ІА «Контекст Причорномор'я»
Прес-релізи
Що таке “застрахований стаж” та залежність пенсії від страхового стажу.
24.03.2016 в 13:57
Що таке “застрахований стаж” та залежність пенсії від страхового стажу.

Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страховий стаж — це період, протягом якого фізична особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, за який щомісяця сплачувалися до Пенсійного фонду страхові внески в сумі не менше мінімального страхового внеску. Тобто, якщо працівнику нарахована заробітна плата не менше законодавчо встановленого мінімального рівня, з неї сплачено страхові внески до Пенсійного фонду України (з 01.01.2011 року — єдиний соціальний внесок відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»), то такий місяць повністю зараховується до страхового стажу та заробітна плата за цей місяць враховується для розрахунку пенсії. Але при цьому не слід забувати, що в разі сплати внесків з мінімальної заробітної плати розраховувати можна буде надалі виключно на мінімальну пенсію.

Якщо ж сума нарахованої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, менше мінімального рівня, страховий стаж становить неповний місяць і розраховується пропорційно нарахованої заробітної плати.

У разі, якщо роботодавець не сплачує внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на найманих працівників ( основні причини — виплата заробітної плати «в конвертах» без сплати страхових внесків, нарощування боргів з виплати заробітної плати та сплати страхових внесків), то періоди, за які не сплачено внески, не включатимуться до розрахунку страхового стажу найманого працівника , цей заробіток не буде врахований для розрахунку пенсії.

Не слід забувати, що крім отримання «гідної пенсії в старості, пенсії по інвалідності та інших випадків, передбачених законодавством, існують і інші соціальні виплати , яких позбавлені ті , хто отримує тіньову заробітну плату, а саме:

- Оплати тимчасової втрати працездатності, включаючи догляд за хворою дитиною;

- Допомоги по вагітності та пологах;

- Допомоги у зв'язку з втратою працездатності з причини нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;

- Виплати допомоги з безробіття в разі втрати роботи.

Крім того, нелегальна робота — це відсутність захисту від незаконного звільнення, гарантії на безпечні умови праці, гарантованого права на відпочинок.

Звертаємо Вашу увагу, що Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», передбачено наявність мінімального страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком — 15 років.

Наявність страхового стажу, необхідного для призначення мінімальної пенсії за віком та для підвищення пенсії за понаднормовий стаж: жінкам — 30 років, чоловікам — 35 років.

Розмір пенсії безпосередньо залежить від розміру офіційно нарахованої заробітної плати.

* Прес-релізи розміщуються на сайті ІА «Контекст-Причорномор'я» у тому вигляді, в якому вони надіслані, без редакторського виправлення.

© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2024 S&A design team / 0.012
Перейти на повну версію сайту