Чомусь завжди так трапляється: не знайшовши спільної мови, дві сторони апелюють до арбітра. Ним, очевидно, має бути громада, оскільки цього вимагають принципи демократії — бо влада в Україні належить народові. Зрозуміло й те, що «посередником» між суспільством і чиновниками у даному випадку опинилася газета. Сорокова сесія райради була настільки напруженою, сповненою дебатами і суперечками, що висвітлювати її доволі конфліктний перебіг вкрай складно. Особливо коли обидві сторони хочуть, аби читач одержав інформацію саме з позицій їхнього бачення проблеми. Тому, керуючись журналістськими принципами об'єктивності, маємо стати трибуною і висвітлити позиції усіх сторін щодо проблемних і суспільно важливих питань, порушених під час роботи сесії.
Розпочалося засідання о 10-й годині 18 березня. Вела його голова районної ради Г.В. Кобець. У роботі сесії брав участь голова райдержадміністрації О.Ф. Онопрієнко, були запрошені керівники відділів РДА, а також голови місцевих рад.
ЗВІТ ПО БЮДЖЕТУ-2009 ЗНОВУ НЕ РОЗГЛЯДАЛИ
Першим питанням порядку денного, запропонованого депутатам на затвердження, було «Про звіт щодо виконання районного бюджету за 2009 рік». Проте, перед голосуванням, від депутата Н.Г. Кокшарової надійшла пропозиція виключити це питання з порядку денного, а перенести його на наступне засідання сесії. Ніна Григорівна пояснила, зачитавши звернення, підписане депутатами В.Г. Шевчуком, Н.Г. Кокшаровою, М.О. Коломойцевим, О.В. Буренком:
- Регламентом роботи районної ради п'ятого скликання, затвердженим другою сесією 28.04.2006 року, пунктом 6.11, передбачені в обов'язковому порядку співдоповіді членів депутатської групи або відповідної комісії, котрі вивчали звіт з виконання бюджету. Пунктом 2.2 положення про постійні депутатські комісії передбачено розгляд звіту з виконання бюджету, підготовку висновків та рекомендацій для президії та сесії. Але на профільній комісії рекомендацій не прийнято, оскільки засідання комісії з питань планування бюджету та фінансів не набрало кворуму з причини неявки депутатів-членів комісії. Пропонуємо внести це питання до порядку денного чергової сесії після розгляду та висновків комісії, — зачитала Н.Г. Кокшарова і додала: — Стаття 2 Бюджетного Кодексу України передбачає розгляд звіту комісією з питань бюджету відповідної ради. Тільки після цього відповідні ради затверджують звіт з виконання бюджету або приймають інше рішення з цього приводу.
Окрім того, вона висловила думку, що «для аналізу виконання бюджету за 2009 рік сил лише планово-бюджетної комісії буде недостатньо, оскільки питання будуть багатогранними», тому й запропонувала «внести в порядок денний цієї сесії питання про створення робочої групи, яка б вивчила ситуацію». До п складу Н.Г. Кокшарова запропонувала ввести усіх членів профільної комісії і ще ряд депутатів.
Виступила з цього приводу і керівник фракції Партії регіонів Т.В. Мануйленко, яка зазначила, що її фракція підтримує звернення, яке зачитала Н.Г. Кокшарова, а також додала: відповідальність за те, що комісія з питань планування бюджету та фінансів і досі не розглянула звіт, повинен понести її голова Д.В. Коломієць.
Іншу ж думку висловив депутат райради, голова райдержадміністрації О.Ф. Онопрієнко, закликаючи депутатів бути послідовними:
- За перший квартал бюджет затвердили, за півроку — затвердили, за 9 місяців — затвердили. Що сталося за останній квартал?!
Нічого. Половина профільних комісій, у тому числі і депутати від фракції Партії регіонів, які є їх членами, розглядали звіт з виконання бюджету і голосували за те, щоб включити його у порядок денний цієї сесії і розглянути. Сьогодні ж чомусь відбувається навпаки. До речі, питання було знято і з порядку денного минулої сесії. І все через те, що профільна комісія ніяк не може зібратися і розглянути звіт. Давайте вже нарешті почнемо працювати, — закликав Олександр Федорович, зробивши зауваження членам бюджетної комісії з приводу їх неявки на засідання і звернувши увагу на дисципліну.
До обговорення порядку денного долучився і депутат райради від фракції БЮТ О.М. Качан. Він зазначив, що «питання відверто політизується», порушень регламенту немає, оскільки те, що профільна комісія досі не спромоглася зібратися, є провиною лише членів цієї комісії. Але питання не може постійно переноситися через їх безвідповідальність. До речі, президією районної ради було вирішено таки розглянути це питання. О.М. Качан, посилаючись на пункт 6.10 регламенту роботи райради, у свою чергу, звинуватив депутатів від фракції ПР у порушенні вимог цього пункту.
Виступила і голова «гуманітарної» комісії райради Н.О. Слюсар. Вона зазначила, що вважає правильною позицію, яку висловила Н.Г. Кокшарова, оскільки є незрозумілою ситуація з приводу фінансування ремонтних робіт у Малокопанівській ЗОШ, бо з цього приводу порушена кримінальна справа і нині ведеться слідство. Проте голова РДА О.Ф. Онопрієнко і начальник фінуправління РДА Л.М. Качан наголосили, що цим питанням повинен перейматися суд, але не депутати, справа яких — розгляд звіту по бюджету 2009 року.
Дискусію підсумувала голова районної ради Г.В. Кобець, зробивши акцент на депутатській дисципліні, а саме з приводу неспроможності членів комісії з питань планування бюджету та фінансів зібратися на засідання:
- Чотири ж інші постійні депутатські комісії, засідання яких мали кворум, подали свої рекомендації до президії і погодження на внесення питання про розгляд звіту на засідання цієї сесії. І жодних питань з приводу цього на засіданні президії у присутніх не виникало. Тепер же — починати все спочатку? Робота зведена нанівець? От що значить відповідальність депутатів, — зауважила Ганна Василівна і запропонувала голосувати.
Більшістю голосів депутатів, присутніх на засіданні сесії, питання «Про звіт щодо виконання районного бюджету за 2009 рік» було знято з порядку денного.
ПОВЕРНЕННЯ КОШТІВ ОБЛФОНДУ «ВЛАСНИЙ ДІМ» ВІДТЕРМІНОВАНО
Вкрай важливою для громади району є програма індивідуального житлового будівництва на селі, якою передбачається виділення пільгових кредитів населенню обласним фондом «Власний дім» з метою збільшити обсяги будівництва житла в сільській місцевості, забезпечити упорядкування сільських садиб з урахуванням нових стандартів забудови, поліпшити їх забезпечення засобами зв'язку, електро-, газо-, тепло-, водопостачання і водовідведення, створити умови для заохочення молоді до роботи і проживання у сільській місцевості. Саме фінансування цієї програми торкалося інше питання порядку денного сесії.
Для ясності слід описати механізм та умови кредитування. Отже, кожен мешканець населених пунктів району має право отримати довгостроковий пільговий кредит на будівництво власного житла у розмірі до 50 тисяч гривень. Для цього треба мати погодження відповідної місцевої ради, яка, у свою чергу, узгоджує це питання з райдержадміністрацією та районною радою. З бюджету відповідної місцевої ради та зі спецфонду районного бюджету перераховується частина коштів у обласний фонд «Власний дім» (співфінансування здійснюється також з обласного і державного бюджетів), який, у свою чергу, оплачує послуги підрядника, що виконує необхідні роботи громадянам. Коли населення сплачує заборгованість по кредиту і відсотки, частина коштів знову потрапляє до спецфонду райбюджету і спрямовується на те ж таки кредитування. Таким чином, сума на рахунку спеціального фонду районного бюджету збільшується у прогресії, а тому розширюються і можливості задовольнити потреби громадян у кредитах.
Минулого року на фінансування регіональної програми індивідуального житлового будівництва на селі у Голопристанському районі було передбачено 100 тисяч гривень, у тому числі з районного бюджету — 60 тисяч, з бюджету Великокардашинської сільської ради — 20 тисяч, дофінансовано (повернуто кредити громадянами) — 20 тисяч. А Херсонський обласний фонд надав кредити по Голопристанському району в розмірі 205 тис, грн. їх отримали п'ятеро осіб: троє з них — з великокардашинської громади (40, 40 і 50 тисяч гривень) одна — матір сімох дітей — з новософіївської (50 тисяч грн), одна людина — з бехтерської (25 тисяч), одна — з новозбур'ївської (документи готуються).
Питання на сесії райради торкалося повернення зі спецфонду райбюджету до обласного фонду 40 тисяч гривень з метою надання пільгових кредитів мешканцям району у цьому році. З інформацією виступила начальник фінуправління РДАЛ.М. Качан. Ішлося про те, що згідно зі ст. 22 і ст. 23 Бюджетного Кодексу України та ще низкою інших нормативно-правових документів законні підстави для здійснення таких видатків існують. Проте між депутатами знову виникло непорозуміння, а значить і аргументували вони свої позиції по-різному, хоча, за словами голови районної ради Г.В. Кобець, раніше це питання вже обговорювалося, заперечень щодо необхідності фінансування не виникало.
Свою думку висловила депутат Н.Г. Кокшарова:
- Так, питання щодо виділення цих коштів слід розглядати, але лише при формуванні витратної частини районного бюджету на 2010 рік.
Голова райдержадміністрації, депутат райради О.Ф. Онопрієнко акцентував увагу на нагальності вирішення цього питання:
- Необхідність вирішити це питання саме сьогодні полягає в тому, що останнім часом все більше людей звертаються до органів влади з проханням виділити кредити. Але для того, щоб задовольнити прохання людей, треба повернути ці сорок тисяч до обласного фонду. Ці кошти не можуть бути спрямовані на фінансування якихось інших видатків із загального фонду районного бюджету, бо стосуються спеціального фонду і мають цільове призначення, а тому немає необхідності відтерміновувати таке вкрай важливе для громади питання. Більше того, зволікати не можна і з тієї причини, що після формування районного бюджету і розподілу вільних залишків, який, у кращому випадку, відбудеться влітку, громадяни не встигнуть освоїти виділені їм кредитні кошти.
Із пропозицією вивчити чи розробити критерії, які б визначали, хто саме має право на отримання пільгового кредиту, звернувся до колег депутат В.І. Купчик. Натомість О.Ф. Онопрієнко розтлумачив:
- Ми не' маємо права змінювати позиції Постанови КМУ, так само не маємо права розпоряджатися коштами фонду, а отримати кредит повинен мати можливість кожен — як учитель, лікар, так і будь-який мешканець села.
Резюмувала дискусію Г.В. Кобець. Голова райради зазначила, що нещодавно відбувся семінар із сільськими головами, під час якого вивчалося саме це питання. І погоджувати надання кредиту має сільська рада, оскільки саме місцевим органам самоврядування краще знати про проблеми і потреби представників своєї територіальної громади.
Проте за результатами голосування рішення про повернення коштів у сумі 40 тисяч гривень не пройшло. Це значить, що кредитування буде зупинене до того часу, поки зазначену суму не буде повернуто до обласного фонду. У зв'язку з цим Ганна Василівна висловила занепокоєння ситуацією, коли населення звертатиметься з проханнями про надання кредитів, але доведеться відмовляти людям у цьому через негативне рішення депутатів. Разом з тим, керівник фракції Партії регіонів Т.В. Мануйленко запропонувала повернутися до розгляду цього питання при формуванні районного бюджету на 2010-й рік, а її колега Н.Г. Кокшарова висловила прохання опублікувати у газеті прізвища людей, котрі отримали пільгові кредити у минулому році. Проте не лише з етичних міркувань, але й без згоди таких громадян оприлюднювати їх прізвища не варто. Тим більше, що вони були озвучені під час обговорення питання першим заступником голови райдержадміністрації Г.В. Поповим.
P.S. Сороковою сесією райради було прийнято ще ряд рішень з інших питань, серед яких «Про використання 9 травня 2010 року символіки часів Великої Вітчизняної війни — Червоного прапора Перемоги» (текст рішення публікуємо на 1-й сторінці газети -О.С.). На голосування також виносилося питання «Про звернення до Президента України В. Ф. Януковича про необхідність відміни указів Президента України «Про присвоєння С. Бандері звання Героя України» та «Про вшанування учасників боротьби за незалежність України у XX столітті», проте депутатських голосів не вистачило, аби його задовольнити.
© 2005—2024 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2024 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |