всі зусилля, останні спалахи інфекційних хвороб в Україні зумовлені недостатнім рівнем охоплення обов’язковими щепленнями. Останній спалах кору, складна ситуація з поліомієлітом, до того були випадки спалахів дифтерії. Всі ці випадки об’єднує те, що була сформована велика когорта невакцинованих дітей. Вони не вакциновані, зокрема, через активне хибне пропагування, нібито щеплюватися не треба», — зазначив посадовець.
На його думку, паралельно з обов’язковою вакцинацією варто запровадити відповідальність, перш за все медиків, за поширення неправдивих відомостей про неї, а також посилити відповідальність за підробку довідок про щеплення.
Під час останнього спалаху кору, наприклад, фіксували випадки видання підроблених довідок про щеплення та фіктивні записи про те, що вакцинація була проведена. Але ж від факту проведення вакцинації часто залежить навіть медична тактика, коли людина захворіє, відтак записи — то серйозний медичний документ, яким нехтувати не можна.
Ігор Кузін уточнив, що в електронній системі охорони здоров’я буде запроваджений окремий модуль про вакцинацію, відтак підробити запис стане практично неможливо.
Чи варто законодавчо карати за відмову від вакцинації? Пан Кузін нагадав про рішення Верховного Суду щодо недопуску невакцинованих дітей до закладів освіти. Він наголосив, що підтримує таке рішення, і додав, що невакциновані діти (і з причини медичних протипоказань) можуть обрати дистанційний формат навчання, але навчатися серед вакцинованих вони не будуть.
Що стосується дорослих, то головний санлікар наголосив: вакцинація має бути обов’язковою для працівників освіти і сфери обслуговування – без необхідних щеплень таких працівників не можна допускати на робочі місця. Йдеться, зокрема, про вакцинацію проти корона-вірусу.
В МОЗ нагадали і про національний календар щеплень.
Обов’язкові вакцини вводять з першого дня життя людини:
– щеплення проти гепатиту В роблять у пологовому будинку в першу добу після народження;
– щеплення проти туберкульо-зу – на 3—5 добу життя немовляти;
– у 2 місяці дитина отримує друге щеплення проти гепатиту В;
– у 2 місяці роблять першу вакцинацію проти кашлюка, дифтерії, правця, поліомієліту, Хіб-інфекції;
– у 4 місяці – другу вакцинацію проти кашлюка, дифтерії, правця, поліомієліту, Хіб-інфекції;
– у 6 місяців – третю вакцинацію проти кашлюка, дифтерії, правця, поліомієліту, гепатиту В;
– у 12 місяців роблять щеплення проти кору, паротиту, краснухи (1-ша доза) та ревакцинацію проти Хіб-інфекції;
– у 18 місяців роблять першу планову ревакцинацію проти кашлюка, дифтерії, правця, поліо-мієліту;
– у 6 років роблять щеплення проти кору, паротиту, краснухи (2-га доза) та ревакцинацію проти дифтерії, правця, поліомієліту;
– у 14 років роблять ревакцинацію проти поліомієліту;
– у 16 років – ревакцинацію проти дифтерії, правця;
– надалі, із 26 років, кожні 10 років роблять ревакцинацію проти дифтерії, правця.
Із 2022-го в Національний календар щеплень планується включити вакцинацію проти пневмококової інфекції.
Основним завданням Дорожньої карти з вакцинації протягом 2021—2022 років є охоплення щепленням проти коронавірусної хвороби COVID-19 щонайменше 50% населення України (20 866 390 осіб).
Втім, слід зауважити, впровадження програми щеплень значною мірою залежатиме від доступності вакцин.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |