ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
«Золотий» ключик від «Будови»
12.12.2024 / Газета: Вечерняя Одесса / № 99—100 (11443—11444) / Тираж: 10407

Ми всі колись були новоселами. Погодьтеся, що трепет, коли переступаєш поріг довгоочікуваної квартири, залишається в пам’яті на все життя. Ось і інвесторів четвертої секції ЖК «Чотири сезони», що розташована за адресою проспект Лесі Українки, 19 (колишній Гагаріна), сайт генпідрядника — компанії «Будова» запрошує найближчого понеділка, 16 грудня, на радісну подію: записатися на огляд своїх квартир.

Будинок, який ще у 2021 році мали побудувати, 18 жовтня нарешті зданий в експлуатацію. Залишилося лише дочекатися надання поштової адреси. Після чого, повідомляє сайт компанії «Будова», можна роздавати ключі та готувати документи для реєстрації права власності. «Чудова новина», — повідомляє генеральний підрядник, звертаючись до інвесторів.

Проте радощів у новоселів немає. З 2018 року вони сумлінно вносили свої пайові внески, з хвилюванням спостерігали, як піднімаються поверх за поверхом. Переживали, коли під час ковіду будівництво було зупинено — при тому, що три перші секції ЖК «Чотири сезони» були успішно добудовані, і там уже мешкають люди. Потім почалася війна.

А на початку цього року, коли будівництво будинку відновилося і було зрозуміло, що скоро його добудують, інвесторам повідомили: треба за квартири доплатити. По 270 доларів за кожен метр квартири, по 150 доларів за кожен метр комори та по 8500 доларів за паркінг. Виходить, що за однокімнатну квартиру орієнтовною площею 45 квадратних метрів необхідно доплатити понад 12 тисяч доларів, за трикімнатну — 27 тисяч «зелених».

Більш того, таку оплату необхідно зробити у новій структурі, утвореній тільки у січні 2024 року, «Сузір’я Плюс», з якою у людей жодних відношень немає.

Сказати, що люди шоковані такою «чудовою новиною», — значить, не сказати нічого. Але якщо відмовитися від пропозиції доплатити, то твою квартиру продадуть іншим людям. При цьому внесок через п’ять років, можливо, частково повернуть, але за обмінним курсом 2018 року — 26—28 гривень за долар та за вирахуванням 20% згідно з договорами.

Загалом, справді «золотий» ключик від своїх квартир запропонувала компанія «Будова» інвесторам четвертої секції ЖК «Чотири сезони».

Точніше, навіть не запропонувала. А поставила перед фактом: або внесіть гроші, або виметайтеся на всі чотири сторони. Що ж до вкладів, то повернемо. Половину. Можливо…

Як виникла ця конфліктна ситуація? Слід зазначити, що «Будові», яка є одним із найбільших забудовників Одеси, не звикати до скандалів. Ось свіжа новина: днями прокурор Спеціалізованої антикорупційної прокуратури направив до суду обвинувальний акт щодо організованого злочинного угруповання, яке займалося, як стверджує слідство, незаконним присвоєнням земель громади. Різні люди фігурують у цьому ОЗУ. У тому числі й засновник компанії «Будова» Дмитро Дімарський.

Повернемося до ситуації навколо будівництва четвертої секції ЖК «Чотири сезони». Коментує юрист Алла Купрій, до якої інвестори звернулися за юридичною допомогою:

— У 2016 році з метою будівництва житла та паркінгу було створено споживче товариство «Сузір’я Будова» — житлово-будівельний кооператив. У 2018 році розпочалося укладення договорів асоційованого членства, за якими людина стала членом кооперативу, здійснювала оплату пайових внесків, а кооператив зобов’язався побудувати будинок та паркінг, ввести його до експлуатації в ІІІ—ІV кварталах 2021 року та передати документи на об’єкти (квартири, комори, паркінги) людям для подальшого оформлення права власності. Будівництво йшло, та 17.02.2023 р. відбулася державна реєстрація права власності за СТ «Сузір’я Будова» об’єкта незавершеного будівництва — житлового будинку (82% готовності) та паркінгу (78% готовності). Між тим, 1 лютого 2024 року реєстраційні справи було закрито та вилучено інформацію щодо СТ «Сузір’я Будова» як власника об’єктів. Люди сплатили 100% вартості договорів, але нерухомості від СТ «Сузір’я Будова» не отримали.

Отже, щоб було зрозуміло. Земля, на якій зведено ЖК «Чотири сезони», належить Міністерству оборони України. Компанія «Будова» — генеральний підрядник. Організатор будівництва четвертої секції — ТОВ «УВГП-Система». А для залучення інвесторів було створено додаткову юридичну «прокладку» — споживче товариство «Сузір’я Будова». Саме сюди люди вносили свої вклади як пайові внески до кооперативу.

А потім трапилася біда. «Будову» підвела жадібність. За первинним договором між Міністерством оборони та ТОВ «УВГП-Система» забудовник обіцяв віддати військовим 20 відсотків квартир. Потім якимось чином було укладено додаткову угоду, в якій відомство робило «царський» жест: нам, мовляв, вистачить і 9 відсотків. Цей факт не залишився непоміченим з боку військової прокуратури. Вона звернулася до суду з вимогою визнати недійсною вищеназвану додаткову угоду хоча б на тій підставі, що підписував цей документ чиновник, який не мав на це повноважень. Суд погодився із цією позицією. Тобто все повернулося на круги своя: забудовник повинен віддати Міністерству оборони 20 відсотків новозбудованого житла. Або повернути борг грошима.

І ось тут настає найцікавіший момент. Міністерству оборони абсолютно однаково, яким чином перед ним погасять заборгованість. Повторю — абсолютно байдуже. Про це свідчать листи військового відомства, які є у розпорядженні редакції. Грошима — так грошима. Квадратними метрами — так квадратними метрами. При цьому Міністерство оборони не проти надання житла на інших ділянках і не в Одесі, а в районах області.

Але «Будова» вирішує віддавати лише грошима. Причому не своїми, а грошима інвесторів.

Для цього з лютого цього року люди почали отримувати від СТ «Сузір’я Будова» «листи щастя»: мовляв, програно суд, Міністерству оборони треба повертати гроші, а їх у нас немає. Тому ми закриваємося, наші договірні відносини припиняються, дякуємо всім. Замість нас з’являється споживче товариство «Сузір’я Плюс», якому передається право добудови будинку та паркінгу.

Тому, якщо хочете отримати свої квартири, повідомляло інвесторів СТ «Сузір’я Будова», ви повинні укласти договір із новим кооперативом та доплатити за своє житло стільки, скільки він скаже. Відмовитеся — знайдемо інших покупців. Інвесторів почали «нагинати»: наполегливо дзвонити із нагадуванням про «необхідність» укласти договір із новим кооперативом, запрошувати на розмови.

Люди обурилися. З двох причин. По-перше, СТ «Сузір’я Будова» жодного відношення до програного судового процесу з Міноборони не має, що підтверджується ухвалою Верховного Суду України від 14.11.2024 року у цій же справі. А по-друге: чому люди зобов’язані укладати договори із новим кооперативом?

— Примушення вступати до іншого кооперативу, СТ «Сузір’я Плюс», для можливості «отримання повністю оплачених квадратних метрів у СТ «Сузір’я Будова» та ще й за додаткову значну доплату є протизаконним та відповідає критеріям агресивної підприємницької практики, а також підприємницької практики, що вводитиме в обман, яка є забороненою, відповідно статтями 19 та 21 Закону України «Про захист прав споживачів», — коментує Алла Купрій.

Люди звернулися за захистом своїх прав до суду. Наразі одночасно розглядається понад 80 справ, судовими ухвалами накладено заборону розпоряджатися майном інвесторів. Цікаво, як пройде 16 грудня. Кому ж «Будова» має намір показувати квартири?

Редакція газети «Вечірня Одеса» продовжує стежити за розвитком подій у цій конфліктній ситуації.

Автор: Олег Суслов


© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.008
Перейти на повну версію сайту