ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Не нехтуйте симптомами
10.10.2024 / Газета: Чорноморські новини / № 40(22518) / Тираж: 8525

Майже 100% випадків раку шийки матки можна запобігти

Гінекологічні онкозахворювання — найпоширеніші види раку в жінок. Щороку в понад мільйона жінок діагностують рак шийки матки, яєчників, тіла матки чи інші види гінекологічних онкозахворювань. При цьому майже 100% випадків раку шийки матки можна запобігти завдяки вакцинації, регулярним профілактичним обстеженням та здоровому способу життя. То як же уберегти себе?

Торік в Україні майже 21,5% всіх онкохвороб припадало на рак жіночих статевих органів. 10,4% усіх захворювань на злоякісні новоутворення становить рак тіла матки. Найчастіше його діагностують у жінок, які не проходять регулярно медичні огляди. У 9,1% пацієнток рак тіла матки було виявлено у занедбаному стані (III стадія), а в 5% — на IV стадії. Лікування в таких випадках складніше і займає більше часу.

Рак тіла матки найчастіше виникає на фоні гормональних порушень. Ризик розвитку недуги зростає після 40 років.

Виділяють такі основні фактори ризику раку тіла матки: початок менструації в ранньому віці; порушення менструального циклу; відсутність вагітностей упродовж репродуктивного віку; полікістоз яєчників; неконтрольований прийом оральних контрацептивів; генетична схильність.

На початкових стадіях хвороба може протікати безсимптомно. Але якщо ви помітили будь-який з перелічених нижче симптомів, обов’язково проконсультуйтеся з лікарем:

• нетипові вагінальні кровотечі, зокрема між менструаціями, після сексу, після настання менопаузи;

• нетипові вагінальні виділення (темного кольору, з кров’ю або неприємним запахом);

• тривалий (довше кількох тижнів) незрозумілий біль чи дискомфорт у попереку, в ділянці таза, живота;

• здуття, якщо воно не минає після менструації, або ж якщо ви відчуваєте ситість від невеликої кількості їжі;

• часте сечовипускання, свербіж, печіння, біль під час сечовипускання;

• зміни менструального циклу або рясніші, ніж зазвичай, місячні.

Варто пам’ятати, що рання діагностика суттєво збільшує шанси подолати рак тіла матки. Тому жінкам потрібно звертатися до лікаря у разі появи будь-яких негативних змін у своєму організмі.

На другому місці серед гінекологічних онкозахворювань в Україні — рак шийки матки (5,2% всіх захворювань на злоякісні новоутворення). У 25,3% від загальної кількості хворих недугу виявлено на III стадії, у 10,7% — на IV стадії.

Основною причиною раку шийки матки є вірус папіломи людини (ВПЛ), який передається статевим шляхом. Про рак шийки матки можна запідозрити за такими симптомами: кровотеча після статевого акту або між менструаціями; біль і ділянці таза; біль під час статевого акту; незвичні вагінальні виділення тощо.

Якщо ви помітили в себе ці або інші симптоми, обов’язково зверніться до лікаря та пройдіть обстеження. Адже на ранній стадії рак шийки матки добре піддається лікуванню.

Для того, щоб знизити ризик розвитку раку шийки матки, потрібно зробити: щеплення проти ВПЛ до початку статевого життя дівчатам і хлопцям у віці 9—14 років та дорослим у віці 27—45 років — за рекомендацією лікаря; огляд органів малого таза; тест на вірус папіломи людини; ПАП-тест (тест Папаніколау) — цитологічний скринінг раку шийки матки.

Ну і, звісно, щоб запобігти виникненню хвороб, дотримуйтеся здорових звичок. Намагайтеся серед насиченого графіку та побутових справ відводити важливе місце фізичній активності та здоровому харчуванню. Контролюйте рівень артеріального тиску, холестерину та глюкози крові. Відмовтеся від вживання тютюну та алкоголю.

Пам’ятайте: хворобі легше запобігти, ніж її лікувати. Регулярні візити до лікаря, своєчасні медичні огляди та дотримання здорового способу життя підвищують ефективність лікування, знижують його вартість і продовжують життя. Тому не чекайте симптомів — регулярно відвідуйте лікаря, навіть якщо вас нічого не турбує.

За матеріалами Центру громадського здоров’я МОЗ України.

Автор: -


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.022
Перейти на повну версію сайту