Міжнародні експерти стверджують, що Україні потрібна негайна пенсійна реформа. Перший її крок — збільшення на п'ять років пенсійного віку для жінок
Сьогодні на виплату пенсій витрачається 16—17% валового внутрішнього продукту України. Це вдвічі більше, ніж у країнах Європейського Союзу. 3а підрахунками Світового банку, до середини нинішнього століття, якщо нічого не зміниться, в Україні на 10 працюючих припадатиме 14 пенсіонерів. Фінансування пенсій буде просто неможливим. Експерти закликають насамперед обмежити максимальний розмір пенсій і називають нинішню систему несправедливою: з одного боку, пенсії — нижчі за прожитковий мінімум, а з іншого — захмарні пенсії чиновників усіх рівнів, а також маси людей, які виходять на пенсію вже в 40—45 років. Усі ці пільги доведеться скасовувати, вважають експерти.
Однак найвагомішим кроком має стати підвищення пенсійного віку для жінок, про яке вже не один рік говорять представники Світового банку: «Це має відбуватися поступово. Згідно з найбільш прийнятними пропозиціями, пенсійний вік має збільшуватися на 6 місяців протягом року. Тобто вихід на пенсію для жінок у 60 років має бути досягнутий за 10 років. Це головний захід, який середньостроково стабілізує пенсійну систему, його не можна більше відкладати».
Цю думку поділяє і головний демограф України — керівник Інституту демографії і соціальних досліджень Елла Лібанова: «Я пенсійною системою займаюся з 1993 року і відтоді абсолютно впевнена, що треба йти на підвищення пенсійного віку. Але весь час мені пояснюють, що «сьогодні це не на часі». Про це говорив Кучма, потім мені розтлумачувала це Тимошенко, переднею — Азаров».
Відсутність реформ Лібанова пояснює страхом політиків перед непопулярними кроками. Експерт погоджується, що піднімати пенсійний вік доведеться з жінок — для цього є всі необхідні демографічні передумови. «Середня очікувана тривалість життя жінок при досягненні 55-річно-го віку становить 23 з невеликим роки», — говорить демограф. А це, за її словами, цілком нормальний показник, аби підвищувати пенсійний вік. Для порівняння: у Німеччині жінки нині виходять на пенсію, як і чоловіки, у 65 років, маючи при цьому середню очікувану тривалість життя ще у 20 років. Для чоловіків вона становить 17 років. З огляду на зростання тривалості життя, пенсійний вік у Німеччині поступово підвищують до 67 років.
З чоловіками в Україні все складніше, вважає Елла Лібанова. Адже після досягнення пенсійного віку вони живуть у середньому лише 14 років. «Але у майбутньому пенсійний вік доведеться підвищувати і чоловікам». На думку експерта, треба також обмежити можливість працювати після досягнення пенсійного віку. Адже в більшості європейських країн повне отримання заробітної плати і пенсії неможливе, говорить вона.
На питання, коли ж настане критичний момент, після якого нинішній пенсійний вік буде вкрай негативно позначатися на економічній і соціальній ситуації в країні, Лібанова відповідає однозначно: він уже позаду...
© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |