ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Обстановка в Молдові загострюється: росії не вдасться розколоти країну
25.05.2023 / Газета: Кур'єр тиждня (Ізмаїл) / № s / Тираж: 10800

Під час антиурядових мітингів у містах Бєльці, Оргєєв та Комрат проросійська партія «Шор», що діє в Молдові, оголосила, що починає процедуру проведення загальнонаціонального референдуму, щоб визначити «зовнішньополітичний вектор Молдови».

У відповідь лідер правлячої партії «Європейська Молдова», президентка Майя Санду провела в Кишиневі масову акцію на підтримку європейської інтеграції, а молдавський Центрвиборчком заявив, що через низку обставин, зазначених у Конституції, скликання референдуму неможливе до кінця року. Сотні тисяч людей підтримали Майю Санду та європейський вибір країни. Проте «улюблена дружина москви», як називають у Молдові партію «Шор», уже оголосила про початок збору підписів, щоб якнайшвидше провести референдум.

Внутрішньополітична атмосфера в Молдові продовжує розпалюватися. Країна, схоже, поділена на два протиборчі табори, що викликає зрозумілі побоювання, пов'язані з ймовірністю громадянського протистояння, насильства та зростання сепаратизму в регіонах, населених представниками етнічних меншин.

Коментуючи для ситуації, що склалася, депутатка парламенту Молдови Ана Раку відзначила активність проросійських сил, які з початком війни в Україні прагнуть дестабілізувати ситуацію в Молдові.

«Особливо це помітно на півдні, де певні сили – партія «Шор», соціалісти та комуністи – прагнуть організувати протестний рух, щоб викликати в Молдові параліч влади та політичну кризу, – каже депутатка. – Але багатотисячний мітинг на підтримку євроінтеграції, організований 21 травня у Кишиневі Майєю Санду, продемонстрував, що більшість громадян Молдови хочуть бути частиною Європи».

На думку Ани Раку, розколу та хаосу в країні не буде.

«По-перше, уряд має твердий намір йти євроінтеграційним курсом і не піддасться на провокації опозиції, — сказала вона. – По-друге, незважаючи на допомогу, яку «Шор» отримує ззовні, ця партія не має у молдавському суспільстві значної підтримки. Вона не має достатніх людських ресурсів, щоб дестабілізувати внутрішньополітичну ситуацію. Взагалі «Шор» веде подвійну гру та фактично шантажує владу. Її лідера Ілана Шора визнано судом винним у крадіжці з молдавських банків мільярда доларів. Наразі він ховається за кордоном, а його люди всередині країни організовують антиурядові мітинги. Саме так, загрожуючи організацією хаосу в країні, ця людина намагається змусити владу припинити проти неї кримінальне переслідування. Але Ілану Шору у будь-якому разі доведеться сісти до в'язниці за свої злочини. Нещодавно США ввели його ім'я до списку санкцій, так що йому вже недовго гуляти на волі. Як бачите, хоча дії опозиції мають проросійське забарвлення, насправді партія «Шор» має суто кримінальні цілі».

Говорячи про ситуацію в Гагаузії, що виникла після того, як Кишинів поставив під сумнів легітимність виборів глави автономії, депутатка зазначила, що гагаузи, як інші народи Молдови, хочуть миру та благополуччя.

«Так, там є сили, які не згодні з правлячою партією чи з президенткою Санду, – каже Раку. — Але більшості гагаузів немає жодної справи до геополітичних ігор. Вони хочуть жити у безпеці та достатку, які може забезпечити гагаузам лише Європа».

Ана Раку не виключила можливість проведення референдуму щодо зовнішньополітичного курсу Молдови.

«Ми прихильники демократичних цінностей, – каже вона, – і не можемо заперечувати право людей на самовираження. Але на політичному рівні питання референдуму однозначно порушено не було. Є лише думка деяких політичних активістів, представників низки політичних структур. Поки що рішення про референдум на високому політичному рівні не прийнято. Що ж до елементів дестабілізації, що існують у Гагаузії, то вони не становлять небезпеки для державності Молдови. Гагаузи можуть вести політичну боротьбу за позиції керівництва автономії — це їхнє конституційне право. Інакше кажучи, політична ситуація у Комраті та інших містах автономії перебуває під контролем і не викликає побоювань. За останні півроку там не було якихось гучних злочинів чи інцидентів із політичним підґрунтям. Безпека в Гагаузії забезпечена так само, як у всій Молдові».

За словами Ани Раку, серйозною проблемою залишається виведення російського військового контингенту з Придністров'я.

«Молдова не загрожує мешканцям цього регіону і завжди виступала за мирне врегулювання придністровського конфлікту, – наголосила депутатка. — Тому ми наполягаємо на тому, щоб війська рф були виведені з Придністров'я. Зрештою, Москві доведеться виконати міжнародні резолюції та підписані нею договори, згідно з якими росія зобов'язана зробити це».

Автор: Підготувала Рина ТЕНІНА


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.004
Перейти на повну версію сайту