Більшість квартир багатоповерхівок Цюрупинська стали власністю їх мешканців з усіма правами власників. Та чи почуваються ці власники, мов у домівці, у багатоквартирному будинку? Сумнівно, оскільки не вибирають виконавця комунальних послуг, не знають достеменно, на що і куди фактично пішли сплачені, як квартплата, гроші. Та й місця загального користування нерідко без дбайливого догляду.
Аби позбутися більшості комунальних проблем, мешканці 15-квар-тирного будинку, що по вулиці Са-марця у Цюрупинську, першими у райцентрі об'єдналися у спілку власників багатоквартирних будинків. Назва у спілки промовиста: «Ватикан». За головну ознаку взято можливість бути державою в державі, себто зі своїм самоуправлінням, коштами, можливістю їх витрачати за загальною згодою на потреби спілки. Ця спілка зареєстрована у реєстраційній службі райдержадміністрації, з пакетом усіх передбачених документів: заявою у довільній формі, протоколом зборів засновників, статутом об'єднання, копією документів про право на власність всіх членів спілки на житлові приміщення.
Як і у звичайних багатоквартирках, кожен із власників квартир уклав персональний договір на обслуговування з «Водоканалом», філією «Херсонгаз» (автономне опалення). А ось вивезенням сміття займається свій, не комунгоспівський виконавець. Східці поверхів прибирають почергово. А за прибудинковою територією доглядають по три місяці власники кожної з квартир. За спілкою залишається право вибрати для обслуговування будинку не комунгосп, а будь-яку приватну фірму.
Як розповіла спеціаліст міськвиконкому Оксана Мельникова, підготовча робота по створенню спілки власників квартир ведеться у значно більшому будинку по вулиці Поштовій, №21. Оскільки більшість тутешніх власників житла отримали квартири як військові, то й спілка називатиметься «Комбат».
Звичайно, для створення таких спілок у решті багатоквартирок потрібні рівні стартові умови. Перейти фактично на самоуправління і самообслуговування у неновому будинку найкраще після його капітального ремонту балансоутримувачем. Інакше доведеться самим вишукувати гроші на ремонт всіх місць загального користування: під'їздів, підвалів з комунікаційними мережами, дахів.
У цьому відношенні названі уже будинки вигідно відрізнялися: вони фактично нові. Та й фінансові можливості у всіх власників квартир мають бути достатніми: нормальні зарплати, пенсії, інші доходи. Звичайно, сповна таке очікувати можна після реального зростання соціальних стандартів, реформи житлово-комунального господарства. Але жити не в розбитих під'їздах — найбільшому лихові багатьох багатоквартирних будинків — хочеться всім уже сьогодні. Згодьтеся, неприємно і незручно виходити до таких необлаштованих місць загального користування з облаштованих приватизованих квартир.
Вихід з такої ситуації, розповідає Оксана Мельникова, знайшли мешканці одного з під'їздів будинку № 167-А по вулиці Крилова. Вони на спільні кошти облаштували свій під'їзд, замінили, де треба, стояки, вхідні двері. Це стало прикладом для всіх мешканців будинку і першим кроком до створення своєї спілки власників у будинку, де одна затишність на всіх.
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |