ІА «Контекст Причорномор'я»
Прес-релізи
Як правильно оптимізувати свої податки ФОП
15.05.2025 в 14:49

Податкова оптимізація – це комплекс заходів, завдяки якому можна знизити суми податків, що сплачуються до бюджету, з використанням виключно законних методів і способів. Наразі українське законодавство створює досить сприятливі умови для функціонування бізнесу і надає чимало можливостей для тих, хто хоче успішно вести підприємницьку діяльність.

Правильний вибір умов оподаткування, використання пільг

Перший етап, який передбачає податкова оптимізація, пов'язаний з правильним вибором умов оподаткування. ФОПам доступний максимальний вибір варіантів – загальна система, 1-4 групи спрощеної. В той час, як 4 група, наприклад, створена виключно для роботи в сільськогосподарській галузі, умови 1-3 можуть підходити багатьом підприємцям. І саме вибір групи визначає умови сплати податків і ставки їх нарахування.

Наприклад, якщо ФОП працює в сфері ІТ і вибрав для себе 3 групу оподаткування, вона буде вигідною за умови не дуже високого доходу. Адже податки тут сплачуються з отриманих сум коштів. А якщо прибуток великий – можливо, більш вигідною буде 2 група з фіксованими сумами зборів, що не залежать від рівня доходу.

Для розрахунків варто залучати досвідчених бухгалтерів, а питанню приділяти увагу як на етапі реєстрації бізнесу, так і в процесі: здійснювати хоча б раз на 6-12 місяців фінансовий аналіз і перевіряти, чи залишається вигідною вибрана система, група оподаткування.

Знизити суми податків можна і за рахунок сплати ПДВ в певних випадках, використання податкових кредитів. Такий варіант може бути актуальним для тих ФОП, що продають товари, надають послуги та співпрацюють з іншими платниками ПДВ. Не варто нехтувати і можливостями, які надає держава – податковими пільгами, спеціальними умовами, грантами та ін.

Оптимізація витрат на найманих працівників

Оптимізація оподаткування неможлива без перегляду умов співпраці з найманими працівниками. Наймаючи людей, ФОП виступає в якості податкового агента – тобто, має сплачувати за них 18% ПДФО, 5% військового збору, 22% єдиного соцвнеску. Уникнути цього можна такими методами:

  1. Передавши виконання певних завдань на аутсорс – спеціалізованим компаніям, які надають відповідні послуги (можна передати бухгалтерію, ведення кадрового обліку, наприклад).
  2. Співпрацюючи з іншими ФОП на умовах договору – в такому випадку робітник сам за себе платить податки, а не роботодавець.
  3. Поєднуючи різні способи організації трудових відносин в залежності від умов і ситуації для досягнення найкращого результату.

Зниження фінансових ризиків і витрат на штрафи

Важливою складовою податкової оптимізації є правильна організація ведення бухгалтерії з метою уникнення витрат на штрафи, борги, пеню, які нараховує ДПС за будь-яке з порушень. ФОП несе відповідальність за власну справу майном, рахунками – і в разі нарахування санкцій має їх сплатити навіть після закриття бізнесу. Важливі моменти:

  • Штрафи у ДПС не дуже високі, але завжди зростають в разі фіксації другого та наступних порушень.
  • На борги нараховується пеня, що також зростає з плином часу.
  • Суми санкцій часто залежать від термінів невиконання зобов’язань – тобто, чим довше ФОП не платить, тим більше буде повинен перерахувати.

Своєчасне подання звітності, сплата всіх податків і виконання інших вимог захистять підприємця від додаткових витрат. Ще один важливий момент: в разі наявності боргів варто подумати про план їх поступового та оптимального погашення. Можна спробувати реструктурувати наявні борги, якщо законом це не заборонено.

Варіантів оптимізації податкового навантаження та зниження витрат на сплату зборів для ФОП існує безліч. І вибір залежить від специфіки діяльності, конкретних умов ведення бізнесу, фінансових показників. Тому для пошуку найефективніших варіантів варто залучати спеціалістів, що мають відповідні знання, досвід.

* Прес-релізи розміщуються на сайті ІА «Контекст-Причорномор'я» у тому вигляді, в якому вони надіслані, без редакторського виправлення.

© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту