Згідно зі зміненим Законом України «Про вибори Президента України», члени громадських організацій не мали права бути офіційними, спостерігачами та слідкувати за виборчим процесом у ДВК, TBK чи ЦВК, втім, аби все ж мати можливість збирати дані з першоджерела, представникам деяких херсонських громадських організацій довелося стати «позаштатними» журналістами різних місцевих та загальноукраїнських ЗМІ.
Херсонське обласне відділення громадянської мережі «Опора»
Наступного після виборів дня голова Херсонського обласного відділення «Опора» Дмитро Ільченко репрезентував результати спостереження за процесом виборів на дільницях Херсонщини і всеукраїнського швидкого статистичного підрахунку голосів.
Так, згідно з проведеним статистичним підрахунком, голоси виборців розподілилися таким чином: 49,6% — В.Янукович (59,80% -сайт ЦВК), 45,9% — Ю. Тимошенко (33,89% — сайт ЦВК), 4,5% — не підтримали жодного кандидата. Як повідомив Дмитро, похибка підрахунків склала не більше 1%.
Дмитро акцентував увагу на тому, що це вперше за історію незалежної України кандидат у Президенти, набравши більшість, не набрав навіть 50% голосів. А при тому, що за даними громадського руху 7 лютого здійснили своє волевиявлення лише 67,1% українців (69,05-сайт ЦВК), підтримало Віктора Януковича не більше як третина українців. До речі, на думку «Опори», ЦВК на 1-2% завищила явку виборців по Україні.
Серед використаних фальсифікацій «опорівець» назвав всім відому «карусель», за якої підкуплений «виборець виносить чистий бюлетень з дільниці, а у скриньку вкидає бюлетень з позначкою навпроти конкретного претендента, який отримує біля дільниці, звичайно, що не задурно.
Розповідав Дмитро і про інші порушення.
Так, у 10% ДВК Херсонщини станом на 7 лютого дивним чином зникли пам'ятки з правилами голосування. Натомість деяким мешканцям області прийшли смс-повідомлення, у яких йшлося про зміни у правилах голосування, зокрема повідомлення «пояснювало», що за обраного кандидата треба ставити «+», а в усіх інших «віконцях»«-», в іншому випадку бюлетень буде вважатися недійсним. Замість адреси відправника був напис «Вибори-2010». 1-2 бюлетені з такими позначками були знайдені ледь не на кожній дільниці Херсонщини, а члени кількох ДВК, не дивлячись на заперечення, зараховували такі бюлетені на користь того іюнди-дата, навпроти якого був«+».
Натомість чимало бюлетенів були визнані недійсними через відсутність на них підпису члена комісії.
Біля однієї з ДВК, що працювала в обласному центрі, було розкидано листівки, у яких в одній графі пояснювалося — «Почему мы за Тимошенко», а в іншій — «Почему Янукович не может быть Президентом».
Заданими «Опори», близько 25% ДВК у сільській місцевості починали «святкувати» «закінчення голосування» з алкоголем ще до того, як,було відправлено протоколи і бюлетені. Як наслідок, до ОВК вони приїжджали дуже нетверезі.
Говорили і про порушення, за які важко, а то й зовсім неможливо покарати: підвіз виборців і «продаж» фотографій бюлетенів.
У день виборів була орендована левова частка маршрутних транспортних засобів для підвозу виборців до дільниць, це не для кого не секрет. Однак ніякої символіки на транспортних засобах не було, підвозили усіх, незалежно від того, за кого людина збиралася голосувати, а цього закон не забороняє. Проте «Опора» вважає, що збільшення явки вигідно було кандидату Януковичу.
А фотографувати свій бюлетень у кабінках тим більше не забороняється, та й продавати фотографії також.
Щодо курйозів
У 53 ДВК 189 округу громадянин похилого віку, отримавши бюлетень, довго висловлював незадоволення з приводу його малого розміру, тривалий час провів у кабінці, а коли вийшов, то заштовхнув бюлетень до рота. Члени комісії просили його не їсти все, а залишити хоч щось для складання акту... рештки бюлетеня виборець таки залишив... Дідуся ніхто не затримав, і він швиденько покинув дільницю.
Було порвано 4 інформаційних, плакати: 3 — В.Януковича, 1 -Ю.Тимошенко, члени комісії вимушені були склеювати плакати та вивішувати їх заново.
ДВК №144 та №145 187 округу якимось чином і не зрозуміло для чого обмінялися табличками, але до дня голосування все стало на свої місця. А у однієї з членів ДВК у Скадовську на неділю було заплановано... весілля, тому панянка посиділа трошки і відлучилася... -одружитися.
І все ж, на думку громадського руху, «голосування 7. лютого пройшло із систематичними порушеннями середньої тяжкості, які не могли вплинути на обласні результати, проте могли відбитися на загальноукраїнських підсумках», — зазначив Дмитро Ільченко.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |