![]() |
|
![]() |
![]() |
Розстріл у центрі Одеси активіста Дем’яна Ганула шокував усю Україну. Це сталося серед білого дня у багатолюдному місці. Поруч — кінцева зупинка автобусів кількох міських маршрутів, довкола — житлові будинки, магазини, кафе. Ба більше, приблизно за триста метрів — одне з управлінь Нацполіції, за два квартали — обласне управління СБУ.
Саме вбивство побачили мільйони людей — запис із вуличних відеокамер швидко потрапив до соціальних мереж. На «ролику» — Дем’ян, який нерухомо лежить біля дверей магазину. Активіст ще живий. Поруч із ним стоять невідомі чоловік та жінка — мабуть, просто перехожі. Вбивця розміреним кроком із пістолетом у руках підходить до Дем’яна, робить контрольний постріл у голову і на очах очевидців спокійно йде...
Це виглядає настільки абсурдним, ніби постановочний кадр. Але все виявилося реальним — виття поліцейських сирен, перекриті вулиці та автоматники на кожному розі...
Вже за кілька годин на зловмисника вдягли кайданки: у соцмережах з’явилося відео затримання. Трохи розгублений чоловік плутано відповідає на запитання: «Ім’я? Військове звання? Зброя?»... За даними слідства, фігурант — 46-річний дезертир, який перебуває у розшуку з кінця лютого нинішнього року. У поліції припускають: він не повернувся на місце служби саме для того, щоб ретельно підготувати вбивство.
У слідства є кілька версій: вбивство на замовлення, скоєне у зв’язку з професійною, громадською діяльністю активіста, причетність російських спецслужб, а також — особиста неприязнь.
Варто визнати, що ворогів у 31-річного Ганула було хоч греблю гати. Свою громадську діяльність уродженець Кірово-градської області розпочав наприкінці 2013-го, у 2014—2016 роках очолював в Одесі силовий блок «Правого сектору». Був учасником низки заходів, серед яких — «сміттєві люстрації», патріотичні марші та ще кілька подій, пов’язаних із протистоянням «антимайдану». Серед них — масові заворушення 2 травня 2014-го.
Після виходу з «Правого сектору» Ганул створив громадську організацію «Вуличний фронт». Брав участь у публічних акціях із закриття наркоточок в Одесі, у протестах проти забудови Літнього театру, зелених зон та узбережжя Чорного моря. Відомий як волонтер, екоактивіст, зоозахисник, затятий борець з імперською та радянською символікою — особисто зривав деяку з них… Він жорстко реагував на антиукраїнські настрої, знаходив «любителів Росії», кривдників військових і змушував просити вибачення під відеозапис.
Водночас не можна не визнати, що Ганула знають і за іншими, не дуже втішними для нього «епізодами». Наприклад, його звинувачували у ксенофобських висловлюваннях на адресу представників національних меншин, затримували у машині з боєприпасами — тоді активіст стверджував, що авто — не його. У 2023-у він заявив, що його побили військові через претензії стосовно «машини для фронту». Складно сказати, що саме тоді сталося, але справа потихеньку затихла.
Торік у липні Ганул писав у соцмережах, що Басманний суд Москви заочно заарештував його за кількома статтями Кримінального кодексу РФ.
Чоловік стверджував, що після низки акцій із захисту честі військових ЗСУ отримує чимало погроз, а в інтернеті, у відкритому доступі, виявилася особиста інформація про його рідних.
На різних російських інформаційних ресурсах оголосили нагороду за його «голову». Тоді громадський діяч звернувся до СБУ з проханням надати охорону (через кілька місяців було затримано ініціатора замовного вбивства, однією з цілей якого був саме Дем’ян; зараз обвинувачений у в’язниці, а правоохоронці стверджують, що більше прохань про захист від Ганула не надходило).
Кілька місяців тому він став батьком, і дуже тішився донечкою. На фото, викладених в Instagram, Дем’ян на руках зі своєю крихіткою. Текст до світлин доводить до сліз: «Я розумію, материнство — це не тільки про кохання та ніжність, це також про виснаження та жертви. Тому підтримка для жінки титанічно необхідна, вона може виявлятися в чому завгодно, але без неї ніяк. Народжуйте дітей, любіть своїх дружин, ходіть до української церкви».
Як розповіли УНІАН друзі Ганула, він не був впевнений у своїй безпеці, а з народженням доньки його занепокоєння ще більше посилилося. За словами активістів, знаючи, що ходить «по лезу бритви», Дем’ян нещодавно змінив місце проживання. Але це, як бачимо, не допомогло. У День українського добровольця на проспекті Українських героїв — показово застрелено активіста з яскраво вираженою проукраїнською позицією. Хто б не був замовником вбивства та якими б не були мотиви злочинців, вони зробили великий подарунок ворогам України.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.007Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |