ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Покращуючи функціонування галузі, покращуємо здоров'я населення
22.02.2010 / Газета: Голопристанський вісник / № 8 / Тираж: 2200

Підсумкова річна медична рада в галузі охорони здоров'я району — то не просто звіт і статистика, а «відкриті двері» до пізнання одного з головних критеріїв благополуччя конкретної людини, яким є, було і залишається її здоров'я. Тож обговорити роботу за минулий рік та окреслити завдання на рік нинішній в актовому залі центральної районної лікарні зібралися медичні працівники лікувальних закладів району. В и роботі взяли участь голова районної ради Г.В. Кобець і голова районної державної адміністрації О.Ф. Онопрієнко. В обох виступах прозвучало, що районна влада при підтримці депутатського корпусу району виконала своє зобов'язання за минулий рік, надавши відповідне фінансування галузі охорони здоров'я. Щоправда, не всі сільські голови сповна направили ці кошти на потреби сільської медицини. Тож з приводу саме цього Ганна Василівна закликала сільських працівників галузі бути більш активними, а не спостерігачами, відстоювати питання медицини на засіданнях виконкомів, сесій. Керівники обох гілок влади були солідарні і в тому, що в нинішньому році при формуванні бюджету слід максимально зосередити кошти для добудови харчоблоку райлікарні, аби цей довгобуд нарешті було здано в експлуатацію і він запрацював з користю для громади району. Вони також висловили особисту вдячність Л.В. Бритвіну за високу організацію праці в колективі, результати якої значаться в числі кращих і на обласному рівні.

Основним доповідачем на медичній раді був її голова, головний лікар центральної райлікарні Л.В. Бритвін.

- Виконання державних, регіональних програм з охорони здоров'я населення району, — сказав він, — на це була направлена діяльність медичних працівників. Зокрема, їх виконання постійно трималось на контролі райдержадміністрації, райради. Протягом року питання з медицини неодноразово заслуховувались на колегіях, координаційних радах РДА, профільних депутатських комісіях, сесіях райради та на рівні виконкомів і сесій сільрад. Головою РДА О.Ф. Онопрієнком було видано ряд розпоряджень з питань охорони здоров'я населення.

Основою виконання всіх програм галузі, — продовжив далі доповідач, — залишається рівень фінансування. На початку поточного року відбулось розширене засідання Національної ради з питань охорони здоров'я населення при Президентові України, на якому розглядались проблемні питання з реформування галузі. І було визначено, що марно збільшувати фінансування, якщо ці кошти не накладати на площину реформ. Тому серед ймовірних шляхів досягнення мети раціонального використання коштів, забезпечення їх максимальної віддачі міністр охорони здоров'я виділив З чинники: реформування структури галузі та системи фінансування; запровадження обов'язкового державного медичного страхування; розширення сфери застосування платних медичних послуг.

Як у цьому аспекті виглядає діяльність лікувальних закладів району? Кошторисні призначення на охорону здоров'я на 2009 рік склали 20806,9 тис. грн, що в порівнянні з 2008 р. збільшились на 6,2% і загалом становили 14,3% бюджету району. У розрізі на ЦРЛ припадало 15609,9 тис. грн, дільничні лікарні — 1546,9 тис. грн, лікарські амбулаторії — 2521 тис. грн, ФАПи — 1129,1 тис. грн.

З розрахунку на 1 жителя цих коштів припадає 326,57 грн, що складає ріст до 2008 р. на 11,01 грн. Також заробітна плата та нарахування на неї для працюючих у галузі складає 72,6% загального бюджету охорони здоров'я району, комунальні послуги -10,2%, медикаменти — 6,5%, продукти харчування — 2,7%, капремонт і реконструкція — 0,9%, поточний ремонт — 0,5% тощо.

Якщо вдатися до статистики, то вартість 1 ліжкодня по медикаментах дорівнює 7,86 грн (в т. ч. по ЦРЛ — 8,80 грн при нормативі 27,07 грн, по Бехтерській — 2,72 грн та Садівській дільничній лікарні — 3,37 грн при нормативі 11,20 грн). На харчування припадає 9,99 грн на 1 ліжкодень (в т.ч. ЦРЛ -10,67 грн; по Бехтерській і Садівській дільничних лікарнях відповідно 6,26 і 4,95 при нормативі 10,84 грн).

Торік придбано 25 слухових апаратів на суму 8583,75 грн та витрачено коштів на відшкодування 2596 чол. за пільгові медикаменти 480005,36 грн. Санація школярів склала 80 тис. грн, а на пільгове зубопротезування 83 чол. витрачено 99978,70 грн.

За 2009 рік проведено поточні ремонти в неврологічному, хірургічному, поліклінічному, інформаційно-аналітичному відділі медстатистики, рентгенкабінеті, відділенні «03», в Бехтерській ДЛ, Новозбур'ївській, Старозбур'ївській, Залізнопортівській лікарських амбулаторіях, ФАПах сіл Олексіївка, Велика Кардашинка, Сліпушинське і Забарине. А біля ФАПів Но-вософіївки і Петрівки з'явилися нові туалети.

Деякі сільради планували кошти для придбання предметів довгострокового використання. Так, для Садівської ДЛ придбано стоматустановку, для Іванівського ФП — холодильник, Залізнопортівської ЛА — стоматустановку, Новозбур'ївської ЛА — стерилізатор, ФАПу с Велика Кардашинка — дитячі ваги.

В райлікарні проведено реконструкцію господарсько-медичного блоку на суму 150 тис. грн, для завершення реконструкції згідно з проектом необхідно додатково коштів 5594,5 тис. грн.

Якщо звернутися до показників демографічної ситуації, то слід зауважити, що в районі зменшився показник смертності населення в порівнянні з 2008 р. на 11%, показник народжуваності — 11,3 або на 2,6% нижче 2008 р. Показник приросту населення хоч і від'ємний, але нижче критичного. Протягом звітного року в районі не реєструвались випадки материнської смертності, показник малюкової смертності нижчий, ніж у 2008 р. і обласного показника Втрати малюкової смертності спостерігались по Великокардашинській, Гладківській, Садівській. Новозбур'ївській дільницях. В структурі смертності 15,6% людей померло від старості. Відчутний вплив на демографічну ситуацію мають показники загальної захворюваності, особливо на серцево-судинні хвороби, злоякісні новоутворення, туберкульоз, інші. Зокрема, відмічається зменшення смертності у порівнянні з 2008 р. від інфарктів міокарда, гострих інсультів. Наприклад, надання екстренної медичної допомоги при інфарктах з 55 хворих отримали своє час у тромболізісну терапію 11 осіб, що й дало певні результати.

Торік на виконання програми боротьби з туберкульозом вдалося залучити 74,1 тис. грн, в т.ч. на формування продуктових наборів — 9 тис. грн, на придбання туберкуліну — 62,5 тис. грн. Річний план флюоробстежень виконаний на 96,2%, а серед осіб, котрі не обстежувались 2 і більше років -74,9%. Усе це разом дало можливість виявити 95 випадків туберкульозу (у 2008 р. — 71). Найбільш висока захворюваність серед жителів Нововолодимирівськоі — 5 випадків, Гладківської — 5, Старозбур'ївської — 3 сільських рад. І саме тут план флюоробстежень місцевого населення наближається майже до 100%. Також серед осіб, які 2 і більше років не проходили флюорографію, виявлено 37 хворих на туберкульоз. 17 чоловік померли від цього захворювання, з них 12 — сільські жителі.

Враховуючи високий показник виявлення захворювань при профоглядах, торік вдалося знизити показник занедбаності на онкоза-хворювання, особливо візуальних форм, на 1,7%. Також змінилась і структура онкозахворювань. У 2008 р. рак молочної залози займав І місце, але, дякуючи профілактичним заходам та наявності мамографа в ЦРЛ, вдалося зменшити захворюваність на дану пат тологію серед жіночого населення району. Померло від онкозахворювань 98 осіб і цей показник смертності знизився на 14,3% в порівнянні з 2008 р.

Особлива роль відводиться в нашій роботі організації проведення профілактичних оглядів і дотримання принципів профілактичної медицини, особливо первинного рівня. На жаль, не задовольняє огляд контингентів, які працюють з отрутохімікатами — оглянуто тільки на 45,4%, державні службовці — на 70,2%. І це при тому, що захворювань серед оглянутих виявляється 11,9%.

Аналізуючи діяльність медичної галузі району, можна зробити висновок, що здебільшого вимоги державних та регіональних програм з охорони здоров'я населення району, в т. ч. соціально-економічного розвитку в частині «Охорона здоров'я», виконані. Це вдалося зробити при постійній підтримці райдержадміністрації, районної ради, депутатського корпусу, сільських рад та громадськості. Адже тільки плідна спільна праця може принести очікувані результати з покращення функціонування галузі та покращення здоров'я населення району, в т. ч. збільшення тривалості життя.

Основними напрямками діяльності галузі району на 2010 рік повинні залишитись: кадрове питання, забезпечення молодих спеціалістів житлом на селі, підготовка лікарів в інтернатурі для сільських медичних закладів, робота з випускниками шкіл з профорієнтації, виконання регіональних програм з охорони здоров'я населення; пріоритетними вважати покращення надання медичної допомоги дітям та вагітним, підтримувати статус «Лікарня, доброзичлива до дитини», продовження впровадження сучасних інформаційних технологій та єдиного медичного інформаційного простору, моніторингів спостереження за дітьми першого року життя. Особливо плідно за цими намітками треба буде попрацювати сільським радам.

Автор: Людмила ЄРЕМЕНКО


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту