У Комітеті Верховної Ради з питань бюджету розглядається проєкт закону «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» №6062, який уряд подав разом із проєктом держбюджету на 2022 рік і прийняття якого негативно вплине на діяльність органів місцевого самоврядування, застерігають в Одеському регіональному відділенні Асоціації міст України.
Так, законопроєкт №6062 передбачає:
• Ліквідацію бюджету розвитку (наскрізні зміни до Кодексу). Це призведе до ліквідації «цільових» доходів, скорочення капітальних видатків місцевих бюджетів; існує загроза додаткового навантаження на органи місцевого самоврядування в частині фінансування делегованих повноважень, зокрема у сфері освіти, охорони здоров’я та соціального захисту.
• Вилучення у місцевих бюджетів на користь державного залишків освітньої субвенції (зміни до статті 103-2), що позбавить органи місцевого самоврядування можливості для накопичення та використання залишків освітньої субвенції, призведе до формування неефективної мережі за-кладів освіти. Адже іноді кошти треба накопичити для того, щоб реалізувати якийсь суттєвий проєкт або при-дбати дороговартісне обладнання для шкіл. Так, громади Одеської області за рахунок залишку коштів освітньої субвенції профінансували запуск класів початкової школи, придбання ноутбуків та комп’ютерів (Теплодарська міська рада), газових котлів, моноблоків (Біляївська міськрада), обладнання для харчоблоків, оснащення кабінетів хімії та фізики (Одеська міськрада). Вилучення залишків освітньої субвенції не дозволить цього зробити.
• Надання Мінфіну та місцевим держадміністраціям права ініціювати зупинення рішення про місцевий бюджет (зміни до ст. 122), що є прямим втручанням держави у самостійність місцевого самоврядування, а це, як наслідок, може негативно позначитися на їхній діяльності (заблокувати роботу виконавчих органів місцевої ради) і члени територіальної громади не зможуть отримати визначені законом та гарантовані державою послуги. Відповідно до частини другої статті 71 закону «Про місцеве самоврядування в Україні» органи виконавчої влади, їх посадові особи не мають права втручатися в законну діяльність органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
• Загрози погашення середньострокових позик за рахунок коштів місцевих бюджетів (п.21 Прикінцевих та перехідних положень). Запропоновані законопроєктом №6062 зміни передбачають закріплення «ручного» порядку погашення заборгованості, що є неприйнятним для місцевого самоврядування. Для мсецевих бюджетів це потенційні втрати 9 мільярдів гривень.
Зарахування до держбюджету доходів від викупу земельних ділянок комунальної власності (зміни до Прикінцевих та перехідних положень), що призведе до втрати місцевими бюджетами частини доходів.
Позбавлення прав органів місцевого самоврядування на обслуговування коштів місцевих бюджетів у банках. Технічне вилучення зі статтей 43, 73, 78 Бюджетного кодексу поняття «бюджету розвитку» позбавить органи місцевого самоврядування прав на розміщення коштів місцевих бюджетів та їх обслуговування в установах банків. Внаслідок ліквідації «бюджету розвитку» місцеві бюджети втратять істотне джерело доходів, а саме частку плати від розміщення тимчасово вільних бюджетних коштів.
• Ускладнення процедур проведення внутрішнього аудиту (зміни до ст. 26), що спричинить обмеження самостійності в управлінні виконавчих органів місцевих рад та бюджетних установ комунальної власності.
На думку АМУ, зміни, передбачені законопроєктом №6062, є неприпустимими, суперечать основним принципам децентралізації та обмежують місцеве самоврядування. Їх прийняття негативно позначиться на виконанні органами місцевого самоврядування соціально-значущих повноважень і призведе до скорочення фінансування важливих напрямків розвитку громад.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |