- Знати і виконувати правила поведінки на вулиці повинні всі учасники дорожнього руху: і дорослі, і діти, і пішоходи, і водії. Бо дорожній рух — процес складний і небезпечний. Він вимагає від усіх, хто бере в ньому участь, максимальної зосередженості, свідомого ставлення до ситуації та чіткого розуміння своїх дій у кожний конкретний момент руху.
Наш кореспондент зустрівся з начальником відділення державтоінспекції з обслуговування адміністративної території району; майором міліції Сергієм Зайцевим.
Сергій Борисович вважає, що прищеплення розуміння необхідності суворого дотримання встановлених правил поведінки на дорозі, вироблення навичок спостережливості, уміння самостійно приймати рішення в екстремальних дорожніх ситуаціях відіграють вирішальну роль для всіх учасників дорожнього руху.
- Сергіє Борисовичу, всі ми багато разів на день користуємося вулицями та дорогами. Проте не завжди пам'ятаємо, що, вийшовши за поріг домівки, стаємо учасниками дорожнього руху, і заради своєї безпеки повинні орієнтуватись у складній ситуації на дорозі, самостійно приймати рішення.
- Так, і допомогти в цьому мають знання відповідних правил поведінки і умов безпечного переходу дороги. Наприклад, перехід дороги здійснюється через пішохідні переходи, які влаштовують біля перехресть. Нерегульовані перехрестя позначаються дорожніми знаками «Пішохідний перехід» та дорожньою розміткою «Зебра». А ось для вибору моменту переходу треба визначити, чи не створює автомобіль для пішохода небезпеку.
- Які ж вони — безпечні умови переходу дороги?
- Перша: автомобіль далеко, тобто на відстані більше 150 м до місця переходу — можна переходити. Друга: під час переходу перехрестя слід послідовно оглянути проїзну частину: спочатку — подивитися ліворуч, потім — прямо і після цього — праворуч.
- За кожним напрямком пішохід повинен оцінити дорожню ситуацію та визначити: автомобіль стоїть — пропускає, автомобіль далеко, автомобіля на ділянці наближення нема. Ці три ознаки безпечного переходу перевіряються за кожним напрямком. Якщо хоч одна з умов не виконується, на перехід ступати небезпечно. Від переходу дороги треба утриматися до поліпшення дорожньої ситуації та знову оглянути ділянки. Якщо на перехресті є ввімкнений світлофор або регулювальник, то це — регульоване перехрестя. Рух через таке перехрестя здійснюється за іншими правилами.
- Тож наступне запитання буде про те, як слід переходити дорогу на регульованому перехресті?
- Черговість руху інтенсивних транспортних і пішохідних потоків на вулицях регулюють за допомогою світлофорів. Рух автомобілів регулюється трисекційними транспортними світлофорами. Рух пішоходів регулюється двосекційними пішохідними світлофорами. Значення сигналів таке — червоний — забороняє рух, зелений — дозволяє. Біля перехресть для пішоходів влаштовують пішохідні переходи. Межі цих переходів позначають відповідною дорожньою розміткою.
- А як слід діяти при переході проїзної частини за умов обмеженої оглядовості?
- Дорожньо-транспортні пригоди за умов обмеженої оглядовості трапляються дуже часто. Обмежена оглядовість — це видимість ділянки дороги, яка обмежена крутими поворотами, придорожніми спорудами, а також автомобілями, що стоять або рухаються. У випадку, коли частина вулиці закрита від спостереження якоюсь перешкодою, пішоходу необхідно діяти таким чином: підійти до краю перешкоди, зупинитися, обережно визирнути з-за неї і визначити «що там?» — чи є автомобіль, який для нього небезпечний. Якщо безпечно — здійснити перехід. При обмеженій оглядовості пішоходи не тільки ні в якому разі не повинні виходити на проїзну частину без зупинки, а шукати місце, де дорога добре проглядається на всі боки на відстані 150-200 м.
- Іноді виникають ситуації, коли необхідно перейти проїзну частину за умов недостатньої видимості. Як слід діяти за таких обставин?
- Термін «недостатня видимість» включає темну пору доби і враховує інші випадки, коли видимість недостатня, наприклад, унаслідок туману, снігопаду, сильного дощу тощо.
В Правилах дорожнього руху міститься адресована пішоходам рекомендація стосовно руху по дорогах у темний час доби: прикріплювати до одягу світловідбивні елементи, які при освітленні пішоходів світлом фар роблять їх добре помітним для водіїв.
Запобіжними діями під час переходу в умовах недостатньої видимості є перехід дороги тільки на пішохідному переході (перехід позначений дорожнім знаком та розміткою). Наявність автомобіля на дорозі та його положення визначається відстанню до світла фар. Якщо вона не менше 150 метрів — перехід безпечний.
- Сергіє Борисовичу, сподіваюся, що Ваші рекомендації стануть у нагоді нашим читачам, і вони запам'ятають ті небезпеки, що чатують на необачних учасників дорожнього руху в наших містах та селах.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |