ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Більшає хижаків — більшає і загроз
17.04.2025 / Газета: Чорноморські новини / № 15 (22542) / Тираж: 8525

З початком повномасштабної війни, у період воєнного стану, регулювання чисельності хижих м’ясоїдних тварин в Одеській області, як і по всій Україні, — обмежене. Заборона на полювання призвела до стрімкого приросту поголів’я звірини. Тож у січні 2025 року ОВА та оперативне угруповання військ «Дунай» видали спільний наказ, згідно з яким до кінця лютого на території області тривав відстріл диких хижих тварин для зменшення їх популяції та боротьби зі сказом. Аналогічне нетривале полювання було проведене й торік.

Тема збільшення популяції хижих тварин і потреба у їх відстрілі викликає жваві обговорення. Скажімо, періодично скаржаться місцеві фермери та інші жителі, які потерпають від лисиць та шакалів, адже хижаки нападають на домашню худобу. Порушується і питання щодо поширення сказу. Зокрема, за даними обласного центру контролю та профілактики хвороб, Одещина входить до п’ятірки регіонів із найбільшою кількістю випадків сказу серед тварин, пише «Південь сьогодні» (https://yug.today).

Водночас є природоохоронці, які, навпаки, виступають проти відстрілу диких хижих тварин або висловлюють скептичне ставлення щодо контролю під час таких заходів. Так, своє негативне ставлення до такого відстрілу неодноразово висловлював еколог, співробітник нацпарку «Тузлівські лимани» Іван Русєв. Напередодні заходів із регулювання чисельності хижих м’ясоїдних тварин у 2024 році він зазначав, що деяким мисливцям достатньо отримати «зелене світло», і вже ніхто не розбиратиметься, кому кого вбивати, скільки і на яких територіях. А нещодавно Іван Русєв поширив допис керівниці природного парку «Тузлівські лимани» Ірини Вихристюк, у якому вона висловлює обурення щодо наказу Міндовкілля про необхідність обліковувати мисливських тварин, зокрема у природоохоронних зонах, й активно критикує те, як наразі відбувається полювання на звірину, висловлюючи скептицизм щодо наявного обґрунтування таких відстрілів.

Аби дізнатися, наскільки збільшилася кількість хижаків на Одещині з початку повномасштабної війни, а також яку кількість під час заходів з регулювання їх чисельності було відстріляно та скільки з них несли загрозу сказу, журналісти видання «Південь сьогодні» звернулися до Південного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства.

Отже, як пояснили в управлінні, протягом останніх років мисливська галузь Одещини зазнала стагнації, в тому числі звелося до мінімуму і регулювання чисельності хижих та м’ясоїдних тварин. З початку повномасштабного вторгнення на території області особливій увазі та регулюванню чисельності підлягають такі види, як лисиця, вовк і шакал. За наведеними даними, починаючи із 2022-го чисельність цих тварин продовжувала збільшуватися і станом на 2025 рік зросла більше, ніж удвічі. Скажімо, якщо у 2022-у на територіях мисливських угідь Одещини чисельність лисиць становила 1876 голів, то цьогоріч — 4248, вовків, відповідно, 65 і 362, шакалів — 552 та 2599.

Як зазначають фахівці управління, відповідно до Інструкції Міністерства сільського господарства і продовольства від 15 березня 1994 року оптимальна визначена популяція лисиць має бути на рівні 0,5 — 1 особина на 1000 га угідь.

А ще у Південному міжрегіональному управлінні лісового та мисливського господарства поінформували, що регулювання чисельності хижаків у період 2022 — 2023 років проводилося винятково силами працівників, уповноважених здійснювати охорону мисливських угідь — згідно зі ст. 33 Закону «Про мисливське господарство та полювання», що й призвело до збільшення чисельності хижих тварин на території Одещини.

У лютому 2024 року, як уже згадувалося, в Одеській області проводився відстріл, під час якого, за наданою інформацією, мисливці ліквідували 339 лисиць, у 73 з яких було виявлено сказ, 3 вовки (без підтверджених випадків сказу) та 86 шакалів (сказ виявлено у 19).

Наприкінці того ж 2024-го (із 4 по 21 листопада) на території семи районів Одещини провели пероральну імунізацію диких м’ясоїдних тварин проти сказу. В управлінні лісового та мисливського господарства повідомили, що, відповідно до Методичних рекомендацій щодо планування, організації та проведення пероральної імунізації м’ясоїдних тварин проти сказу, передбачається проведення відстрілу лисиць через 30 днів після вакцинації із розрахунку 2—4 особини на 100 км2 вакцинованої території за рік. Упродовж 2024-го задля контролю ефективності проведення пероральної імунізації передбачалися заходи «для добування» 987 лисиць.

Отже, Південне міжрегіональне управління лісового та мисливського господарства видало дозволи користувачам мисливських угідь на відстріл і відлов вовків, лисиць та шакалів. «Дозвіл, — уточнили в управлінні, — надавася відповідно до звернень користувачів мисливських угідь і на підставі погоджених картосхем по кожному мисливському господарству окремо. Картосхема в обов’язковому порядку має погодження відповідної ра-йонної військової адміністрації, головного коменданта РВА, районного відділу ГУ НП України в Одеській області, Державної прикордонної служби, в разі її наявності».

За період проведення заходу щодо зменшення поголів’я хижаків, який тривав із 21 грудня 2024-го по 23 лютого 2025-го, було відстріляно: 775 лисиць, у 162 з яких виявлено сказ, 6 вовків (без підтверджених випадків сказу) та 189 шакалів (сказ виявлено у 36).

У заходах з відстрілу хижих мисливських тварин були задіяні шість адміністративних районів нашої області, 29 мисливських господарств (із 37, зареєстрованих на Одещині), а саме: три — Білгород-Дністровського району, шість — Березівського, три — Ізмаїльського , чотири — Роздільнянського, три — Болградського та десять — Подільського.

Найнапруженіша ситуація щодо збільшення кількості хижаків спостерігається наразі в Ізмаїльському районі.

Автор: Амєлія МИЙНОВА


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту