ІА «Контекст Причорномор'я»
Херсон  >  Моніторинги
Орендна плата за землю: три відсотки вартості наділу і не стали нормою для всіх орендарів
22.03.2010 / Газета: Трудова слава / № 11 / Тираж: 4714

ФІНАНСОВА криза обернулася для селян зменшенням державної підтримки сільгоспвиробництва та проблемами з кредитуванням. Додайте до цього не вельми сприятливі погодні умови (влітку повітряна спека «запалила» колос), низькі закупівельні ціни на вироблену на полях і фермах продукцію на фоні зростання вартості пально-мастильних матеріалів, добрив, засобів захисту рослин, техніки та запасних частин. Ось у яких умовах довелося господарювати сільгоспвиробникам району в 2009 році.

Чергове випробування вони витримали з честю.

Поля підготували добре, насіння в грунт заробили в строк, доглядали посіви належним чином. Що ж стосується мінеральної поживи, то її озимина та ранні ярі отримали навіть більше, ніж весною 2008 року.

І все ж зерна зібрали значно менше, ніж у 2008 році. Що поробиш... У такій кліматичній зоні живемо, де останнє слово залишається за погодою. Навіть поливи, хоч і здатні мінімізувати вплив засухи, не можуть повністю запобігти її негативному впливу.

Як позначилася фінансова криза та інші негаразди на виплатах орендної плати за землю? На прохання редакції ситуацію аналізує начальник управління агропромислового розвитку Ю. В. ЧЕПОЙ.

Минулий рік справді був нелегким для селян. І все у районі зберігалася позитивна тенденція врегулювання відносин власності на землю. На кінець 2009 року договорами оренди було охоплено 91888 гектарів земельних наділів, що становить 69 відсотків свого часу розпайованих колективними сільгосппідприємствами земель. До 14449 зросла кількість орендодавців (для порівняння: у відповідний період 2008 року орендували 79655 гектарів земельних наділів у 12551 орендодавця).

Землю у селян району орендували 157 суб'єктів господарювання різних форм власності. Сільгосппідприємства мали в оренді 77877 гектарів сільгоспугідь (рік тому — 65507 га), фермерські господарства — 4225 (4472 га), інші суб'єкти господарювання, включаючи фізичних осіб, — 9786 (9676 га). Тобто фермерські господарства зменшили кількість орендованих земель на 247 гектарів. Сільгосппідприємства, навпаки, збільшили на 12370 гектарів. Земельні площі, орендовані іншими суб'єктами господарювання, зросли на 100 гектарів.

У розрізі сільських та селищних рад найбільша кількість орендарів землі у 2009 році зареєстрована на території Новотроїцької селищної ради — аж двадцять вісім. Найбільшу площу орендував приватний підприємець М. В. Колесник, найменшу — ПП «Лозинський». Вісімнадцять орендарів господарювало на території Володимиро-Іллінської сільради (найбільший орендар — СФГ «Калина», найменший — фізична особа А. Ф. Цой), сімнадцять — на території Чкалівської сільради. Разом з тим на територіях Громівської, Зеленівської, Ґорностаївської, Новомиколаївської сільських рад працювало по одному орендарю.

НАЙБІЛЬШЕ землі у власників наділів — мешканців району орендували агрофірма «Сиваш» — 8833,2 гектара, сільгоспкооператив ім. Леніна — 7951,3 га, СТОВ «Світанок» — 7704,1 га, агрофірма «Мир» — 5871,8 га, ПОСП «Лана» — 4244,9 га. Більше трьох тисяч гектарів сільгоспугідь орендували ПОСП «Теплоогарьовське», ПП «Космополія», ТОВ «Степленд Агротех ЛТД», більше двох тисяч гектарів -ДП «Альфа Фарм», ТОВ «Дружба», ПП «Україна — Дивне», ТОВ «Вішва Ананда». Менш як на 500 гектарів орендованих земель господарювали ПСП «Світлана», Іва», «Кюріос»; ПП «Южный простор», «Арм-Агро»; МП «Росс», Ісан»; ТОВ «Статус Агроінвест», «Сиваш-Агро», «Ясон»; ДП «Омега ФАРМ», «Новотроїцький елеватор».

Середній розмір орендованого паю складав 6,4 гектара. У розрізі орендарів цей показник коливався від 19 (ТОВ «Агроальянс») до 4 гектарів (ПСП «Колос»). Більше 10 гектарів становив розмір орендованого паю у ПОСП «Теплоогарьовське», Єлєна», ПП «Агро-Атлас», ДП «Омега Фарм» та ТОВ «Фрідом Фарм».

НЕЗВАЖАЮЧИ на те, що у 2008 році було досягнуто відчутного прогресу у виплатах орендної плати за земельні наділи — стовідсотково погашено заборгованість минулих років, орендарі повністю розрахувалися за поточний рік, — у 2009 році контроль не знизився. Управління агропромислового комплексу, райдержадміністрація постійно моніторили стан оренди земельних наділів та виплат орендної плати. Продовжувалася практика виїзних зустрічей з орендарями та орендодавцями, надання практичних рекомендацій щодо порядку розірвання договорів оренди однією із сторін з урахуванням чинного законодавства у разі, коли інша сторона порушує договір оренди. Проводилися планові перевірки розрахунків за оренду земельних наділів та перевірки за скаргами орендодавців.

І І Е ДАЛО позитивні результати, хоча про повне LL вирішення всіх проблем говорити зарано. Далеко не всі орендарі погодилися підвищити орендну плату до трьох відсотків вартості наділів. Дехто продовжує практику виплат орендної плати в останні дні грудня, що породжує нарікання орендодавців і створює додаткову соціальну напругу. Останні приклади — ТОВ «Пуск» виплатило орендну плату за 2009 рік аж у перших числах 2010 року, ТОВ «Вішва Ананда» не зуміло розрахуватися вчасно і змушене домовлятися про пролонгацію виплат у 2010 році.

Не повністю викорінено практику, коли орендарі упродовж року використовують частину земель без зареєстрованих належним чином договорів оренди. Як і в минулі роки, маємо факти затягування строків формування реєстраційних справ, виготовлення реєстраційних карток, самої реєстрації в Державному земельному кадастрі. Причому, нерідко — з вини самих власників земельних наділів, які не надають своєчасно потрібну документацію.

НЕ ВСЕ благополучно у взаємовідносинах орендарів й орендодавців. Минулого року виникло три крупних конфлікти: на території Чкалівської, Одрадівської та Новомиколаївської сільрад.

Причини напруги залишаються незмінними: відсутність плідного діалогу між орендарями та орендодавцями. Більшість договорів оренди мають тривалі строки дії, по кільканадцять років і навіть по кілька десятиліть. Цінова політика в державі змінюється і власники наділів справедливо сподіваються на корегування у бік збільшення орендної плати. Окрім того, суттєво зросла конкуренція серед бажаючих взяти землю в оренду, тож є реальна можливість обрати більш ефективного орендаря.

ЗАГАЛЬНА вартість орендованої у 2009 році землі становила 1031890 тисяч гривень. За оренду наділів сільськогосподарського призначення орендарі згідно укладених договорів мали сплатити в середньому по району 2,2 відсотка вартості їх, що на 0,6 відсотка більше, ніж позаторік. Фактично сплатили навіть більше. В розрізі господарств договори оренди з виплатами орендної плати у розмірі три відсотки вартості земельного наділу уклали ТОВ «Світанок», «Айленд», «Аграрник», «Сиваш-Агро», «Фрідом Фарм»; дочірні підприємства «Альфа Фарм», Євразія-Агро», «Омега Фарм»; державне підприємство «Ново-троїцький елеватор»; ПП «Україна-Дивне», «Промінь», «Арм-Агро», «Ушба»; ПОСП «Теплоогарьовське», «Кюріос».

ОДНАК є й орендарі, в договорах оренди яких до цього часу розмір орендної плати не перевищує 1,5 відсотка вартості земельного наділу, тобто удвічі менше, ніж рекомендовано указом Президента України «Про невідкладні заходи щодо захисту власників земельних ділянок та земельних часток (паїв). Це агрофірма «Сиваш», сільгоспкооператив ім. Леніна, ПП «Космополія», ПСП Єлєна», Іва», ПОСП «Колос»,ТОВ «Статус Агроінвест», «Степленд Агротех ЛТД», «Ясон», «Вішва Ананда». Так, дані господарства виплачують значно більшу орендну плату, ніж передбачено договорами. Однак уже той факт, що збільшені виплати не врегульовані законодавчо, не може не тривожити.

У РОЗРІЗІ сільських та селищних рад орендну плату в розмірі від 2 до 3 відсотків вартості земельних наділів виплатили всі орендарі Новотроїцької селищної, Володи-миро-Іллінської, Дивненської, Сивашівської, Василівської, Новомиколаївської сільрад; не більше 2 відсотків — всі орендарі Подовської, Воскресенської, Федорівської, Одрадівської сільрад. Красномовно, що при цьому розмір орендної плати у судовому порядку в 2009 році оскаржували лише одрадівські орендодавці.

Загальна сума виплат орендної плати за землю по району складає 22396,9 тисячі гривень, фактично сплачено 21706,6 тисячі або 96,9 відсотка. Варто зазначити, що частина її не виплачена своєчасно не з вини тих, хто господарює на землі. Є орендодавці, які змінили місце проживання і не повідомили про це орендарів. Є власники наділів, яким земля залишилася у спадок і які мешкають далеко за межами району. Парадокс, але шукати їх, аби сплатити орендну плату, доводиться самим орендарям. Своєчасно знайти вдалося не всіх.

ЯК ПОЗИТИВНЕ, варто відзначити те, що із року в рік у районі зростає частка виплати орендної плати за землю грошима. У 2009 році вона склала 62 відсотки. Разом з тим залишаються популярними й інші види оплати. Наприклад, за 2009 рік селяни району отримали 8667 тонн зерна на суму 6703,1 тисячі гривень. На суму 2184 тисячі гривень була видана інша сільгосппродукція, на 414 тисяч грн. — надано послуги.

Вважаю за доречне ще раз звернутися до власників земельних наділів: будьте уважними і активними, відстоюйте свої права. Практичні поради по застосуванню чинної законодавчої бази завжди готові надати спеціалісти управління агропромислового розвитку. Консультації можна отримати, завітавши сюди особисто або за телефонами 2-57-46 та 5-04-46.

Автор: -


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.007
Перейти на повну версію сайту