Проблема підліткового алкоголізму не нова. Але останнім часом вона постає як ніколи гостро. Вдумайтеся: за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, Україна посідає перше місце в світі за рівнем підліткового алкоголізму. А ще більше вражає той факт, що за 70% українських дітей вперше спробували алкоголь з рук батьків. Занепокоєне і Міністерство охорони здоров'я — 60% дитячих отруєнь спричинені саме алкоголем. Цинічно, але ми вже звикли бачити на вулицях підлітків з пляшкою пива чи якоїсь ром-коли. А це означає, що майбутнє нації просто спивається. І ось нарешті Верховна Рада України прирівняла пиво до горілки, заборонивши вживати його та інші слабоалкогольні напоїв навчальних та закладах охорони здоров'я, громадському транспорті, підземних переходах, на дитячих та спортивних майданчиках, у приміщеннях органів державної влади, інших державних установах тощо.
Як подібні зміни сприйняла молодь і не тільки, з'ясовував кореспондент «Нового ДНЯ».
«Мамо, я з другом пива поп'ю»
Відтепер, якщо продавцю пива та слабоалкогольних напоїв видасться, що вам немає 18 років, він попросить пред'явити документ, який, підтвердить вік. У разі відмови, пиво, як й інші слабоалкогольні сотню напої, вам просто не продадуть. Втім, навіть придбавши пиво, прогулюючись з друзями у скверах, парках та на площах, випити його не дозволять міліціонери. Для цього є бари. Якщо немає грошей там посидіти, пийте вдома. Байдуже, чи сподобається це вашим близьким та рідним.
- Зрозуміло, що я, як і більшість молодих людей, проти дурнуватих, популістських законів. Якщо влада хоче показати Європі, як піклується про майбутнє молоді, нехай будує спортмайданчики та заохочує до навчання. Скільки років у Херсоні немає професійного футболу? У якому стані стадіони? На що студентам вистачає їхньої стипендії? Де, крім театру, в Херсоні можна нормально відпочити? — обурюється 17-річний студент одного з херсонських вишів Дмитро. — У нас немає грошей на кав'ярні, бо там пиво дорожче, та й незручно замовити лише його. А візьмеш сухарів та чіпсів—от на сотню і влетиш. Тому не бачу нічого поганого, аби за гарної погоди зустрітися з товаришем в парку й випити по пляшці пива. Тож чинитиму так і далі: законно це чи ні! Зрозуміло, що в громадському транспорті некультурно пити не тільки пиво, але й будь-що, навіть сік. Втім, думаю, ви погодитеся, коли п'яна людина залазить в маршрутку з відкритою пляшкою пива в руках, їй буде глибоко по цимбалах, законно це чи ні? Цією забороною дорослі ще раз підтвердили — на молодь їм начхати. Головне — піклуватися про себе. Вони ж бо працюють, відповідно є за що сидіти і в барах та ресторанах. Навряд чи мамі сподобається, коли я приведу додому друга попити пивка.
«Навіть пиво штовхав на злочин»
Протилежної думки щодо продажу пива неповнолітнім і вживання його в громадських місцях дотримуються міліціонери. Стражі порядку переконані: зміни до закону підуть дітям лише на користь. Та й підліткова злочинність повинна, суттєво зменшитися.
— Зрозуміло, що, перебуваючи напідпитку, діти, як і дорослі, значно частіше зважуються на злочин. Протягом 2008 року в області 33 неповнолітніх вчинили злочини саме після того, як хильнули зайвого. Минулого року їх кількість зменшилося до 23. Але це теж показник, який змушує замислитися. Більшості з них не трапилося б, якби діти не могли купувати та розпивати слабоалкогольні напої, зокрема пиво, — розповідає начальник відділу кримінальної міліції у справах дітей УМВС в області Роман Мартинов. — Тільки з початку цього року уже троє дітей у стані алкогольного сп'яніння зважилися на злочин. Навіть дійшло до вбивства.
Втім, Роман Вікторович переконаний, що не тільки дитячий алкоголізм спонукає до злочинності, а й самі діти почасти стають жертвами п'яних дорослих.
— Вдумайтеся: тільки протягом минулого року було складено 150 адміністративних протоколів стосовно батьків, які, перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння, вчинили насильство щодо своїх дітей. Про яке виховання може йти мова, коли батьки на очах у дітей п'ють, б'ються і навіть на них самих піднімають руку?
Щотижня фахівці відділу кримінальної міліції у справах дітей проводять рейди-перевірки місць продажу алкогольних напоїв. У першу чергу звертають увагу на те, чи продають спиртне підліткам. Чи врахували реалізатори зміни до закону, який забороняє продавати пиво?
- Наші рейдові перевірки засвідчили: сьогодні підлітку придбати пиво значно важче, ніж раніше. Штраф, передбачений законом за продаж алкоголю дітям, складає 6 800 гривень. При своїх відносно невеликих зарплатах продавці просто бояться порушувати закон, — продовжує капітан міліції Роман Мартинов. — З прийняттям змін до закону ми вже склали 29 протоколів правопорушень за статтею продажу пива неповнолітнім. Свіжий приклад: пивний ларьок (на фото), розташований поблизу одразу трьох навчальних закладів — Херсонського політехнічного коледжу, Інституту психології, історії, соціології Херсонського державного університету та художньої школи. У ларку не соромляться продавати алкоголь не те що підліткам, а навіть малечі 7—8 років. Ми склали протокол і направили його у відповідні органи влади. Наразі триває процедура позбавлення цієї торговельної точки ліцензії на продаж алкоголю аж до закриття.
А щодо змін до закону, то переконаний: давно пора було їх прийняти. Діти — наше майбутнє. Хочеться, аби вони були розумними й здоровими, а не пиячили під парканами, а хильнувши алкоголю, зважувалися на злочини.
Хронічний алкоголізм — невиліковна хвороба
Чи насправді дитячий алкоголізм є серйозною проблемою? Аби це з'ясувати, кореспондент завітав до Херсонського обласного наркологічного диспансеру.
—Алкоголь—нейротоксична отрута для мозку людини. Діти до нього особливо чутливі, — розповідає лікар-нарколог вищої категорії, завідувач диспансерного відділу Херсонського обласного наркологічного диспансеру Ірина Бліжевська. — і хоча дітей, які страждають на алкоголізм, на обліку небагато, це не означає, що проблеми немає. Чимало батьків не вважають схильність власного чада до пиятики хворобою. Думають, якщо накричали на дитину, — все, кине пиячити. Насправді, не все так просто.
Ірина Олександрівна говорить, що хронічний алкоголізм вилікувати неможливо до кінця життя. Його можна лише підлікувати.
— На облік дітей ставимо лише за згодою батьків. Але, тільки знаючи про факти схильності до алкоголю, людині можна допомогти, — пояснює лікар-нарколог з 25-річним стажем Ірина Бліжевська. — Переконана, сьогодні багато неповнолітніх пиячать тому, що до цього підштовхує реклама. Нас годинами зомбують з телеекранів: той, хто п'є пиво, — крутий, успішний, сексуальний тощо. Спостерігаючи це, не тільки дитина, а й дорослий схоче щонайменше спробувати.
Фахівець разом зі своїми колегами радіє внесеним змінам до закону «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (щодо обмеження споживання і продажу слабоалкогольних напоїв), адже вони, на думку лікарів, бодай трохи покращать ситуацію з оздоровлення молоді.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |