Російська війна проти України набуває глобального характеру, в деяких країнах уже почалася підготовка до відкритого конфлікту Росії з країнами НАТО, кажуть оглядачі. І якщо з погляду України Третя світова війна вже триває, то з погляду НАТО світ перебуває у передвоєнному періоді.
Так міжнародні оглядачі і преса реагують на заяви колишнього головнокомандувача України Валерія Залужного, який нині є послом у Великій Британії, про те, що Третя світова війна вже почалася із залученням до російської агресії Північної Кореї та Ірану.
Як повідомила «Українська правда», під час виступу на церемонії нагородження «УП-100» Залужний сказав: «Я вважаю, що у 2024 році ми можемо абсолютно точно вважати, що розпочалася Третя світова війна. Тому що в 2024 році перед Україною вже стоїть не Росія. Перед Україною стоять солдати з Північної Кореї. Давайте казати чесно. Вже в Україні абсолютно відкрито, нічого не соромлячись, вбивають цивільних людей іранські «шахеди».
Реагуючи на цю заяву, колишній заступник начальника Об’єднаних штабів США генерал у відставці Джек Кін погоджується, що приєднання до російських військ солдатів з Північної Кореї є «дуже важливою ескалацією».
«Інша держава вступила у війну, щоб допомогти здолати Україну. Правду кажучи, останнім часом усі розмови про ескалацію зводилися до того, щоб США дали зелене світло Україні на використання ракет ATACMS і щоб змінили політику (щодо ударів вглиб Росії. — Ред.). Але справжня ескалація — в тому, що інша нація воює на полі бою, всередині Росії, намагаючись витіснити українські сили звідти. Це дуже важливо», — розповів чотиризірковий американський генерал у відставці в інтерв’ю каналу FoxNews.
Кін віддає належне Залужному як колишньому головнокомандувачу, називає його «людиною, яку глибоко поважають».
«Його почуття з цього приводу можна зрозуміти. Він [Залужний] дивиться на Близький Схід і бачить там союзника Росії, який почав там війну, на Іран. Іран також є постачальником відчутної допомоги [Росії]. Тож, з його точки зору, для України це справді може бути так. А з нашої точки зору — ні», — аналізує американський генерал.
Він вважає, що світ зараз живе «у передвоєнний час», в якому агресивні країни готуються до війни. «Китай, Росія, Іран, Північна Корея серйозно співпрацюють. І вони явно хочуть змінити світове лідерство США та демократичних країн-однодумців. Ось чому вони такі агресивні останні три-чотири роки», — каже Джек Кін.
Він посилається на документи німецької розвідки, які нещодавно оприлюднили ЗМІ в Німеччині, про те, що Росія готується до експансії війни на територію країн НАТО: «Мене вразило, що вони виклали це у відкритий доступ, але я задоволений, що вони це зробили. Підозрюю, наші спецслужби думають приблизно так само. Вони сказали, що Росія має намір, після того, як покінчить з Україною, робити експансію в Європу. Про це знають усі європейські народи. Думаю, наша країна про це знає. Я теж це знаю. Тож так, ми перебуваємо у передвоєнній ері».
Генерал підкреслює, що, крім російської війни в Україні, зараз триває ще війна на Близькому Сході, а Китай «погрожує війною в Індо-Тихоокеанському регіоні».
На думку Кіна, коли новообраний президент США Дональд Трамп прийде до влади, супротивники США приглядатимуться до його зовнішньої політики і робитимуть висновки, чи варто їм змінювати той агресивний шлях, який вони обрали.
Про те, що російська війна в Україні набуває глобального характеру, пише також британське видання The Independent.
«Те, що для українців є війною за національну оборону, а для Путіна, що б він не говорив, загарбницькою війною, для країн НАТО це проксі-війна проти євразійського геополітичного суперника. Використання Путіним північнокорейських боєприпасів і солдатів є симптомом того, що війна в Україні набуває глобального характеру, — мовиться у статті. — Це ще не Третя світова війна, але «Світова війна Z» вже почалася».
«Корейські чоботи на землі — це значна інтернаціоналізація війни», — пише Марк Алмонд, директор Дослідницького інституту криз в Оксфорді.
Видання пропонує назвати нинішній глобальний конфлікт «Світова війна Z» — від букви Z, якою російська армія позначає своє обладнання.
Британське видання нагадує про іноземний легіон у складі ЗСУ, «який посилює свій вплив на полі бою» і де вже воюють люди різних національностей проти російського війська.
Одним із викликів для країн НАТО Independent називае суттєвий брак розвинених систем протиповітряної оборони: «Хоча війна в Україні триває вже тисячу днів, західні країни серйозно не нарощували виробництво цих складних систем зброї. Путін, імовірно, розраховує, що Росія може впоратися з будь-якими ударами в короткостроковій перспективі та завдати удару власним посиленим виробництвом плануючих бомб і гіперзвукових ракет».
Автор статті Алмонд, як і американський генерал у відставці Кін, вважає, що результат світової війни залежатиме від нової адміністрації США і зовнішньої політики, яку формуватиме новообраний президент.
Перед тим німецька газета Frankfurter Allgemeine Zeitung повідомила про секретні документи німецької розвідки, які засвідчують, що Берлін почав створювати плани розгортання сил НАТО чисельністю до 800000 військових, серед яких і американці, через ймовірну атаку Росії на територію країни-члена Альянсу.
За даними ЗМІ, «Операція Німеччина» — секретний документ на тисячу сторінок, який містить план підготовки до можливого сценарію Третьої світової війни.
Видання NY Post із посиланням на Frankfurter Allgemeine Zeitung повідомляє, що у документі «детально описуються конкретні будівлі та інфраструктура, які необхідно захистити, щоб їх могли використовувати з військовою метою, а також містяться рекомендації, як підприємства та цивільні мають готуватися у випадку зростання загроз».
За даними німецького видання, Берлін також готується до перекидання через територію Німеччини 200000 військових машин у тому разі, якщо Альянс вимагатиме приєднатися до зусиль України проти Росії.
Подробиці цього плану тримаються у секреті. ЗМІ також повідомляють, що громадянам Німеччини рекомендують готуватися до найгіршого сценарію і забезпечити себе необхідними засобами, серед яких — встановити дизельні генератори або вітрові турбіни.
У деяких скандинавських країн також почалася схожа підготовка, пише NY Post. Зокрема, у Швеції та Норвегії нещодавно видали людям брошури і літературу, в яких навчають громадян, як підготуватися на випадок, якщо російська війна перекинеться в їхні країни.
Нещодавно глава МЗС Німеччини Анналена Бербок заявила, що не можна повторювати помилок минулого, натомість варто інвестувати у власну безпеку й оборону.
«Путін грає з нашим страхом. Він почав це робити не 1000 днів тому [коли Росія повномасштабно вторглася в Україну], він почав ще у 2014 році [коли Росія анексувала Крим]. Німеччина тоді зробила помилку, особливо політичну, дозволивши залякати себе цим страхом, перш за все, не прислухавшись до своїх партнерів, особливо наших східноєвропейських партнерів, які тоді чітко дали зрозуміти, що ми не повинні покладатися на обіцянки з Кремля», — зазначила міністерка зовнішньополітичного відомства ФРН. І додала: «Ми повинні інвестувати у власну безпеку та захист».
Джерело: «Голос Америки» (https://www.holosameryky.com).
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |