ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
П'ять років без світла...
28.01.2010 / Газета: Новий день / № 5 / Тираж: 36600

Вечеря при свічках — це романтика. 1 трішки такої романтики не завадить нікому. Але коли при свічках і гасових лампах не лише вечері, а й сніданки, коли взимку доводиться' о шостій вечора лягати спати, щоб зекономити на свічках, і коли зранку треба бити лід у відрі, щоб умитися, то від такої «романтики» хочеться вити...

Жінка — бідує, влада — мовчить

Пенсіонерка з селища Куй-бишевого, що під Херсоном, уже п'ятий рік оббиває пороги різних інстанцій із проханням допомогти їй підключити світло, але наштовхується на глуху стіну байдужості: то її тішать обіцянками, яких не виконують, то висувають фінансові вимоги, які вона не може на свою пенсію потягнути, а то й відверто ігнорують. Складається враження, що в селищі немає влади, яка повинна прийти людині на допомогу в скрутній ситуації. Жінка живе серед людей, а здається, що в пустелі, бо всі знають про її проблему, але ніхто не може чи не хоче допомогти.

— А річ ось у чому, — розповідає 72-річна Марія Філіпенко. — Після смерті єдиного сина мені залишилася у спадок земельна ділянка, на якій він збирався зводити будинок. Встиг побудувати лише тимчасове .помешкання — майже землянку. Туди я й переїхала — гадала, що поступово, на власні пенсійні заощадження з часом щось побудую більш пристойне. Звернулася до РЕМу з проханням підключити моє тимчасове приміщення до електромережі. Придбала для цього лічильник, принесла до РЕМу, щоб перевірили та підключили мене до цивілізації. Сплатила 126 грн. 94 коп. за видачу технічних умов та узгодження проектної документації, ще 73 грн. 80 коп. — за виклик інспектора, а також 36 грн. 29 коп. — за підключення. Всі квитанції у мене збереглися. Добре пам'ятаю день, коли представники РЕМ приїхали на машині з «люлькою» підключати електрику — 13 січня 2006 року. Нарешті моя єдина лампочка на 75 Ватт засвітилася.

Звинуватили у збитках на 15 832 гривні

Однак раділа «цивілізації» пенсіонерка недовго. Через кілька днів до неї навідалися контролери РЕМ — пломбувати змонтований лічильник.

— Приїхали, опломбували, видали квитанцію, а коли вийшли з моєї халабуди, раптово повернулися й попросили віддати їм ту квитанцію, — говорить Марія Федорівна. — Я повернула, бо нічого крамольного в цьому не бачила. Просять — значить треба щось уточнити. Уявіть моє здивування, коли вони відразу ж розірвали цей папірець на моїх очах! Потім підбігли до лічильника і... зірвали щойно встановлену пломбу! Вийшли у двір і склали акт про порушення Правил користування електричною енергією. За цим «документом» виходило, що я самовільно підключилася до мережі...

А далі відбувся суд — за позовом ВАТ «ЕК «Херсонобл-енергс» в особі його структурного підрозділу Херсонських міських електричних мереж про стягнення збитків. Позивач звернувся до суду з зая-вою,*що під час проведення рейду за місцем проживання Марії Філіпенко було встановлено факт безоблікового користування електричною енергією шляхом накиду дротів на лінію ХМЕМ. За результатами рейду складено акт. За Методикою обчислення розміру відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією для населення, відповідачу нараховано сумузбитківурозмірі 15832 грн. 94 коп. На судовому засіданні позивач уточнив, що~Марія Філіпенко в добровільному порядку відмовилася відшкодовувати цю суму, як і судові витрати у розмірі 81 грн.

— Ви можете уявити мене, 72-річну пенсіонерку, яка лізе на стовп і закидає дроти для того, щоб красти електроенергію? — запитує Марія Федорівна. — Мене примушували підписати цей акт з фантастичною сумою (моя пенсія на той момент становила 360 грн.) і при цьому заспокоювали: «Не бійтеся, це нестрашно, адже виплата розтягнеться на багато років». Умовили — розписалася. Але, як ви розумієте, погодитися з цим я не могла (.викликала представника Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами спо-живання електроенергії в Херсонській області. Він приїхав, подивився і сказав: ваш лічильник непридатний до користування. Але ж я купила но-вий, а мені підсунули списаний!

Дивіться, що підписуєте

Між тим, у рішенні Комсомольського районного суду міста Херсона зазначено, що «факт безоблікового користування електричною енергією шляхом самовільного підключення підтвердили допитані в судовому засіданні свідки, які пояснили, що під час проведення технічного обстеження електричних приладів за місцем проживання відповідача вони виявили електролічильник, який не мав пломб на клемній кришці, тобто не був оформлений в ХМЕМ. Жодних документів щодо підключення та оформлення особового рахунку не було, хоча електрична енергія відповідачем споживалася». Суд також взяв до уваги той факт, що Марія Філіпенко поставила свій підпис в акті, тобто визнала претензії «Херсонобленерго».

Рішення суду: стягнути з відповідача на користь енерге-тиків 365 грн. 16 коп. Якщо енергетики виставили свій рахунок за останні три роки, то суд постановив, що збитки слід рахувати за останні 70 днів, адже Марія Федорівна неодноразово зверталася до РЕМ з проханням вирішити її проблему. Суд зобов'язав відповідача відшкодувати судові витрати у розмірі 81 грн. Тобто всього пенсіонерка повинна була заплатити 446 грн. 16 коп.

Однак це рішення Марія Філіпенко оскаржила в Апеляційному суді Херсонської області, і він відмовив у задоволенні позову ВАТ «ЕК «Херсонобленерго» до Марії Філіпенко про стягнення збитків.

«Вона — не наш споживач!»

Скаргу пенсіонерки розглядала колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Херсонщини. На засіданні зазначалося, що за виконання технічного проекту, вихід майстра та встановлення лічильника Марія Філіпенко сплатила всі необхідні кошти. Лічильник встановлений на внутрішній стіні будинку, на що надано письмовий дозвіл строком на 10 місяців — до.завершення необхідних будівельних робіт. Однак опломбування лічильника не проведено, тому оплату за спожиту і обліковану цим приладом електроенергію РЕМ не приймає, незважаючи на неодноразові звернення пенсіонерки. За правовим статусом позивач є монополістом з надання послуг, од-нак,_всупереч вимогам Закону України «Про захист прав споживачів», не надав Марії Філіпенко необхідної інформації щодо внесення в технічний проект змін після отримання дозволу на тимчасове встановлення лічильника у приміщенні будинку. Враховуючи викладені обставини, колегія суддів відмовила у задоволенні позову ВАТ «ЕК «Херсонобленерго» до Марії Філіпенко про стягнення збитків.

Справедливість начебто ' взяла гору. Однак світла в оселі пенсіонерки немає й досі, бо за існуючими правилами електролічильник має бути встановлений на зовнішній стороні будинку.

— На жаль, у мене немає можливості оплатити послуги з перенесення лічильника та ще й придбати прилад захисту П32-1-25, — скаржиться літня жінка. — У Херсонському територіальному представництві Національної комісії регулювання електроенергетики мені пояснили, що перенесення лічильника — безкоштовна послуга. Але в «Херсонобленерго» вважають, що я не їхній споживач, договір зі мною не укладений,тому перенесення лічильника — моя особиста справа. Бачте, коли вони подавали на мене в суд, то я була їхньою споживачкою, а коли вони суд програли, то я вже не їхня споживачка...

Що робити далі, Марія Федорівна не знає. Вона продовжує бідувати без світла, без тепла у 20-градусні морози. Навіть думка про те, щоб поскаржитися до Європейського суду, її не зігріває...

Автор: -


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.004
Перейти на повну версію сайту