![]() |
|
![]() |
![]() |
Європейський суд з прав людини 13 березня ухвалив рішення за низкою позовів щодо бездіяльності України під час зіткнення проросійських та проукраїнських активістів в Одесі 2 травня 2014 року, коли загинуло 47 людей.
ЄСПЛ визнав, що ті події значною мірою спричинені російською пропагандою, але дійшов висновку, що Україна як держава не змогла запобігти насильству, тому має сплатити компенсації потерпілим.
З кількома позовами до суду у Страсбурзі звернулися родичі 25 загиблих та трьох постраждалих того дня. Серед позивачів — родичі двох проукраїнських активістів, які загинули від вогнепальних поранень. Ще трьох частіше ідентифікують у медіа як «випадкових перехожих», які отримали смертельні вогнепальні поранення. Решта позивачів — це учасники «антимайданівських» протестів та родичі загиблих, котрі опинилися в Будинку профспілок. Утім, суд наголосив, що не ідентифікує позивачів за ідеологічними вподобаннями.
Попри розбіжність у поглядах учасників тих подій, усі позивачі звинуватили у своїх позовах Україну в бездіяльності: мовляв, держава могла б запобігти трагічним наслідкам.
У своєму рішенні та його висновках ЄСПЛ кілька разів наголосив, що першочерговим винуватцем подій є Росія, її пропаганда та дії з дестабілізації України. «Суд вважає, що дезінформація та пропаганда з боку Росії відіграли свою роль у трагічних подіях... Невиправданій хвилі насильства передувало постійне поширення агресивної й емоційно забарвленої дезінформації та пропаганди про нову українську владу і прихильників Майдану від російської влади та медіа», — йдеться в рішенні.
Окремо суд наголосив, що чимало одеських посадовців, які власне є відповідальними за порушення з боку України, невдовзі «втекли до Росії, отримали російське громадянство і навіть побудували там кар’єру на тлі росі-йського широкомасштабного військового вторгнення в Україну».
Поза тим, вирішив ЄСПЛ, це не знімає відповідальності з України як держави. Навіть згодом, підкреслив суд, Україна не намагалася добросовісно переслідувати посадовців, дії яких призвели до численних жертв.
Зокрема, йдеться у рішенні, одеська поліція «не зробила практично нічого», щоби запобігти нападу на мітингарів з використанням вогнепальної зброї, і проігнорувала численні оперативні дані про підготовку безладів.
«Існує відеозапис, на якому видно, як проросійський активіст у балаклаві стоїть біля міліції і робить численні постріли з автомата Калашникова, без жодної реакції з боку міліції. На інших відеозаписах видно, що людина з автоматом пізніше залишає місце події разом із заступником начальника обласної міліції», — зазначається в ухвалі.
До речі, саме тодішній заступник керівника ГУ МВС в Одеській області Дмитро Фучеджи є єдиним правоохоронцем, засудженим (заочно) у зв’язку з тими подіями. Вирок: п’ятнадцять років позбавлення волі із забороною обіймати посади в правоохоронних органах протягом трьох років. Але ще 6 травня 2014-го Фучеджи втік з України в Молдову, а згодом — у РФ, яка відмовилася видати його на підставі російського громадянства.
ЄСПЛ вважає також доведеним, що «доправлення пожежних машин на місце пожежі було навмисно затримане на 40 хвилин, а поліція не втрутилася, щоб допомогти евакуювати людей» з Будинку профспілок.
Керівник обласного управління ДСНС Володимир Боделан, який особисто давав вказівку не надсилати машини на гасіння пожежі, за два роки втік до Росії, але під час його перебування в Одесі проти нього навіть не порушили кримінальної справи.
Також ЄСПЛ визнав, що місцева влада під виглядом «прибирання» свідомо знищувала докази на місці трагедії.
«Основний обов’язок влади полягав у тому, щоб робити все можливе для запобігання ризику насильства», — заявив суд. Він вважає, що слабкість української влади в ті дні на тлі російської агресії в Криму та на Донбасі не позбавила державу можливості діяти.
З огляду на це ЄСПЛ визнав Україну винною в порушенні статті Європейської конвенції з прав людини про право на життя. Українська держава має виплатити по 15 тисяч євро компенсації родичам кожного із загиблих, по 12 тисяч — трьом позивачам, які вижили, але зазнали серйозних опіків. Найвищу компенсацію, 17 тисяч євро, отримає донька Михайла В’ячеславова, що згорів у Будинку профспілок, оскільки вона скаржилася також на безпідставну тривалу відмову влади видати їй тіло батька для поховання.
За матеріалами ЗМІ.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |