Ситуація з правами людини в окупованому Росією Криму та місті Севастополі продовжує погіршуватися, а об’єкти всесвітньої спадщини ЮНЕСКО та інші культурні пам’ятки зазнають варварського поводження й розграбування з боку окупаційної влади, йдеться у доповіді ЮНЕСКО про спостереження за ситуацією в Автономній Республіці Крим для 212-ї сесії Виконавчої ради організації, повідомляє «Укрінформ».
«За сім років окупації ситуація з правами людини в Криму значно погіршилася. Систематичні політичні переслідування, фізичний та психологічний тиск, знищення незалежних ЗМІ, дискримінація за релігійною ознакою, порушення прав власності й мовних прав змусили понад 45000 кримських татар та українців залишити окупований півострів», — зазначається в документі.
У ЮНЕСКО наголошують, що російська окупація Криму змінила сприйняття історико-культурної спадщини України як державою, так і суспільством.
«Росія привласнила українські культурні цінності на півострові, включаючи 4095 пам’яток національного та місцевого значення, які перебувають під охороною держави... Росія використовує таке привласнення для реалізації своєї комплексної довгострокової стратегії щодо зміцнення свого історичного, культурного і релігійного домінування над минулим, сьогоденням і майбутнім Криму», — йдеться в доповіді.
РФ, зазначається у документі, незаконно вивозить артефакти з окупованого Криму, які потім експонує в себе зі «своїми власними кураторськими наративами», проводить несанкціоновані археологічні розкопки, стирає сліди культурної присутності кримських татар на півострові, а їх релігію перетворює на зброю проти них самих.
В ЮНЕСКО звернули увагу й на те, що на порушення вимог Другого протоколу до Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту на об’єктах культурної спадщини ведуться незаконні «археологічні розкопки». Зокрема, в червні 2021 року з використанням важкої техніки почалися «розкопки», які можуть поставити під загрозу статус поселення Херсонес Таврійський, внесеного в 2013-у під назвою «Стародавнє місто Херсонес Таврійський та його хора» до Списку всесвітньої спадщини.
Для будівництва траси «Таврида», яка веде до нещодавно зведеного Керченського мосту, що з’єднує півострів з Росією, були знищені мусульманські поховання.
У Бахчисараї незаконно створені на тимчасово окупованій території Кримського півострова органи захопили 32 об’єкти нерухомості національної пам’ятки «Ханський палац», які входять до складу Бахчисарайського державного історико-культурного заповідника.
У ЮНЕСКО також вказують, що окупаційна влада відмовляла українцям і кримським татарам у праві на здобуття освіти рідною мовою.
Нагадаємо, у серпні Офіс генерального прокурора України заявив, що направляє в Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду чергове інформаційне повідомлення про військові злочини проти об’єктів культурної спадщини в тимчасово окупованому Криму.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |