ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Квітка незабутня
17.04.2025 / Газета: Вечерняя Одесса / № 29—30 (11477—11478) / Тираж: 10407

Прем’єра мелодрами «Два кольори однієї долі» за п’єсою Олега Миколайчука-Низовця «Квітка на три місяці» відбулася в Одеському академічному театрі музичної комедії імені Михайла Водяного. Драматичні вистави тут ідуть в камерній залі «На висоті», але саме в цій багато музики, адже в центрі сюжету доля відомої співачки Квітки Цісик.

Режисер-постановник, заслужений артист України Олександр Щесняк, вочевидь дуже глибоко відчув сутність твору. Взаємини музики та сцени тут напрочуд гармонійні, всі компоненти вистави виступають у співдружності, починаючи з назви. «Два кольори однієї долі» — тут має й мусить звучати пісня «Два кольори». Як і багато інших українських пісень, що їх виконувала Цісик. Цю талановиту співачку і чарівну жінку грає лауреатка міжнародних конкурсів вокалістів Ірина Гусак, і в даному випадку можна говорити і про майже портретну схожість, і про не менш досконале виконання.

Ідея п’єси належить одеситу, який давно мешкає в США. Це організатор українсько-американського проєкту «Незабутня Квітка» Алекс Гутмахер. У 1997—1998 роках Гутмахер та Цісик лікувалися від раку у Memorial Cancer Center – онкологічному шпиталі. Алекс мав агресивну саркому, пройшов 11 операцій і хіміотерапію, одужав. Квітка Цісик страждала на рак молочної залози, боротьба з яким закінчилася на користь хвороби в 1998 році. Алекс після першого показу зізнався, що вважає своїм обов’язком берегти пам’ять про Квітку Цісик, яка вже стала легендою України. А заради здоров’я українських жінок він дбає про те, щоб наші лікарні отримували сучасні американські маммографи.

Алекс навіть став одним із персонажів вистави, його грає лауреат Всеукраїнського конкурсу вокалістів Владислав Кутуєв. Коли у фіналі вони обидва вийшли на уклін, стало зрозуміло: і тут певна схожість! Найважливіше — актору вдалося передати трепетне ставлення до головної героїні, приреченої на момент дії лікарями на смерть за три місяці (Квітці вдалося прожити ще сім років).

Квітка Цісик (повне ім’я співачки – Квітослава) народилася у сім’ї львівського скрипаля. У 1949 році батьки опинилися у США, дочка, якій судилося стати знаменитістю, народилася вже у Нью-Йорку в 1953 році. Цісик стала однією з найвідоміших і найдорожчих виконавиць джинглів до рекламних роликів, її голос звучав у рекламних кампаніях «Кока-Коли», American Airlines, «Макдональдсу». Вона була офіційним голосом «Форд Моторз», вся Америка знала музичний джингл Have you driven a Ford lately у виконанні українки Кейсі, цей псевдонім склали з поєднання перших літер імені та прізвища — Kvitka Cisyk.

Але ж комерційний успіх не може цілком задовольнити творчу особистість, якщо душа не резонує з репертуаром. І вже смертельно хвора Квітка Цісик записала два україномовні альбоми – «Квітка» у 1980 році, а також «Два кольори» у 1989, це їй коштувало близько 200 тисяч доларів.

У цей момент нас переносить мелодрама, ми спостерігаємо за суперечками оточення співачки: чи варто робити записи, які до радянської України просто не дійдуть, а в Америці можуть зацікавити хіба діаспору? Чи не вигідніше доводити в суді своє право на «Оскар» (був такий інцидент, коли через конфлікт із режисером Квітчине ім’я зникло з титрів, а голос у кінофільмі, звісно, залишився)? Але співачка непохитна: часу обмаль, треба працювати, пишемо черговий трек! Забігаючи вперед, скажемо, що обидві платівки у 1990 році були номіновані на премію «Греммі» в категорії «сучасний фольк», а до України вони потрапляли здебільшого контрабандою.

Суперечки точаться поміж коханим чоловіком Квітки Едді Раковичем (Сергій Федоренко), її рідною сестрою Марією (Наталія Кущенко), кокетливою молодою тітонькою чоловіка Мадлен (лауреатка премії Гран-прі Міжнародного конкурсу вокалістів Лілія Духновська) та шалено закоханим в Мадлен Бруно Шустером (Володимир Муращенко). Всі вони так чи інакше мають відношення до музики (Гутмахера це теж стосується) і, звісно, дійдуть згоди.

Але є у виставі й інший план, ірреальний. Це спілкування у снах Квітки з народною мисткинею Катериною Білокур (лауреатка міжнародних конкурсів вокалістів Ірина Візіренко). На честь неймовірних квітів на картинах Катерини батьки дали дочці ймення Квітослава. І хоча в земному житті зустріч цих двох талановитих жінок неможлива, їм було про що поговорити…

Стихію живопису Білокур у музиці довірено відтворювати бандуристу Сергію Малдрику, а декорації за мотивами дивовижних картин придумав заслужений художник України Станіслав Зайцев. Щодо костюмів дійових осіб, що відповідають моді вісімдесятих, а у випадку Катерини Білокур це якийсь фантастичний фольк, убрання княгині живопису, то ними вистава завдячує Олені Лесніковій. Подякуємо також музичному керівнику Юрію Літовку та хореографу Люсіні Волошиній, чиї зусилля додали шарму виставі. Варто сподіватися, «Два кольори однієї долі» надовго затримаються в репертуарі.

Автор: Марія Гудима


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.007
Перейти на повну версію сайту