ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Час подавати річну декларацію про доходи
28.01.2010 / Газета: Новий день / № 5 / Тираж: 36600

Із першого дня нового року почалася кампанія декларування доходів громадян, яка триватиме до 1 квітня 2010 року.

Що потрібно знати про декларування доходів? Про це — розмова з начальником відділу масово-роз'яснювальної роботи та звернень громадян ДПА в Херсонській області Іриною САЛЬНИК.

— Ірино Василівно, кому необхідно подавати річну декларацію про майновий стан і доходи?

— Обов'язок щодо, декларування покладено лише на осіб, які одержували у 2009 році доходи не від податкових агентів, тобто не від підприємств, установ, організацій та підприємців. Таким чином, якщо громадяни у минулому році одержували доходи виключно від податкових агентів, то подавати річну декларацію таким громадянам не потрібно.

Обов'язково мають задекларувати свої доходи за 2009 рік громадяни, які одержували іноземні доходи, спадщину, подарунки від фізичних осіб, матеріальну допомогу понад 890 грн. на рік, прибутки від продажу акцій та інших корпоративних прав, а також будь-які доходи, з яких при їх одержанні не було сплачено податок.

За наслідками подання декларації податковими органами буде проведено розрахунок таким особам суми податку до сплати в бюджет.

Окрім того, декларації подають і громадяни, котрі мають право на податковий кредит, зокрема, хто сплачував протягом 2009 року за навчання, перераховував пенсійні або благодійні внески, пройшов штучне запліднення, — для повернення частини сплаченого протягом 2009 року в бюджет податку з доходів.

— У який термін і куди слід подавати декларацію?

— Декларація подається до органу державної податкової служби за місцем податкової адреси платника податку, тобто за місцем реєстрації (за паспортом), або місцем переважного проживання громадянина. Подати річну декларацію необхідно до 1 квітня 2010 року, а на отримання права на податковий кредит — протягом усього року.

— Чи необхідно додавати до декларації для отримання податкового кредиту ще якісь документи?

—Для нарахування податкового кредиту включаються фактично понесені витрати, підтверджені платником податку документально, а саме: фіскальним або товарним чеком, касовим ордером, товарною накладною, іншими розрахунковими документами або договором, які ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) та визначають суму таких витрат.

Тут слід пояснити: загальна сума нарахованого податкового кредиту не може перевищувати суми доходу платника податку, одержаного протягом звітного податкового року як заробітна плата, а платнику обов'язково необхідно мати індивідуальний ідентифікаційний номер.

— Як і коли можна отримати зайво сплачений податок, розрахований за річною податковою декларацією?

—Сума податку, яка підлягає поверненню громадянину, зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається переказом на адресу, визначену у декларації, протягом 60 календарних днів від дня отримання такої декларації.

— Хто звільняється від обов'язку подання декларації про доходи?

— Неповнолітні або недієздатні, котрі перебувають на повному утриманні інших осіб або держави. Звільняються від подання декларації ті, хто перебуває на строковій військовій службі, а також громадяни, які знаходяться під арештом, затримані, засуджені до позбавлення волі.

— Ким заповнюється декларація?

— Декларація заповнюється платником податку самостійно або іншою особою, нотаріально уповноваженою платником податку здійснювати таке заповнення. У разі заповнення декларації іншою особою вона має містити інформацію про іншу особу на рівні інформації про платника податку.

Перевірка достовірності даних, визначених у деклараціях, здійснюється у порядку, встановленому законодавством.

— Чи повинні громадяни, які у 2009 році продавали власну нерухомість, декларувати доходи та сплачувати податок з таких доходів?

— Дохід, отриманий платником податку від продажу не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового або садового будинку, квартири або їх частин, кімнати не оподатковується, якщо загальна площа такого житлового об'єкта не перевищує 100 квадратних метрів. У разі, якщо площа саме такого житлового об'єкта (житлового будинку, квартири або частини квартири, кімнати) перевищує 100 квадратних метрів, то частина доходу, пропорційна сумі такого перевищення, підлягає оподаткуванню за ставкою в розмірі 1% від вартості такого об'єкта нерухомого майна.

Дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш ніж одного з таких об'єктів нерухомості або від продажу об'єкта нерухомості, іншого, ніж вказаного (тобто, відмінного від житлового або садового будинку, квартири або їх частин, кімнати), а також від продажу об'єкта незавершеного будівництва, підлягає оподаткуванню за ставкою 5%.

Що стосується подання річної податкової декларації, то, відповідно до норм законодавства, обов'язок платника податку щодо її подання вважається виконаним, якщо він протягом звітного року одержував доходи виключно від податкових агентів. Податковим агентом при здійсненні операцій з купівлі-продажу нерухомості законом визначено нотаріуса, який посвідчує відповідний за наявності оціночної вартості такого нерухомого майна та документа про сплату податку сторонами договору. Отже, якщо у платника податку, крім продажу нерухомості, відсутні інші, визначені законом, підстави для подання річної податкової декларації за звітний 2009 рік, він не повинен подавати таку декларацію. У разі, якщо такий платник має зобов'язання щодо подання річної декларації, то повинен заповнити таку декларацію і зазначити уній всі одержані доходи, у т. ч. від продажу нерухомого майна.

— Чи є особливості подання декларації громадянами, які виїздять за кордон на постійне місце проживання?

— Платники податку — резиденти, які виїздять за кордон на постійне місце проживання, зобов'язані подати до податкового органу декларацію не пізніше закінчення 60-го календарного дня, що передує такому виїзду. Податковий орган зобов'язаний протягом ЗО календарних днів від дня отримання такої декларації визначити податкове зобов'язання та надіслати податкове повідомлення платнику податку, який зобов'язаний сплатити належну суму податку та отримати довідку про таку сплату або про відсутність податкових зобов'язань з цього податку, яка здається органам митного контролю під час перетину митного кордону та є підставою для проведення митних процедур.

Автор: Анатолій ЯЇЦЬКИЙ


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту