Результати всеукраїнського опитування свідчать, що понад 70% щоденних курців віком 18—29 років користуються електронними виробами для куріння: 37% — вживають тютюнові вироби для електричного нагрівання, а 36% — електронні сигарети.
Серед підлітків 13—15 років 40% хоча б раз вживали електронні сигарети, а близько 20% роблять це зараз. Половина опитаних підлітків віком 15—16 років мали досвід куріння е-сигарет, а кожен п’ятий (19%) вживав їх упродовж останніх 30 днів.
Електронні сигарети — це пристрої, що створюють аерозоль через нагрівання рідини. Ці рідини можуть містити нікотин (встановлено випадки його наявності і в «безнікотинових» виробах), а також інші хімічні речовини. Основні інгредієнти рідин — пропіленгліколь та гліцерин, що забезпечують смакові властивості й інтенсивне випаровування, як доводять дослідження, є токсичними. Токоферол (вітамін Е) може викликати подразнення при вдиханні, а ацетальдегід і формальдегід є канцерогенами.
До шкідливих речовин, що містяться в рідинах для електронних сигарет, також належать:
• акролеїн — гербіцид, який може викликати незворотне пошкодження легенів;
• діацетил — ароматична речовина, яка може призводити до захворювання легень — облітеруючого бронхіоліту, або «попкорнових легень»;
• діетиленгліколь — токсична хімічна речовина, що використовується в антифризах і може спричиняти хвороби легень;
• нікель, олово, свинець — важкі метали, які містяться в електронних сигаретах;
• кадмій — токсичний метал, що викликає проблеми з диханням;
• бензол — хімічна речовина, яка міститься у вихлопних газах автомобілів і може впливати на серцево-судинну й дихальну системи.
Попри те, що електронні сигарети — відносно новий продукт, уже є беззаперечні докази їх серйозного ризику для здоров’я. Відзначено кілька захворювань, пов’язаних із вживанням е-сигарет.
1. EVALI (пошкодження легень, спричинене вейпінгом). У 2019 році в США зафіксовано спалах захворювання легень, пов’язаного зі вживанням електронних сигарет, зокрема з використанням ацетату вітаміну Е. Було зареєстровано близько 3000 випадків, з яких майже 70 закінчилися летально. 15% пацієнтів були молодшими за 18 років. Симптоми включали задишку, кашель, біль у грудях, лихоманку, діарею, блювоту, тахікардію.
2. Облітеруючий бронхіоліт — захворювання, що вражає дрібні дихальні шляхи, часто виникає внаслідок впливу діацетилу. Ця речовина використовується для надання аромату рідинам для електронних сигарет, а раніше її застосовували у виробництві попкорну, що й дало захворюванню другу назву «попкорнові легені».
3. Ліпоїдна пневмонія — захворювання, що розвивається через потрапляння в легені жирних речовин, зокрема олій, які містяться в рідинах для е-сигарет. Це викликає запальну реакцію в легенях.
4. Первинний спонтанний пневмоторакс — гострий патологічний стан, за якого через розрив альвеол в плевральній порожнині накопичується повітря. Часто виникає у високих і худих чоловіків віком 20—40 років (які мали періоди інтенсивного росту у підлітковому віці). Куріння, зокрема й електронних сигарет, підвищує ризик цього захворювання у вказаній групі осіб.
Серйозною загрозою є і вторинний вплив електронних сигарет. Викиди від них містять нікотин, діацетил, бензол, важкі метали та інші шкідливі речовини, які можуть становити ризик для людей довкола курця.
Ефективність е-сигарет як засобу для відмови від куріння не доведена, а от те, що вони становлять загрозу для здоров’я, — очевидне.
Якщо ви вирішили кинути палити або допомогти близьким позбутися цієї шкідливої звички, скористайтеся сервісом з надання допомоги у припиненні куріння — https://stopsmoking.org.ua/.
Центр громадського здоров’я МОЗ України.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.015Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |