Міжвідомча робоча група з питань увічнення пам’яті жертв війни і політичних репресій, похованих у районі 6-го кілометра Овідіопольської дороги, представила перші результати своєї роботи.
Як повідомляє пресслужба Одеської міськради, ця група розділена на дві підгрупи. Одна веде документальну роботу, звертаючись з відповідними листами в архіви Румунії, Німеччини, а також через МЗС Росії в архіви Москви, де зберігаються основні матеріали НКВС, друга — пошуково-дослідницьку.
«Сьогодні вже є дані з архівів СБУ, національної поліції та Державного архіву Одеської області: складені списки майже 40 тисяч людей, репресованих в нашій області, 8120 з них у 1937—1938 роках були засуджені до розстрілу. Оскільки основним місцем розстрілів НКВС була Татарка, саме місце на 6-у кілометрі Овідіопольської дороги, то є всі підстави вважати, що більшість з них покоїться тут», — розповів керівник групи, віцемер Одеси Олег Бриндак.
Наразі на місці репресій сталінського періоду, коли людей убивали без суду і слідства, виявлено 29 розстрі-льних ям. На даному етапі завданням групи є визначення меж поховань без ексгумації тіл, а також збір артефактів, що свідчать про час поховання, а можливо, й імена закатованих.
Як зазначила кандидатка історичних наук, археологиня, член-консультант робочої групи Тетяна Самойлова, площа ділянки, що досліджується, — 5 гектарів, з яких обстежено трохи менше половини. Пошук і розкопки розстрільних ям триватимуть й у вересні, поки дозволятиме погода.
«Сьогодні ми встановлюємо сам факт присутності тут останків. Скільки їх, ми не знаємо, бо яму не розкриваємо, а просто маркуємо місце поховання і консервуємо останки до проведення наступного етапу досліджень. Ці роботи важливі не тільки для Одеси, а й для всієї країни. Жахає те, що тут була територія міського звалища. Це верх цинізму, який тоді відбувався: ями виривали в сміттєвому шарі й трупи засипали тим же сміттям. Тобто люди після смерті виявилися похованими у сміттєзвалищі», — підкреслила Тетяна Самойлова.
Надалі експертам-криміналістам належить з’ясувати, чи є це місце похованням розстріляних людей, а чи це безпосередньо місце злочину.
Джерело: https://ivasi.news.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |