ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Наталія Капустинська: «Сприяємо реінтеграції соціально вразливих громадян у суспільство»
08.08.2024 / Газета: Вечерняя Одесса / № 63-64(11407—11408) / Тираж: 10407

Центр соціальних служб Одеської міської ради спільно з державною установою «Центр пробації в Одеській області» в умовах воєнного стану продовжує системну роботу щодо надання соціально-психологічної підтримки та допомоги громадянам, які знаходяться у конфлікті із законом.

Так, у роботі з особами, які мають умовні строки покарання (без позбавлення волі), у першому півріччі поточного року було заподіяно шість пробаційних програм та п’ять проєктивних методик. Регулярно на безкоштовній основі надаються соціальні послуги згідно з державними стандартами. Результати здійснених заходів та перспективи посилення цього напряму роботи у другому півріччі коментує заступник директора Центру соціальних служб Наталія Капустинська.

— Разом з Центром пробації в Одеській області, його районними відділеннями, громадськими та благодійними організаціями ми об’єднали зусилля у сприянні особам, які мають покарання без позбавлення волі, — наголосила Наталія Капустинська. — Ця категорія громадян завжди має певні труднощі у питаннях реінтеграції у суспільство, а в умовах воєнного часу вони подвоїлись. Перш за все, наші зусилля спрямовані на відновлення кожним умовно засудженим соціального статусу повноправного члена суспільства, повернення до самостійного загальноприйнятого соціально-нормативного життя, налагодження відносин у родині.

— За якими напрямами ведеться практична робота?

— З умовно засудженими громадянами проводиться як індивідуальна, так і групова робота. Профілактична бесіда, як правило, окреслює проблематику відповідно до скоєної протиправної дії. Тестування виявляє індивідуально-психологічні труднощі особи, особливості характеру. Це надає можливість фахівцю із соціальної роботи провести планову індивідуальну бесіду, відпрацювати з підопічним практичні вправи на покращення його емоційного стану, стабілізації відносин у сім’ї та суспільстві, запобігання скоєння ним нових правопорушень. Як результат — покращення або стабілізація психологічного стану, формування навичок саморегуляції, впевненості у собі, самоповаги та поваги конвекційних цінностей. Не менш важливе — здобуття навичок вирішення проблемних питань конструктивним шляхом. Щодо групової роботи, то вона диференціюється між нашими фахівцями, спеціалістами Центру пробації та громадськими активістами. Так, за останні три місяці фахівці Центру соціальних служб прийняли участь у низці спільних заходів на підтримку цієї категорії громадян.

— На що робите акцент у сумісній роботі з громадськими організаціями?

— Основна діяльність Центру соціальних служб — надання соціальних послуг вразливим категоріям населення. Громадянам, які знаходяться у конфлікті із законом, ми пропонуємо організацію соціального патронажу, у тому числі здійснення соціального супроводу. Крім того, вони можуть скористатися низкою соціальних послуг, які надає наш Центр особисто кожній людині за її потреби. Разом з представниками громадських організацій ми визначаємо пріоритетні напрями поліпшення соціального захисту умовно засуджених громадян, складаємо плани спільних дій. Під час семінарів, тренінгів та надання соціальних послуг консультування та інформування віддаємо перевагу адресній допомозі. Виходячи з цього, працюємо з кожним індивідуально.

— Які, на ваш погляд, існують ефективні інструменти впливу на поведінку суб’єктів пробації?

— Наша спільна мета — зробити суспільство більш безпечнішим, а тому потрібно працювати над такими соціально сприятливими змінами, які б унеможливили повторні кримінальні порушення суб’єктами пробації. Важливим інструментом у цій роботі, на мій погляд, є пробаційні програми та проєктивні методики. Що стосується пробаційних програм, детальніше про це можуть розповісти спеціалісти сфери пробації. Проєктивні методики успішно використовують у своїй роботі фахівці із соціальної роботи нашого Центру, перш за все — провідний фахівець із соціальної роботи відділу соціальної роботи Центру соціальних служб ОМР у Київському районі Тетяна Терпяк. На протязі багатьох останніх років вона успішно співпрацює з суб’єктами пробації, надає їм відповідну соціально-психологічну допомогу та підтримку. Наведу актуальні тематики, які успішно використовуються нашими фахівцями: «Налагодження стосунків у суспільстві», «Контроль над поведінкою та мисленням», «Подолання домашнього насильства», «Самодопомога та саморегуляція», «Виявлення індивідуально-типологічних особливостей людини при проведенні тренінгових вправ».

— Чи сформували ви разом із соціальними партнерами план спільних дій у другому півріччі поточного року?

— Такий план існує, але напрями роботи постійно коригуються відповідно з актуальністю завдань, які нам доводиться вирішувати. Можу повідомити, що у найближчі два-три місяці у роботі з суб’єктами пробації ми сконцентруємося на таких темах: подолання агресивної поведінки; попередження вживання психотропних речовин; подолання домашнього насильства; попередження повторних правопорушень.

Автор: Бесідував Ігор ПЕТРОВ


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту