ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Додаткові інвестиції
14.01.2010 / Газета: Булава / № 2-3 / Тираж: 16000

В галузь ЖКГ — без підвищення тарифів

Враховуючи поточну ситуацію в Україні, що склалася в умовах тривалого (протягом останніх 18 років) встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги, не можна погодитися з практикою раптового підвищення тарифів до економічно обґрунтованого рівня. В умовах недосконалої системи соцпідтримки вразливих верств населення тариф повинен бути прозорим, зрозумілим, доступним. Тож не даремно «Порядком формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», затвердженого постановою Уряду №529 передбачена вимога щодо проведення громадських слухань, на яких розрахунки тарифів доводяться до відома власників житлових будинків, квартир, нежитлових приміщень у житлових будинках та інших споживачів послуг.

Відповідно до Порядку, тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій повинен формуватись окремо по кожному багатоквартирному житловому будинку і лише після проведення громадських слухань з мешканцями цього будинку. На громадських слуханнях мешканці житлового будинку можуть відмовитись від деякого переліку послуг, що надає житлово-експлуатаційна організація. Громадяни вперше отримали право суттєво впливати на тариф з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та обирати послуги, які потрібні саме для їх будинку.

Для подолання загрозливих тенденцій профільне міністерство розробило антикризовий пакет законодавчих актів, який дасть змогу реалізувати системні зміни в галузі ЖКГ та створити умови для залучення інвестицій. За словами народного депутата, члена колегії міністерства ЖКГ Юрія Одарченка, антикризовий пакет, в першу чергу, спрямований на посилення державного контролю та захист прав споживачів, недопущення зловживанням монопольним становищем підприємств водо- і теплопостачання, збалансування інтересів всіх суб'єктів ринку. Пакетом також передбачається підвищення енергоефективності будинків та ефективності використання енергоносіїв, створення стимулів й умов для переходу економіки на ощадливе використання енергоресурсів. Присутній механізм контролю отриманих від населення коштів за спожиті послуги.

Група антикризових законопроектів передбачає посилення професійного і фахового рівня працівників галузі, впливу на керівників підприємств (в першу чергу водо- і теплопостачання) через механізм погодження з центральним органом влади та підсилення їх відповідальності. Відповідним порядком, розробленим МінЖКГ, надається реальна можливість здійснення перерахунків плати за ненадані, надані не в повному обсязі або неякісні житлово-комунальні послуги, що дозволить залучити населення до процесу реформування сфери ЖКГ і зробить їх активними споживачами послуг.

Надзвичайно важливим є прийняття законопроекту про введення спеціального режиму оподаткування операцій з надання житлово-комунальних послуг, яким передбачається можливість використання ПДВ для фінансування програм модернізації підприємств, скорочення втрат води та тепла, обладнання засобами обліку під жорстким моніторингом Уряду. Важливим є встановлення спеціального режиму оподаткування операцій з надання послуг. Перехід підприємства ЖКГ у такий режим означає, що кошти, які за звичайних умов йдуть на сплату податку на додану вартість, тепер «перераховуються на спеціальний рахунок підприємства і використовуються на його модернізацію та заходи з енергозбереження. На думку нардепа Одарченка, це реальна можливість знайти додаткову інвестиційну складову без підвищення тарифу, можливість підтримати галузь при обмеженому фінансуванні. За підрахунками міністерства ЖКГ, завдяки цьому режиму підприємства галузі зможуть отримати від 1,5 до 2,5 млрд. грн. на модернізацію те технічне переоснащення. Розроблені Міністерством законопроекти дадуть змогу на 80% урегулювати ситуацію, що склалася в житлово-комунальному господарстві.

Автор: Володимир Миколаєнко


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту