ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Знову на вибори через суд?
28.01.2010 / Газета: Гривна / № 5 / Тираж: 60000

Перший тур виборів президента України на Херсонщині показав, що чимало громадян у списки виборців не потрапили, а в реєстрі виборців є багато неточностей. Чи повториться подібна ситуація під час другого туру виборів?

- Зараз в області всі відділи ведення реєстру виборців працюють у режимі «військового часу», з максимальною віддачею. З 1 січня у них ще не було жодного вихідного. Співробітники працюють і до 12-ї години ночі, і так званим «вахтовим способом», коли одні йдуть додому трохи раніше, інші – пізніше, – розповідає начальник відділу адміністрування Державного реєст¬ру виборців апарату Херсонської обласної державної адміністрації Валентина Рябуха. – Все підпорядковано тому, щоб встигнути виконати всі доручення Центральної виборчої комісії (ЦВК). Але, проаналізувавши заяви, звернення, скарги громадян, рішення судів, які були прийняті під час голосування 17 січня, ми бачимо, що їх, по-перше, багато (майже 16 тисяч), а по-друге, що ми не встигнемо їх опрацювати. Вийшло так тому, що окружні виборчі комісії передали нам матеріали запізно…

За словами Валентини Дмитрівни, вся нинішня виборча кампанія відбувається у дуже стислі строки. Директивні документи, які надходять «згори», люди просто не встигають «переварити» і опрацювати. Наприклад, 18–19 січня окружні комісії підбивали підсумки виборів, збирали протоколи. А потім склали всі скарги і звернення громадян у мішки і опечатали їх для передачі в архів разом зі списками виборців. Коли ж з цього приводу забили тривогу, ЦВК прийняла постанову: відкрити опечатані мішки і надати скарги і звернення відділам ведення реєстру. Процес затягнувся, тому що треба було знову збирати виборчі комісії, спостерігачів, знайти потрібні пакети…

- Матеріали ми одержали лише 22–23 січня, – уточнює Валентина Рябуха. – І тепер, перед повторним голосуванням, наші відділи поставлені перед фактом: просто фізично не встигаємо внести всі зміни в реєстр. Навіть якщо заява виборця складена правильно, перш ніж внести зміни у реєстр, слід дотриматися певної процедури: всі дані мають бути перевірені в паспортному столі, рагсі, звідки мають надійти підтвердження. Тільки тоді відділи ведення реєстру можуть вносити прізвища виборців чи уточнення до реєстру. Але були випадки, коли в заявах траплялися неточності: один не вказав рік народження, інший ще щось забув. Щоб з'ясувати нюанси, треба знайти цього виборця і уточнити подробиці. А де і як його шукати, коли часу обмаль?

26 січня був останнім днем роботи над списками виборців перед їх формуванням та виготовленням. Робочий день – до 24:00. Після цього ЦВК закриває доступ до реєстру і формує файл для роздруку списків виборців. 28–29 січня списки виготовлятимуть, і вже 29-го числа вони будуть передані окружним виборчим комісіям (ОВК). Наступного дня ОВК передадуть списки дільничним виборчим комісіям. З 31 січня до 6 лютого включно списки будуть доступні для загального ознайомлення.

- Ситуація ускладнюється й тим, що 25–26 січня до нас почали масово надходити судові рішення про задоволення скарг мешканців області щодо включення їх в списки вибор-ців, – підтримує колегу спеціаліст відділу адміністрування Державного реєстру виборців апарату ОДА Олександр Пишний. – І з чим ми зіткнулися? Суд прийняв відповідне рішення і виборець зміг проголосувати 17 січня. Та внести його в реєстр не можемо – потрібна заява виборця, копія його паспорта. А їх немає. Для цього слід зустрітися з виборцем, або, принаймні, зв'язатися… Доки вся процедура не буде витримана, прізвище виборця не з'явиться ні в реєстрі, ні у списку для голосування 7 лютого. Парадокс: щоб проголосувати вдруге, йому доведеться знову звертатися до суду. А цього можна було б уникнути, якби суди не допустили помилки і залучали б до співпраці працівників відділів ведення реєстру.

Державний реєстр виборців почали створювати з вересня минулого року. Основа його бази – дані 2006 року. Між іншим, їх теж збирали у дуже стислі строки. Тому не слід дивуватися, що там багато неточностей і помилок. Наприклад, прізвища людей, які померли до 2006 року. До речі, за словами Валентини Рябухи, у сільській місцевості помилок у списках набагато менше, ніж у містах.

Тож якщо ви в черговий раз не знайдете свого прізвища у списку виборців, не дратуйтеся, підійдіть до цього з розумінням – на наступних виборах подібних випадків буде набагато менше. А поки що (до виборів і в день виборів) можна звернутися до дільничної чи окружної комісії, відділу ведення реєстру, надати заяву і ксерокопію паспорта і без проблем бути включеним до списку виборців. Можна звернутися й до суду...

Автор: Софія СЕРЕБРЯКОВА


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.004
Перейти на повну версію сайту