ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Почім підміна понять, панове?
22.02.2010 / Газета: Вісник Олешшя / № 15-16 / Тираж: 3416

Рішенням виконкому Цюрупинської міської ради за № 47 від 24 лютого 1997 року „Про надання земельної ділянки Українській православній церкві зацікавилась прокуратура Цюрупинського району і в інтересах територіальної громади м.Цюрупинська звернулась до районного суду з адміністративним позовом, у якому в особі відповідача визначила Цюрупинську міську раду, а в якості третьої особи на стороні відповідача -парафію Архистратига Михаїла УАПЦ.

Значна частина громадян міста, утім числі й через „Вісник Олешшя», неодноразово привертала увагу міських властей, у першу чергу тодішнього міського голови Миколи Баланчука, який був одним з головних ініціаторів виділення міського скверу церкві, по-перше, тому, що цим рішенням порушуються права тієї частини міської громади, яка не належить до тієї чи іншої конфесії або не належить до жодної; по-друге, що депутати міської ради голосували за одне рішення — про надання земельної ділянки УПЦ, а наділі реалізовано інше — фактично її надано УАПЦ, а це різні церкви, але адекватної реакції від міських властей на свої звернення громада міста не відчула досі. Тепер громада сподівається на те, що на наболіле питання відповідь дасть суд, і не лише позивачу — районній прокуратурі, а й всьому місту.

Це вже історія — через безграмотність керівників міськради в організації церковного будівництва, отже неусвідомлення різниці між релігійними конфесіями, документально земельну ділянку надано одній церкві, а фактично — іншій, чи формулювання, записане в рішенні, вносилось свідомо, аби ввести в оману депутатів міської ради (а через них всю громаду Цюрупинська), які за невідому їм УАПЦ навряд чи віддали б свої голоси, але владна структура відверто „начудила», азаодно -будемо називати речі своїми іменами — пограбувала міську територіальну громаду, відібравши у неї майже півтора гектара землі у самісінькому центрі міста, оціночна вартість якої на сьогодні становить -сума названа у позові районної прокуратури-760 тисяч 198грн. 61 коп.

А те, що справа по наданню земельної ділянки робилась нечистими руками, засвідчують аргументи, якими оперує позивач в судовому позові і які наведені не лише вище, а й далі.

Втім, краще про все скаже текст безпристрасного документа. Отже, цитуємо фрагмент адміністративного позову:

„Проведеною прокуратурою Цюрупинського району перевіркою встановлено, що рішенням виконкому Цюрупинської міської ради від 24.02.1997 року №47 „Про надання земельної ділянки Українській православній церкві надано в постійне користування Українській православній церкві земельну ділянку площею 1.7 га, відведену XII сесією XXI скликання від ЗО. 07.1993 року під будівництво церкви в м. Цюрупинську по вул. Гвардійській, на території міського скверу.

На виконання п.1.2 „Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди), затвердженої наказом Держкомзему № 28 від 15.04.1993 року, Цюрупинською міською радою було видано акт направо постійного користування землею.

Проте в порушення вимог вище зазначеного нормативного акту відомості, внесені до акту, не відповідають даним, зазначеним в рішенні Цюрупинської міської ради №47 від 24.02.1997року, яке стало підставою для видання державного акту.

Таким чином, державний акт на право постійного користування серія ІІ-ХС №001454 від 29 вересня 1998 року виписаний та зареєстрований з порушеннями, зокрема:

• розмір земельної ділянки, який посвідчений актом, становить 1,419 га. в той час як рішенням №47 від 24.02.1997 року в постійне користування надано 1.7 га земельної площі;

• земельна ділянка надана в постійне користування Українській Православній Церкві, а державний акт виписано на парафію Архистратига Михаїла Української Автокефальної церкви, які відповідно до листа начальника управління з питань внутрішньої політики та зв'язків з громадськістю Херсонської обласної державної адміністрації № 404-1/1051-512/100 від 11.01.2010 року, є окремими відособленими суб'єктами різного конфесійного спрямування.

• формулювання цільового призначення виділення земельної ділянки в державному акті та рішенні міської ради не співпадає.

Рішенням Цюрупинської міської ради від 18.09.1998 року № 10 були внесені зміни до землекористування ділянкою в м. Цюрупинську на території міського скверу в частині уточнення площі — 1,3508га. Такимчином, в порушення законодавчих норм зміни в землекористуванні внесено 18.09.1998 року, тобто раніше дати видачі самого державного акту на право постійного користування (29.09.1998 року).

Відповідно до п.5ст. 16 Закону України „Про місцеве самоврядування» від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради. Неправомірними діями посадових осіб Цюрупинської міської ради було допущено порушення інтересів територіальної громади при здійсненні наданих їй повноважень. Відповідно до ст. 268 Цивільного кодексу України позовна давність не поширюється на вимогу власника або іншої особи про визнання незаконним правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, яким порушено його право власності або інше речове право. Виданням державного акту на землю Цюрупинською міською радою створено підстави для виникнення права власності у суб'єкта, який таких підстав не мав.

Відповідно до ст. 22 Земельного кодексу України 1990 право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує це право. Право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються сільськими, селищними, міськими, районними Радами народних депутатів. До моменту видачі державного акту земельна ділянка перебуває у власності попереднього власника, тобто, згідно ст. 4 Земельного кодексу України 1990 року, у власності держави. Так як, згідно зі ст. 83 Земельного кодексу 2001 у комунальній власності, тобто власності територіальних громад, перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності, — виданням незаконного індивідуального правового акту порушено саме право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуді в своїх інтересах земельною ділянкою площею 1,35 га розташованою в м.Цюрупинськ по вул. Гвардійській на території міського скверу, нормативна вартість якої 760198,61 грн.»

Таким чином, сумнів щодо „компетентно — некомпетентно» проводилась підміна церков відпадає: акція по обману міської громади вчинена свідомо. Яка мета імплантації УАПЦ в тіло громади міста Цюрупинська? Про неї, можливо, дізнаємось, скоріше — ні. Все одно цікаво — при немалій кількості різних конфесій перевага надана саме цій, при тому за сумнівних з точки зору законності обставин. Тому певний інтерес тодішньої влади, можемо допустити думку, був присутній. Та це на сьогодні річ другорядна. На сьогодні головне: виправити несправедливість, яку вчинено міськими властями щодо громадян міста Цюрупинська 13 років тому, і повернути міський сквер людям.

Саме з таким проханням прокуратура Цюрупинського району і звернулась до районного суду. А „Вісник Олешшя» бере на себе обов'язок інформувати міську громаду про те, як розвиватимуться події.

Автор: Борис ПРИЩЕПА


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.008
Перейти на повну версію сайту